OpenCart webáruház keresőoptimalizálása
Az OpenCart webáruházi keretrendszer az egyik legjobb alternatíva arra az esetre, ha szeretnénk egy olyan kész, kvázi kis testre szabással azonnal elindítható internetes áruházat magunknak, amely ingyenessége mellett a későbbiekben szinte bármilyen extrával egyszerűen bővíthető. Természetesen mint minden internetes áruházhoz kapcsolódó keretrendszer, úgy az OpenCart esetében is kiemelkedően fontos az, hogy felvértezzük majd néhány extra modullal, illetve elvégezzünk rajta pár jelentősebb beállítást. Mindez főként a keresőoptimalizálás tekintetében lesz kiemelkedően jelentős, hiszen ha egy internetes bolt mögött nincs megfelelő SEO, akkor az kvázi olyan, mintha egy valódi bolt állandóan zárva tartana.
Mielőtt azonban alaposabban is belemélyednénk az OpenCart keresőoptimalizálásának rejtelmeibe, nagyon fontos megemészteni azt a tényt, hogy egy internetes bolt SEO-ja alapesetben egészen más, mint a hagyományos honlapoknál, hiszen a webáruházak olyan tartalmi sajátosságokat vonultatnak fel, amelyekre a legtöbb honlap esetében nincs példa. Legyen szó akár arról, hogy több száz termék létezhet hasonló névvel, csak legfeljebb minimális eltérésekkel, akár arról, hogy a megszűnt vagy már nem forgalmazott termékek adatlapjainak url-jeit miként kezeljük, a SEO szempontjából ezek sokkal fontosabb témák az OpenCart esetében, mint azt gondolnánk.
Egy OpenCart webáruház esetében a találati listán való megjelenéssel alapesetben nem lesz problémánk, ellenben azzal már akadhat gondunk, hogy javítsunk a helyezésén. Ehhez nagy szükség lesz arra, hogy megfelelően feltöltsük az adatlapokat, megfelelő kategóriákat, meta leírásokat és html leírásokat adjunk meg az adott termékekhez – jellemzően releváns és ne hamis adatokkal dolgozzunk –, de roppant nagy jelentőséget kell tulajdonítanunk az egy termékek kapcsán a fejléc adatok technikai és marketing szempontú megválasztásánál és kitöltésénél is. Ha erre odafigyelünk egy OpenCart internetes bolt kialakítása során, akkor már legalább 50 százalékkal megnövelhetjük a Google-ből érkező hasznos átkattintások számára. Ez a szám ráadásul az említett keretrendszernél még magasabb lesz, hiszen az úgynevezett konverzióoptimalizálással nekünk már kevésbé kell foglalkoznunk.
Az OpenCart ugyanis azon kevés webáruházi rendszerek közé sorolhatók, amelyekben ez bizonyos beállítások vagy a megfelelő adatfeltöltés után automatizálttá válik. Csak ennek a kis apróságnak köszönhetően már behozhatatlan előnyre tehetünk szert olyan hazai internetes boltokkal szemben, akik például egy saját fejlesztésű motort írtak internetes áruházuk alá, hiszen a konverzióoptimalizálást valamiért itthon csak nagyon kevesen tartják fontosnak.
Mi a legfontosabb elem OpenCart webáruház SEO-jánál?
Ami azonban a webáruházak esetében nagyon problémás lehet, az a duplikált tartalomkezelés, amit a Google egyáltalán nem szeret a keresőoptimalizálás kapcsán. Nyilvánvalóan a keresőóriás nem várja el tőlünk, hogy egy csak színben különböző termékek esetében egyedi és minőségi leírások készüljenek – hiszen ez kis túlzással lehetetlenség –, azonban törekedjünk arra, hogy a lehető legtöbb termékhez valami egyedi tartalom kerüljön.
Ez az OpenCart webáruházi rendszer keresőoptimalizálásának egyik legfontosabb pontja, hiszen a minőségi tartalommal akár drasztikus mértékben is megnövelhetjük portálunk látogatottságát és vásárlói relevanciáját. Nyilván akkor sem kapunk majd büntetést, ha a gyártóktól kapott leírásokkal dolgozunk, ellenben az efféle tartalmakkal előnyre sem tehetünk szert a konkurensekkel szemben. Nagyon sokan valami megfoghatatlan, már-már misztikus dolgot látnak egy-egy internetes áruház sikerében, holott a legtöbb esetben a jó találatok mögött csupán az áll, hogy megfelelően minőségi és egyedi tartalmak kerültek fel minden egyes termékhez.
Nyilván ehhez szükség van arra, hogy legalább egy hozzáértő, vagy legalább kellő információval ellátott szövegíró is álljon a webshop mögött, akik a tartalomírás mellett a tartalom- és az adatlapok menedzseléséről is gondoskodik, ezáltal ha például egy termék forgalmazása megszűnik, akkor az adatlapot eltünteti a kereső és a látogatók szeme elől, ha változás történt egy termék kapcsán, azt pedig megfelelően abszolválja. Talán megdöbbentő lehet, de a webáruházak megfelelő keresőoptimalizálásához ez, a frissesség és a naprakészség is hozzátartozik.
Hogyan nézi a Google az OpenCart webáruházat?
Minden egyes internetes bolt, így az OpenCart rendszerre épülő áruházak is különböznek a hagyományos honlapoktól abban a tekintetben, hogy a Google az egyes találatokat egészen másként jeleníti meg. A megfelelő tartalommenedzsment mellett ez is dobogós helyen szerepel abban az esetben, ha egy ilyen keretrendszerre írott webáruházat szeretnénk megfelelő SEO-val ellátni. Mint bizonyára mindenki tudja és ismeri, egy hagyományos honlap esetében az organikus találati listán egy tartalom címe, első bekezdése vagy lead szövege, esetleg még a szerző neve jelenik meg. Egy internetes boltnál azonban ez nem így van, éppen ezért másként is kell közelítenünk a SEO irányába, hiszen egy boltnál a termék legalapvetőbb információi jelennek meg a listán, ezáltal a neve, a fotója, az ára, az elérhetősége, illetve minden esetben a hozzá tartozó rövid leírás.
Mire kell figyelni OpenCart webáruház optimalizálásánál?
Amennyiben konkrétumokról szeretnénk beszélni, az OpenCart hivatalos blogján is azt az információt találjuk az ilyen webshopok keresőoptimalizálása kapcsán, hogy összességében öt kiemelten fontos dolgot kell figyelembe venni a siker érdekében! Az egyik a fentebb már említett tartalom, ami mellett a webes url címek, a tag címek, a meta leírások és a header-ek – fejléc címek –, avagy rövidebben a h1 tagok. Miután a tartalmat a fentiekben kifejtettük már – legyen egyedi, minőségi, releváns és ne hiányozzanak belőle a kulcsszavak sem –, ezért az alábbiakban csak a többi négy alapvetést kell megismernünk ahhoz, hogy legalább alapszinten elsajátíthassuk egy OpenCart internetes áruház keresőoptimalizálását.
Kezdjük első ízben a weboldal url-jével, ami egy webáruház esetében akár több ezerre is rúghat megfelelő termékmennyiség esetében. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minden egyes adatlap tartalmazza az adott termékhez köthető legfontosabb kulcsszavakat az url címében, és lehetőség szerint a lehető legrelevánsabb mellékes keresőszavakat is – természetesen a termék kategóriája és neve mellett. az OpenCart esetében ez a folyamat részben optimalizálható abban az esetében, ha az adminisztrációs felületen belül megkeressük a SEO Keyword fület, amivel a kategóriák- és a termékoldalak esetében is külön-külön megadhatjuk az oldal számára legfontosabb kulcsszavakat, illetve azt, hogy az url-ben ezek mindig feltüntetésre kerüljenek. Ennek köszönhetően a speciális karakterekkel vagy számokkal gazdagon megpakolt url-ek helyett letisztultabb, összességében maximálisan keresőbarát és kulcsszavakat is tartalmazó linkek születnek majd, amivel garantáltan növelhetjük a látogatók és a vásárlók számát a találati listán való jobb helyezéssel.
A következő optimalizálandó elem egy OpenCart internetes áruház SEO-ja során a title tag, azaz a cím, aminek feltétlenül tartalmaznia kell a webáruházunkra jellemző legfontosabb kulcsszavakat, hiszen a keresőmotorok elsőként ezeket nézik át a rangsor felállítását követően. Egy internetes bolt esetében a termékek miatt nem nehéz jól optimalizált címet adni, hiszen ez a cím nem csak a Google-t, hanem magát a kereső embert is befolyásolja majd abban, hogy kattintson. Ha szeretnénk a keresőoptimalizálás ezen részét profi módon végezni, akkor három dolgoz kell itt figyelembe vennünk a cím összeállítása során. Ezek a következők:
- Használjuk mindig a legfontosabb kulcsszavakat és a legrelevánsabb kifejezéseket, hiszen a keresőmotorok először itt néznek körül, így ha már itt is feltüntetjük a kulcsszót, az biztosan erősebb hatást gyakorol a rangsorolásra.
- Törekedjünk a cím esetében a rövidségre, ezáltal legfeljebb 70 karaktert írjunk, és csak indokolt esetben használjunk hosszabbat, mert a kereső meg fogja vágni a találati listán. Igyekezzünk relevanciában rövidíteni és termékek esetében a márkanévre, a termékszámra vagy terméknévre, illetve a legfontosabb kulcsszóra törekedni. Egy Panasonic DVD lejátszó esetében tökéletesen elég például kiírni azt, hogy Panasonic D514 DVD lejátszó, nem kell hozzátenni még, hogy USB kimenettel is rendelkezik vagy, hogy milyen formátumokat kezel, mert az majd a termékleírásból úgyis kiderül, a SEO szempontjából viszont rontja a helyezést.
- A címekben mindig érdemes alkalmazni brand nevet is, avagy webáruházunk nevét, ami a márkanév helyezésének relevanciáját nagyszerűen képes megnövelni, így minden egyes feltöltött adatlappal a mi nevünk is egyre jobban cseng majd a keresőben.
Hiába kecsegtető tehát minden fontosabb keresőszót beírni egy termékhez köthető címbe – a kulcsszavak relevanciájáról érdemes kutatást készíteni –, összességében azzal soha nem jutunk előrébb. Példának okáért lássunk egy jó és egy rossz címet a Google szemszögéből:
Rossz: A legjobb DVD lejátszó, olcsó DVD lejátszó, Panasonic, DVD lejátszó vélemények, új DVD lejátszó, DVD lejátszó árak
Jó: Olcsó Panasonic DVD lejátszó – Vélemények, árak, rendelés – Peldabolt.hu
A címeket és a megfelelő kulcsszavakat automatizálhatjuk és egyszerűen hozzáadhatjuk az egyes adatlapokhoz abban az esetben, ha az adminisztrációs felületen megkeressük a Meta Tag cím menüpontot.
Egy OpenCart webáruház megfelelő keresőoptimalizálása azonban itt még messze nem ért véget, hiszen nagyon fontos lesz megfelelő metalírásokat is feltöltenünk az egyes termékekhez, amelyek nem csak a Google dolgát könnyíti meg az előnyösebb találati listák összeállítása kapcsán, hanem ezen túlmenően a látogatók számára is könnyebbséget jelent. A metalírás az OpenCart esetében is automatizálható, de bármennyire is nagy munka, érdemes a legtöbb termékhez, de legalábbis a népszerűbbekhez automatizálni. A metaleírás lényege, hogy 156 karakterben röviden, tömören, a megfelelő kulcsszavak alkalmazásával elmondjuk, hogy mit kap az illető a kattintás után, vagy mi a leginkább jellemző az adott termékre. Vigyázzunk, mert a metaleírást nagyon könnyű elrontani! Sok internetes portál követi el azt a hibát, hogy ezt a mezőt teleírja kulcsszavakkal, amit nem kizárt, hogy a Google éppen ezért nem vesz majd figyelembe. Ha viszont egy kvázi minőségien megfogalmazott leírást írunk ide, legfeljebb egy releváns kulcsszóval és márkanévvel, az a statisztikák szerint nem csak az átkattintási arányt növeli meg drasztikusan – hiszen minőségi és megbízható hatást kelt –, hanem a webshop helyezését is javítja a találati listán.
Természetesen egy jó meta leírás megírása is tanulható, nem kell hozzá emberfeletti képesség, mindössze meg be kell tartanunk bizonyos szabályokat. Az egyik, hogy a leírás legyen természetes – felejtsük el a robotokat –, és tartalmazzon legalább egyet az adott oldalra jellemző kulcsszavak közül, de sokkal többet csak kivételes esetben. A meta leírás a statisztikák szerint sokkal hatásosabb, ha egy kis marketinget is alkalmazunk benne, egyszóval egy kis önreklámot az értékesítés kapcsán, így például felhívjuk benne az ügyfelek figyelmét az ingyenes szállításra, a non-stop ügyfélszolgálatra, a legalacsonyabb árra vagy az óriási választékra. Ezek nem csak közönségcsalogató kifejezések, hanem ezen túlmenően keresőszavakként is funkcionálhatnak.
Szintén tanulmányok bizonyítják, hogy a meta leírások kapcsán érdemes cselekvésre buzdítani az embereket, mert ha már itt megszólítjuk őket, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel cselekednek, mint más esetben. Például a „Kattints most”, a „Vásárolj nálunk még ma”, a „Nézz szét kínálatunkban azonnal” kezdetű kiegészítő mondatok nem csak közvetlenebbé, hanem hatásosabbá is tehetik a leírásokat. Ha mind a három említett elemet szeretnénk alkalmazni a meta leírás során, akkor egy adott termék adatlapjánál az alábbi formula például tökéletesnek tekinthető a keresőoptimalizálás szempontjából:
Olcsó Panasonic DVD lejátszók a Példa Áruházban. Garantáltan a legalacsonyabb árakon. Ingyenes szállítás 20 ezer forint felett! Gyere, és nézd meg magad a legjobb árakat!
Ha az OpenCart SEO-ját szeretnénk tökéletesíteni, abban az esetben a fentiek mellett még legalább egy dolgot meg kell tennünk, mégpedig a fejléceknek megfelelő címet kell adnunk. Ezek az úgynevezett h1 tagek, amelyek sokak szerint ma már nem túl jelentős rangsorolási tényezők, de azért még mindig érdemes rászánni azt a néhány másodpercet, ami alatt optimalizálhatóvá válnak. A fejléc címe azon túl, hogy látható a honlapon, illetve dinamikusan változik az egyes aloldalakon, megjelenik a Google találati listáján is, illetve bizonyos mértékben hozzájárul honlapunk helyezéséhez is. A legnagyobb hiba, amit itt nagyon sokan elkövetnek, hogy egyszerűen teleírják a fejléc címét tonnányi keresőszóval, amit a Google inkább hátrányként kezel majd.
A leghatásosabb az lesz, ha minden egy kategória esetében az adott kategóriára vagy termékre a leginkább releváns kulcsszót adjuk majd hozzá. Ha DVD lejátszókat árusítunk, akkor ne tegyünk bele olyasmiket, hogy olcsó vagy, hogy ingyenes szállítás, mert az egyrészt amatőrnek is hat, másrészt pedig a kereső sem díjazza. Egy OpenCart webáruház esetében a SEO szempontjából sokkal jobb lesz, ha a fejléc címébe ennyit írunk csak DVD lejátszók és Blu-ray lejátszók.
Mire kell még hangsúlyt helyezni OpenCart SEO-ja során?
Természetesen mindez csak a jéghegy csúcsa, mondhatni egy kezdő tipphalmaz ahhoz, hogy egy OpenCart alapú internetes áruház megfelelő SEO-val elindulhasson, de ezen túlmenően fontos lesz még a helyes linkstruktúra kialakítása vagy az is, hogy strukturált adatokat hozzunk létre portálunkon. Előbbi sokat segít a keresőnek a találati lista felállításakor, utóbbi pedig ahhoz járul hozzá, hogy megkönnyíti a Google számára oldalunk tartalmának értelmezését.
Óriási segítség lehet az OpenCart alapú online boltok keresőoptimalizálása során az a rengeteg segédmodul és kiegészítő, amelyek letölthetők és egyszerűen kalibrálhatók annak érdekében, hogy még jobbá tegyük helyezésünket a találati listán. Ilyen többek között a SEO Pack PRO, ami – ahogyan neve is mutatja – egy professzionálisabb szinteket megütő kiegészítő, és olyan lehetőségeket tesz elérhetővé, amelyek a keresőoptimalizálás szempontjából fontosak ugyan, de az OpenCart alapcsomag nem tudja őket. Ilyen például a képek nevének átírási lehetősége, a hasonló termékek automatizálása és így tovább.
A határ – csak úgy mint más portálok vagy webshopok esetében – a csillagos ég, és csak rajtunk múlik, hogy hány csillagot érünk el ebből!