OpenCart webáruház keretrendszer – mit kell tudni róla?
Amennyiben saját internetes áruházat szeretnénk nyitni, kis túlzással rengeteg alternatíva áll a rendelkezésünkre, hiszen választhatjuk a legnehezebb és legdrágább utat, amikor az alapoktól kezdve mi programozunk vagy programoztatunk egy keretrendszert, de sokkal egyszerűbb, ha inkább a kész megoldások közül válogatunk magunknak. Lehetőségeink tárháza természetesen ilyen esetben is óriási, azonban a választás nagyon nehéz. Vannak ugyanis olcsó, drága és ingyenes alternatívák is, de amennyiben nem igazán szeretjük a kompromisszumokat, ezáltal szeretnénk egy olyan egyedi webáruházat, amely minden igényünket kielégíteni, akkor érdemes figyelembe venni az OpenCart által nyújtott lehetőségeket.
Az Open Cart egy nyílt forráskóddal rendelkező webáruházi keretrendszer, amelyet Daniell Kerr fejlesztett néhány évvel ezelőtt abból a célból, hogy ügyfelei és a jövő online bolttulajdonosai egy olyan csomagot kaphassanak kézhez, amelyben minden megvan, ami egy internetes áruházhoz az induláskor csak szükségeltetik, de minimális idő- és pénz ráfordításával tonnányi extra lehetőséggel egészíthető, illetve bővíthető ki. Mindez természetesen csak a jéghegy csúcsa, ha az OpenCart webáruház keretrendszerrel ismerkedünk, így tanulmányozzuk át alaposabban is, hogy mi vár ránk, ha internetes boltunk kialakításához ezt az alternatívát választjuk.
Miért előnyös, hogy az OpenCart webáruház keretrendszer nyílt forráskódú?
Kezdjük a legfontosabbal és kis túlzással az OpenCart legnagyobb előnyével, miszerint a kérdéses webáruházi rendszer nyílt forráskóddal rendelkezik, ami rengeteg tekintetben jelent hatalmas előnyt. Mindezt leginkább akkor vesszük majd észre, amikor eszünkbe jut egy újdonság, esetleg egy új funkció vagy szolgáltatás elindítása a webáruház keretein belül. Ha nem valamiféle világmegváltó tervről vagy megvalósíthatatlan dologról van szó, akkor a nyílt forráskód miatt biztosak lehetünk abban, hogy valaki más már elvégezte helyettünk a programozást és a fejlesztést, ezáltal nekünk erre már nem kell költenünk, csak letöltjük az adott bővítményt, feltelepítjük, testre szabjuk és használjuk. Nyilván vannak ingyenesen letölthető és több kevesebb pénzért megvásárolható bővítmények hozzá.
Ha mégsem találunk valamit az előre elkészített modulok között, akkor sincs probléma, hiszen egy nyílt forráskódról beszélünk, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy bármilyen igényünket megvalósíthatjuk hozzá akár saját magunk által, akár egy bérelt fejlesztőcsapat segítségével. Az OpenCart mögött ebből kifolyólag óriási támogatás és rengeteg dedikált csapat áll, akik folyamatosan fejlesztik az alapokat, a kiegészítőket, és rendszeresen hibajavításokat is kiadnak hozzá. Nyilvánvalóan a fejlesztéskor a központi keretrendszerhez nem ajánlatos hozzányúlni, de ha egy olyan biztonsági rést vagy más problémát találunk benne, amit szerintünk hatékonyabban is meg lehetne oldani, abban az esetben még ezt is megtehetjük majd.
Az OpenCart ráadásként nem csak egy nyílt forráskódú keretrendszer, hanem ezen túlmenően dokumentációja is makulátlan, ami a gyakorlatban azért fontos, mert logikus felépítéssel és egyszerű kezelhetőséggel rendelkezik, használata és frissítése nem igényel többet minimális ismereteknél, de minél nagyobb szakértelemmel bírunk, annál többet tudunk kihozni belőle.
Mit tud az OpenCart webáruház?
Az OpenCart ezen túlmenően egy teljesen saját template rendszerrel rendelkezik, aminek köszönhetően az internetes bolt küllemét és dizájnját kis túlzással pofonegyszerűen megváltoztathatjuk, méghozzá bármikor. Ami részben probléma, hogy sajátos formában kezeli a template-szisztémát, vagyis az itt megismerhető lehetőségekkel semmilyen más rendszer esetében sem találkozhattunk még. A template fájlokat ugyanis a rendszer egy külön könyvtárban tárolja, és ezek különféle php echo-ból tevődnek össze, ami bizonyos szempontból előny és hátrány is egyben. Hátrány, mert elsőre elég szokatlan lesz, ellenben előny, mert akárcsak a keretrendszer többi részt, úgy ezt is óriási támogatás övezi.
Az OpenCart továbbá támogatja a többnyelvűséget is, vagyis könnyedén megalkothatunk olyan internetes boltokat, amelyek a magyar mellett angolul vagy németül is kommunikálnak. Ezzel kapcsolatban egyetlen kikötés van, hogy a nyelvi fájloknak mindig követniük kell a kiadások verziószámait. Ez minimális kompromisszum, hiszen a SEO és a biztonság szempontjából is fontos mindig frissíteni mindent, ám az már sokkal nagyobb probléma, hogy a nyelvi fájlok nincsenek elszeparálva, egy nyelvi php tömbön belül helyezkednek el, vagyis nagyon nehéz szem előtt tartani őket.
Mivel az OpenCart nem ismer határokat, ezért természetesen ezen a téren is teljes szabadságot kapunk, így bármilyen nyelvet használhatunk, ha a megfelelő kiegészítővel, illetve segédprogrammal végezzük a fordítást, amihez az alkotók többsége a WinMerge vagy az Agent Ransack programokat ajánlja. Egy ilyen keretrendszerrel felépített webáruház továbbá nem csak több nyelvet, hanem többféle pénznemet is képes kezelni egyszerre, amit nagyon egyszerűen, az adminisztrációs felületen keresztül adhatunk meg. Nyilvánvaló, hogy ezt a lehetőséget is alaposan kibővíthetjük majd, ezáltal érdemes például olyan kiegészítőket keresni és feltelepíteni hozzá – nagyon sokféle van –, amelyik képes például az aktuális árfolyamok alapján is frissíteni az árakat.
Ehhez kapcsolódóan a keretrendszerrel akár adónemeket is kezelhetünk – egyszerre többfélét –, ami külföldi oldalak esetében rendkívül hasznos, hiszen régiónként vagy országonként meghatározhatjuk az egyes adóosztályokat, ami segíti a tartalommenedzserek és a vásárlók dolgát is. Szintén ehhez kapcsolódó előny, hogy a termékek feltöltésénél az OpenCart által minden egyes árucikkhez rögzíthetünk tömeget is, ami a szállítási költségek vagy formák kalkulálásakor lehet kiemelten fontos. Ha jellemzően nagyobb és súlyosabb termékekkel dolgozunk, ezzel a lehetőséggel biztosan sokszor élünk majd.
Egy internetes áruház sikeréhez jelentős mértékben hozzájárul az, ha a látogatók, ergo a jövőbeni vásárlók véleményt írhatnak vagy értékelhetnek bizonyos termékeket, hiszen ez növeli a megbízhatóságot és referenciát is ad. Az OpenCart ezen a téren sem okoz csalódást! Már az alap keretrendszerben megtalálható például a termék véleményezhetőségének lehetősége, ami igencsak hasznos, hiszen növelhető vele a vásárlói bizalom, és ezzel igazán élővé tehetjük egész weboldalunkat. A véleményezést nagyszerűen kiegészíthetjük továbbá a termék értékelhetőségének lehetőségével is, hiszen sokaknál ez is befolyásoló tényező lehet a vásárlás kapcsán.
Az OpenCart ráadásként a korral is lépést tart, így például lehetőségünk van a segítségével akár letölthető termékeket is árusítani, ezen túlmenően pedig pár gombnyomással beállíthatunk vásárlást segítő és forgalmat növelő kapcsolódó termékajánlást, mindemellett pedig automatikus képméretezési lehetőség is vár ránk, ami a dizájn szempontjából különösen előnyös, hiszen nem kell az elcsúszó vagy az egymás mellett randán festő képek miatt aggódnunk. A keretrendszer támogatja továbbá a kuponkódokat is, amivel rengeteg lehetőséget érhetünk el, így például akciók vagy promóciók tekintetében, hiszen osztogathatunk akciós kuponokat, de akár ajándékutalványokat is lehetőségünk lesz árulni ennek a lehetőségnek köszönhetően.
Az OpenCart lehető teszi továbbá, hogy létrehozzunk különféle információs oldalakat, méghozzá a termékek feltöltésén felül. Ezek által alaposabban bemutathatjuk az adott terméket, annak gyártóját vagy történetét, esetleg a forgalmazó céget, ami szintén növeli a vásárlói bizalmat.
A biztonsági mentések és a visszaállítási lehetőségek mellett a keretrendszer is nagy figyelmet fordít a keresőoptimalizálás lehetőségére. Már az alapmodulban rengeteg alternatíva nyílik erre vonatkozólag, de érdemes különféle kiegészítőket is telepíteni annak érdekében, hogy a legjobbat hozzuk ki portálunkból, hiszen a SEO az egyik kulcsa az adott internetes portál sikerének. Az alapok tekintetében a SEO lehetővé teszi, hogy az egyes termékekhez külön url címeket állíthassunk be, de külön címkék és leírások kezelésére is lehetőség van, ami hozzásegíti a Google-t ahhoz, hogy előkelőbb helyen sorolja áruházunkat.
Az OpenCart nagy figyelmet fordít a számlázás lehetőségére is, ezáltal vannak nyomtatható- és elektronikus számlák, valamint azokhoz kapcsolódó modulok, amelyek közül néhányat biztosan fel kell majd telepíteni ahhoz, hogy minden makulátlanul működjön. Vannak például bizonyos termékek, amelyek esetében a számlán kötelezően fel kell majd tüntetnünk a VTSZ számot, ami például az alapmodulban már nincsen benne, így szükséges lesz kiegészítőt telepíteni hozzá, amit érdemes még az élesben való indulás előtt beüzemelni és alaposan letesztelni. Ezen a téren két lehetőség áll előttünk. A kevésbé ajánlott, hogy változásokat eszközölünk az alapmotoron, ami egy későbbi frissítés során alaposan sérülhet. A másik, hogy egy teljesen független modult veszünk vagy készítünk, amivel az a baj, hogy nem lehet előre tudni, hogy az addig működő számlázási funkciókat mennyire módosítja majd. Érdemes tehát jó előre megtervezni ezt a funkciót, mert később komoly problémáink is lehetnek belőle.
Számtalan apróbb előnye és lehetősége mellett az OpenCart kapcsán érdemes még kiemelni, hogy az eladási riportok kezelése és a statisztikák kimutatása mellett lehetőséget biztosít egyszerre akár több webáruház kezelésére is. Ennek az előnye az, hogy egyetlen adminisztrációs felületből fennakadás nélkül tudunk új termékeket vagy tartalmakat feltölteni más és más online boltokra, ami nem csak egy rendkívül költséghatékony, hanem egyszerűbb megoldás is, hiszen egy ember így akár egyszerre több webáruházon belül is betöltheti ugyanazt a tisztséget.
Mindent összevetve az OpenCart webáruházi rendszer egy rendkívül összetett, sokszínű és rengeteg lehetőséget garantáló alternatíva abban az esetben, ha szeretnénk relatíve olcsón és gyorsan egy kiválóan működő, a legfelsőbb ligában is helytálló online boltot üzemeltetni.
A rendszernek nyilván nem csak előnyei, hanem hátrányai is akadnak, azonban a nyílt forráskód miatt ezek többsége folyamatosan orvoslásra és javításra kerül, ezáltal a hibák inkább csak egyfajta kompromisszumnak tekinthetők, amelyekkel minden hasonló keretrendszer rendelkezik.
Az OpenCart törődést igényel ahhoz, hogy hamar egy profitot generáló rendszer álljon fel mögé, de amennyiben megfelelő alternatívát keresünk egy olcsó és profi internetes áruházhoz, akkor ezzel a rendszerrel kiemelkedően gyorsan megvalósíthatjuk majd álmainkat.