7+1 SEO tipp kezdőknek!
Olvasási idő: 3 perc.
Hiába forog ma már egyre több minden az online marketing körül, az újoncoknak mindegyik szükségük van alap SEO tippek összefoglalóra. Egyrészt azért, hogy átlássák a SEO, azaz keresőoptimalizálás világát, másrészt azért, hogy a lehető legmegfelelőbben szerkesszék, bővítsék tartalmaikat. Aki most kezdett neki a saját weboldal készítésébe, annak érdemes beleásnia magát a SEO tudományokba, de azoknak is jót tehet némi ismétlés és audit, akik már rendelkeznek weboldallal és még keresőoptimalizálták vagy keresőoptimalizáltatták azt. Nézzük akkor a legalapvetőbb, legfontosabb SEO teendőket:
- Megfelelő címsor: A megfelelő címsor tartalmazza a kulcsszókutatás eredményeképpen kapott fő kulcsszót vagy másodlagos kulcsszavak egyikét (adott tartalomtól függően). A kulcsszó a címsorban akkor lesz hatékony, ha annak az elején helyezkedik el. Természetesen fontos, hogy értelmes maradjon a cím és figyelemfelkeltő legyen, de ha lehet még a névelőt is érdemes elhagyni a kulcsszó elől, jelzőket meg aztán pláne. Természetesen fontos, hogy a cím vonzóvá tegye a tartalmat, így nem csak a Google algoritmusainak kell megfeleltetni, de a felhasználók kényes igényének is. Itt már a címadás klasszikus sajátosságaira érdemes alapozni, amihez az aktuális trendeket is hozzávesszük. Például a valamennyi plusz 1 akármi címekre rengetegen kattintanak, így ez most egy SEO trend.
- Az url szintén fontos, az egyik legjelentősebb rangsorolási tényező, így nagyon nem mindegy, hogy néz ki, mennyire releváns, mennyire tiszta. A dinamikus url címek nagyon rosszul teljesítenek, ezeket érdemes mellőzni és statikusra váltani. A jó url mellőz minden fölösleges szót, kizárólag a legrelevánsabb, legszükségesebb szót tartalmazza. Jó, ha ez a szó könnyen megjegyezhető vagy pontos és egyedi címkéje annak, amit az oldal takar. Ha változtatunk az url-en, akkor minden esetben irányítsuk át a régi url-t az újra, mivel a Google rangsorolása az url-ekre vonatkozik, így, ha nincs átirányítás, a pozitív szignálok nem vonatkoznak majd az új url-re.
- Írj tartalmakat! A tartalmaknak legalább 1000 szóból érdemes állnia és mindenképpen legyen értékes, érdekes, informatív vagy legalább szórakoztató. A jó tartalom hosszútávú befektetés. Igaz, sokan azt mondják, hogy az emberek nem olvasnak hosszabb szöveget. Ha csak kulcsszavazunk, ha csak gyorsan tartalmakat akarunk kipakolni a Google-nek imponálva, akkor valóban nem fogják elolvasni a hosszú rizsát, azonban, ha releváns és jó tartalmakat posztolunk, az emberek értékelik, hasznosítják majd azt.
- Kifelé mutató linkek is kellenek. A Google információt akar nyújtani, így azokat az oldalakat részesíti előnyben, melyek az adott keresésnél igazi információbombák. Ha vannak kifelé mutató releváns linkjeink, akkor egy igazi csomópontnak számíthatunk, így a keresést indító felhasználó számára a Google igazán hasznosan találja majd website-unkat. Fontos, hogy csak megbízható oldalakra mutassanak linkek, melyekből egy minőségi cikkben bőven elfér három, de akár több is. A kifelé mutató linkek jelentős rangsorolási tényezők, ezért nem érdemes kihagyni őket a repertoárból.
- Multimédia is kell. Képek, videók, infografikák…megannyi jobbnál jobb tartalom áll rendelkezésünkre, melyeket a Google nagyon szeret, de a felhasználók is. Egy kép többet elárulhat, mint egy szöveg, egy diagram szintén a videó pedig olyan komplex forma, mely ma kezdi lesöpörni az összes többi tartalomtípust, hiszen gyors és mindent tartalmaz, amit tartalmazni lehet. ha van Youtube csatornánk (legyen), akkor kiváló lépést tettünk a mindig elérhető, többször felhasználható, linkelhető, beágyazható, közösségi médiában megosztható, e-mailben küldhető örök érvényű tartalomgyártás felé.
- Optimalizálni kell a képeket. A képek minőség nagyon fontos dolog, de ami még ennél is fontosabb, az a képek mérete, felbontása és a képekhez adott adatok. A weboldalakon minél kisebb egy kép, annál jobb, persze csak a használható szintig. Érdemes átméretezni, mielőtt felpakoljuk, különben nagyobb galéria esetén rendkívül lassítja az oldalt.
- Kulcsszó a szöveg első bekezdésében, lehetőleg a szöveg elején. Ezen kívül a szövegben még jópárszor, valamint az utolsó mondatok egyikében is szerepelnie kell a kulcsszónak.
- A tartalmaid címét mindig H1 címkébe tedd. A H1, azaz 1-es Headline jelöli, hogy mely sor a legfontosabb, tehát melyik a fő cím. Ezt jó, ha tudatjuk a Google-el, mert nagyon fontos rangsorolási tényező és az olvashatóságra is hatással van, tehát a Google több szempontból is jelentőséget tulajdonít neki.