Májustól újabb növekedéssel számolhatnak a mobilbarát honlapok
A Google tavaly tavasszal – hatalmas kampányt és ígéreteket követően – elindította mobilos algoritmusát, amelyet követően a honlap-tulajdonosok óriási csalódással vették tudomásul, hogy a nagy bejelentéseknek a fele sem vált valóra, ergo hiába lett külön algoritmus, és hiába értek el kedvezőbb eredményeket a mobilbarát honlapok, túl nagy hatást az internetes világra nem gyakorolt az indulás.
A keresőóriás legfrissebb hírei alapján azonban idén májustól minden megváltozik majd, lévén újabb változások kerültek kilátásba az algoritmus tekintetében. Ennek köszönhetően a keresőóriás felhívta a honlap-tulajdonosok figyelmét arra, hogy ha eddig esetleg még nem tették volna meg, akkor most itt az idő, hogy valóban elkészítsék weboldaluk mobilbarát változatát.
Tovább növekszik a mobilbarátság jelentősége
Mint azt mindenki tudja, a Google tavaly áprilisban indította el első mobilbarát algoritmusát, aminek a lényege az volt, hogy a mobilkészülékekről indított keresések esetében a mobilbarát jelzővel ellátott weboldalak a rangsorolási listán komoly előnyöket könyvelhetnek el. A Google legfrissebb hírei szerint a májusi frissítés és rendelkezés ennek a szabálynak az erősödését hozza majd magával, vagyis a mobilbarát oldalak várhatóak minden eddiginél nagyobb előnyre tehetnek majd szert azokkal a weblapokkal szemben, amelyek nem rendelkeznek ilyen előnnyel.
Érdekesség, hogy a Google részint már a bejelentést szállító sajtóközleményben ellentmondást keveredett saját magával, hiszen míg az első mondatokban arról beszéltek, hogy a mobilbarát weboldalak mindennél fontosabb rangsorolási tényezőt jelentenek, addig lejjebb már arról írnak, hogy a legfontosabb rangsorolási tényező a felhasználó keresési szándéka. Sőt mi több, egy weboldal, amely nem rendelkezik mobilbarát megvalósítással, ellenben a tartalom tekintetében kiemelkedik társai közül, továbbra is kiemelkedő helyezést érhet majd el akkor is, ha mobilos keresési listáról van szó. Ez alapján tehát kijelenthető, hogy mobilos algoritmus ide, mobilbarát oldal oda, a Google szemszögéből és a SEO szempontjából továbbra is mindennél előrébbvaló és fontosabb a találati listákon a páratlan tartalom, aminek nem csak egyedinek kell lennie, hanem frissnek és minőséginek is.
Természetesen a tartalom fontossága önmagában még nem minden, hiszen a mobilbarát weboldalak azért további lényeges előnyhöz juthatnak majd azokkal a honlapokkal szemben, amelyek ezen a téren még problémásak. Ez egyébiránt már tavaly áprilisban megmutatkozott – legalábbis részben –, ennek köszönhetően a tavalyi mobilos algoritmus elindulást követően a nem mobil alapú url-címek legalább felének jelentős mértékben lecsökkent és megromlott a hatása, tehát az algoritmus már tavaly is jelentős módosításokat hozott magával, de májustól ez a hatás még tovább erősödik majd.
Amit a mobil algoritmusról tudni kell
Természetesen messze nem elég csak beszélni a Google mobil algoritmusáról, sokkal fontosabb ugyanis, hogy tegyünk is annak érdekében, hogy a legtöbbet kihozhassuk belőle, illetve az előnyünkre tudjuk fordítani azt. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy alaposabban megismerjük a kérdéses algoritmus sajátosságait! Lássuk ezek közül a legfontosabbakat tényszerűen!
A Google mobil algoritmusának egyik legnagyobb különlegessége, hogy mindig url-alapon dönt, tehát soha nem a weboldal egészét figyeli, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a teljes honlapunkon kizárólag egyetlen url-ünk lesz mobilbarát, akkor már az az egyetlen aloldal is élvezni fogja a mobilos algoritmus feltétlen előnyeit, méghozzá attól függetlenül is, hogy a honlap többi része ezen a téren súlyos elmaradásokat vonultat fel. A mobil algoritmus minden esetben csak a mobilról indított kereséseknél lép érvényre, ha tehát egy asztali számítógépről, laptopról, sőt táblagépről indítjuk a keresést, akkor a mindenkor érvényes és egyben normális találati lista lesz a mérvadó. A mobil algoritmus néhány korábbi tévhittel ellentétben nem csak az angol nyelvterületen működő és angol nyelvű weboldalakat érinti, hanem a világ minden egyes nyelvét, ezáltal a magyart is.
A Google mobil algoritmusa semmilyen formában nem érinti a hír alapú, tehát friss tartalomra épülő találatokat és a képeket sem, kizárólag az organikus találati listát befolyásolja, de azt jelentős mértékben.
Mire kell kiemelten figyelni?
A Google előtt soha nem szabad blokkolni a CSS és JS fájlokat, mert ha ezeket nem látja az algoritmus, akkor hiába fordítottunk nagy figyelmet és pénzt is a mobilbarát változatba, mégsem vesz majd minket annak a keresőóriás. Szintén nem szabad élnünk majd a felugró ablakokkal sem, ami alól a sajátos hirdetések vagy figyelemfelhívó szövegek sem kivételek, lévén rendkívüli mértékben lerontják a felhasználói élményt, aminek hatására a mobilbarát címkétől is elesünk majd. A mobilos algoritmus nem igényli egyetlen weboldaltól sem a külön mobil oldaltérkép elkészítését, ellenben azt fontos tudni, hogy egy folyamatosan futó, állandóan aktív algoritmusról beszélünk, ha tehát a Googlebot ismét feltérképezte az oldalunkat, akkor azonnal észleli majd a változásokat, ami nagy előny, ha büntetést kaptunk, vagy folyamatosan fejlesztjük a honlapot, esetleg éppen most törjük a fejünket egy mobilbarát változat fejlesztésén.