Már tartalmat is közöl a találati listán a Google
A Google rendszeres időközönként törekszik arra, hogy a találati lista kapcsán valamilyen újdonságokat vezessen be. Az utóbbi hónapokban számtalan ilyen apró-cseprő módosításra sor került, így hol a szponzorált linkek, hol a térképes találatok, hol más egyebek tekintetében hajtottak végre jelentős változást. Ezúttal azonban egy újabb, elsőre kissé furcsa ötlettel állt elő a keresőóriás, lévén bár egyelőre még csak tesztfázisban, de elrajtolt a posts.google.com, amelynek a lényege az, hogy a találati listán immáron nem csak címek jelennek meg, hanem konkrétan a cikkek tartalmába is rögtön beleolvashatunk, ami első blikkre nem csak új SEO trükkök megjelenését vetíti előre, hanem ezen túlmenően a minőségi szöveg tartalmát és még fontosabbá teheti.
A Google Posts
Google Posts néven indította el új fejlesztését a keresőóriás, amellyel kapcsolatban hangsúlyozandó, hogy még csak béta állapotban és üzemmódban működik, lényege pedig az, hogy közvetlenül a találati listán nem csak hivatkozások és sablonszövegek jelennek meg, hanem a hivatkozott cikk, hír vagy oldal tartalma is, tehát egy olyan szövegrész, amit direkt tartalomgyártók állítottak elő. Az új találati listán a tartalmak igencsak jelentős helyet foglalnak el, mindemellett pedig kifejezetten feltűnőnek tekinthetők. Érdekesség, hogy a kérdéses tartalmak azonnali cikkek, tehát tartalomkészítők külön cikkeket és írásokat töltenek fel a Google-nek a posts.google.com url név alá, ami azt jelenti, hogy maga a cikk nem a tartalomgyártó oldalán helyezkedik el, hanem a keresőóriás saját domain nevén.
A jelenlegi adatok szerint egy cikk átlagosan 14 ezer 400 szóból állhat és legfeljebb 10 képet, esetleg ugyanennyi videót tartalmazhat. A cikk első képe és első néhány szava megjelenik a találati listán, majd az egérrel rámutatva megjelenik egy kinagyított verzió, ezt követően pedig egy kattintás után a teljes változatot is megtekinthetjük. A fentiek kapcsán talán a zoomolható, avagy nagyítható cikkmegjelenés eddig a legidegenebb a Google részéről, aminek hatására sokan azt feltételezik, hogy ezzel valamilyen speciális terve van még a keresőóriásnak. További érdekesség még, hogy az itt megjelenő cikk alig hét napig érhető el, és nyilvánvalóan a találati listán is csak addig marad. Noha elméletileg utána sem törlődik a rendszerből, de mivel a találati listán nem jelenik meg, ezért csak korábban linkelt formában lehet elérni, de mindez egyelőre még kérdéses, mint ahogyan az is, hogy hosszabb távon ez benne marad-e a Google indexében.
Még semmi sem hivatalos vagy végleges
A Google Posts kapcsán elsőként egyébiránt nem is annyira a SEO szakemberek és honlap-tulajdonosok, mint inkább a legnagyobb médiamogulok ijedtek meg, attól tartva, hogy a keresőóriás egy globális híroldallal próbálna meg mindenkit maga mögé utasítani. A Wall Street Journal ennek köszönhetően azonnal fel is kereste a Google-t, akik a kérdésekre válaszolva megerősítették, hogy egyrészt a Google Posts-nak még nincs hivatalos elnevezése sem végleges funkciója, ezáltal még csak béta állapotban van, folyamatosan dolgoznak rajta, így rendeltetése és kinézete egyaránt változhat a jövőben.
Noha a Google Posts megjelenése a jelenlegi állapotában erőteljesen a Google AMP projekthez hasonlít, ellenben a cég szóvivője kifejtette, hogy az AMP programtól teljesen eltérő és független ez a szolgáltatás. Az AMP esetében ugyanis a tartalomszolgáltatók gondoskodnak a tartalom megjelenítéséről, míg ebben az esetben a Google saját szerveréről zajlik a tartalomszolgáltatás, kvázi valóban úgy, mintha a Google egy külön híroldalt üzemeltetne. A Google Posts egyébiránt jelenleg mindössze pár kísérleti bejegyzést tartalmaz, és jelenleg mindössze a várólistára lehet jelentkezni abban az esetben, ha érdekel minket a lehetőség. Egyelőre sajnos még rengeteg kérdés van a projekt kapcsán, ennek megfelelően az sem teljesen világos, hogy milyen márkaértéke lesz mindennek, illetve elhelyezhetők-e majd például reklámok a cikkekben, vagy egyáltalán milyen célja van mindezzel a keresőnek?
A Google Posts jövője és következményei
Ami a történetben a leginkább aggasztóbb és meglepőbb, hogy senki sem tudja, hogy a Google vajon miért, milyen megfontolásból mozdult most el ebbe az irányba, hiszen mióta a cég létezik, azóta mások tartalmait prezentálja, és soha nem volt egy kifejezett tartalomszolgáltató, pláne nem úgy, hogy mások készítenek számára kvázi saját tartalmat.
Az sem egyértelmű még, hogy pontosan ki fogja gyártani ezeket a cikkeket a Google számára, és azok milyen minőséget képviselnek majd, de hatalmas kérdőjel az is, hogy miképpen zajlik majd a rangsorolás például. Egy biztos, hogy ha a Google egy globális tartalomszolgáltatót igyekszik elindítani, akkor azzal nagyon csúnyán meg fogja szorongatni a legnagyobb híroldalakat, hiszen a Google Posts egy kvázi zárt rendszerként – akárcsak például a Facebook – egy kiválasztott körnek vonultat fel tartalmat. Magyarul, ha az emberek megkapják a megfelelő híreket, cikkeket és tartalmakat, nem fognak más oldalakon kutakodni, ellenben ezzel a keresőóriás is maga alá dolgozna, hiszen így a Google eddigi funkciója sérülne. Egyelőre tehát még rengeteg a kérdés a Google Posts háza táján, de akármi is áll a háttérben, az bizonyára nagyot fog szólni.