Mi az a GPL?
Ha WordPressről vagy a Linux rendszerről van szó, mindig szembe találjuk magunkat a GPL feltételei szerinti használattal, terjesztéssel. Általában nem fejtik ki, hogy ez mit is jelent, de most öntsünk tiszta vizet a pohárba és tudjuk meg, mik a GPL feltételei, és főleg, mi az a GPL?
Azt ugye tudjuk, hogy a WordPress egy nyílt forráskódú, PHP alapú tartalomkezelő platform, mely adattárolás céljából a MySQL adatbáziskezelőt használja. (A PostgreSQL-hez is létezik portja, de egyrészt az nem valami update, másrészt meg sokszor nem sikerül az egyszerű felhasználónak összepasszítani őket. Egyszóval, azt inkább hagyjuk is.)
Ha valami nyílt forráskódú, az azt jelenti, hogy szabadon felhasználható, alakítható, bárki, aki rendelkezik a megfelelő ismeretekkel, tud bővítményt készíteni hozzá. Namármost a GPL nem más, mint egy licenc, a nyílt forráskódú „dolgok” szabadságának biztosítására.
Sokan élnek abban a tévhitben, hogy a GPL licensz alatt csak ingyenes szoftvert lehet kiadni. Ez tévhit. A GPL nem jelent ingyenességet. Bár sok mindent ingyenesen el lehet érni, pl. a népszerű tartalomkezelő rendszerek (WordPress, Joomla, stb.). Ugyanakkor számtalan GPL licensz alatt kiadott szoftverhez pénzért juthatsz, pl. themeforestes sablonok, codecanyonos bővítmények.
GPL: GNU General Public License, magyarra fordítva GNU Általános Nyilvános Licenc. A licence lényegének leírását a Wikipédián pompásan összefoglalták, így most innen idéznénk: „A licenc lényege – más szabad licencekhez hasonlóan –, hogy a mű szabadon terjeszthető (akár pénzért is), és szabadon módosítható, de a terjesztései és a módosítások kötelezően szintén GPL licenc alatt kell, hogy megjelenjenek, így biztosítva, hogy a szabad tartalmakból készült bármilyen származékos mű is szabad maradjon.” – Ez azt jelenti, hogy lényegében mindenki azt csinál a GPL szabályai alapján használható és terjeszthető programokkal, amit csak akar, kivéve, hogy nem sajátíthatja ki sem azokat, sem pedig azokat, melyeket a nyílt forráskód felhasználásával készített.
A Linux rendszer alapja, magja a legnagyobb létező programbázis GPL Licence alatt, valamint az Unix-szerű egyéb rendszerekhez tartozó segédprogramok. A Java Platformok is már GPL alá tartoznak, ezeket 2007-ben nyitották meg. A WordPress tehát mindenki által használható, terjeszthető, akár pénzért is terjeszthető platform, ám a forráskódokat minden esetben nyilvánossá kell tenni, még a programkönyvtárat használó alkalmazásét is. Igen, itt a lényege a GPL-nek, minden forráskódot meg kell osztani.
Létezik egy megengedőbb licenc is, ez a GPL egyik változata, mégpedig a GNU Lesser General Publis License, ami kötelezővé teszi ugyan a programkönyvtár módosításának forráskódját, de azt megengedi, hogy az alkalmazás forráskódja, ami a programkönyvtárat használja, zárt forráskódú maradjon.
A GPL-t a Free Software Foundation, azaz FSF tervezte a GNU programokhoz. A GNU nem más, mint egy olyan szabadfelhasználású, nyílt forráskódú operációs rendszer, ami kizárólagosan szabad szoftverekből épül fel. Ennek biztosítására hozták létre a GNU Általános Nyilvános Licencet. A GNU kifejlesztésének célja egy Unix-szerű, de teljesen szabad rendszer megteremtése volt. A project Richard M. Stallman hacker, szoftverfejlesztő és szabad-szoftver aktivista nevéhez fűződik és 1983-ban kezdődött meg a kidolgozása.
Konyhanyelven elmondva, 1983-ban Stallman támogatóival együtt úgy döntött, hogy szükség van egy olyan számítógépes rendszer megteremtésére, mely nagy hasonlóságot mutat az Unix-szal, ám azzal ellentétben publikus és szabadfelhasználású, szabadon alakítható. Mivel fontos volt, hogy a szabadon alakíthatóság miatt elkészülő változatok is szabadok maradjanak, senki ne sajátíthassa ki részleteit, kidolgoztak védelmére egy licencet. A WordPress is ennek szabályai szerint használható, így, bár szabadon eszközölhetünk változtatásokat forráskódjában, azt nem tehetjük zárt forráskódú változattá.