Óriási algoritmusmódosítást indított a Google a feltört weboldalak miatt

A feltört weboldalak a SEO szempontjából nagyon sok webmesternek egy weboldal-tulajdonosnak sokszor kiemelkedően sok fejtörést tudnak okozni, hiszen az ilyen honlapokkal – konkrétan tét nélkül – olyan szabálytalanságokat és károkat lehet előidézni gyakran öncélúan, vagy direkt a másik fél megkárosításának érdekében, ami oldalakkal is visszavethet valakit a találati listákon. Éppen emiatt a Google most már igencsak időszerűnek érezte, hogy egy olyan algoritmusmódosítást alkalmazzon, aminek köszönhetően a feltört weboldalak végre kiszűrhetők lennének. Hogy mégis mekkora problémáról van szó, azt mi sem bizonyítja jobban más, minthogy az intézkedés hatására a globális, tehát világszerte érvényes találati listának mintegy 5 százaléka változhat meg, noha ez egyelőre még csak egy rendkívül óvatos becslésnek tekinthető.
Óriási algoritmusfrissítéssel ér célt a Google
A keresőóriás bejelentései szerint a feltört weboldalak kiszűrésének érdekében egy igencsak óriási méretű algoritmusfrissítést indítanak útjára hamarosan, ami kis túlzással olyan óriási hatást generálhat a találati listán, mint egy hagyományos update. A hivatalos bejelentés szerint a cél ezúttal az, hogy kiszűrjék a spam tartalmú, avagy feltört weboldalakat, amihez szükséges, hogy algoritmusváltozások egész sorát indíthassák el, hiszen a spamek általában módosították a találati listát, amit most ezzel a módszerrel szeretnének helyreállítani. A változásokkal a Google a kereséseknek mintegy 5 százalékát érintené, ami óriási mennyiség, ha azt vesszük alapul, hogy a Panda az első elinduláskor – avagy 2011-ben – 12 százalékos hatást gyakorolt a globális találati listákra, és azóta sem a Panda, sem a Pingvin egyetlen frissítése – még a legutóbbiak sem – érték el az 5 százalékos ingerküszöböt. A módosítás hatására tehát óriási változások várhatók a találati listákon, ami természetesen nem csak a feltört, hanem a szabályszerűen működő honlapokat is érintheti – bizonyos esetekben akár negatívan is. Utóbbi természetesen csak nagyon ritkán fordulhat majd elő, maximum olyan esetekben, amikor egy adott honlap egy komoly konkurenciáját korábban spammelték, és ezzel hátravetették a listán, majd most az algoritmus hatására ismét visszatérhet az élre.
A Google által kiadott hivatalos sajtóközleményből kiderült, hogy egyre több honlapot érintett a múltban a hackerek aknamunkája, amelynek során bizonyos személyek azért törnek fel – általában igényes honlapokat –, hogy ott illegális tevékenységet folytassanak, így fertőző programokat telepítsenek vagy gyenge minőségű oldalakat reklámozzanak az eredeti honlap kárára. A probléma leginkább azokat a weboldal-tulajdonosokat érintette, akik nem frissítették korábban honlapjaikat, és nem követték a különféle biztonsági előírásokat sem, hiszen ezeket a hackerek sokkal könnyebben feltörhették. Ezek között bármilyen weboldal megtalálható, így akadnak kormányzati oldalak, de céges- vagy hobbioldalak is, egyszóval a civilszférából szinte bárkit érinthetett a problematika. A hackerek arra szakosodtak, hogy felismerjék a támadható oldalakat, és azokra bejutva fertőzött tartalmakat helyezzenek el annak érdekében, hogy javítsanak egy adott weboldal helyezésén a találati listákon, amelyek ehhez plusz forgalomhoz, avagy még több bevételhez juthatnak hozzá.
Amint az algoritmus lefut majd – még az idei évben számíthatunk rá –, a felhasználók azonnal érezhetik majd a hatást, és bár az 5 százalékos ingerküszöb nyelvterületenként módosulhat, összességében a módosítások miatt a korábbi tíz találat helyett sokkal kevesebb bukkan majd fel a keresések alatt, méghozzá párhuzamosan úgy, ahogyan a Google eltávolítja a fertőzött oldalakat. Az algoritmus segítségével a keresőóriás jelentős mennyiségű fertőzött tartalmat távolít el, amivel a legfontosabb cél az, hogy a tisztességesen játszó honlapokat egyre jobb helyzetbe hozhassák.
A hatások
Amint azt a Google jó előre bejelentette, a kérdéses algoritmusfrissítés óriási hatásokkal járhat, és a legkevésbé bizonyára a legitim vagy non-profit formában üzemeltetett weboldalakat fogja érinteni. A legkomolyabb változásokra a felnőtt tartalmakat szolgáltató honlapok számíthatnak majd, de ide tartoznak a gyógyszereket forgalmazó weboldalak, valamint az illegális tartalmakat, illetve tevékenységeket folytató portálok is, amelyeknek a működését a Google most teljesen megpróbál ellehetetleníteni.
Mint ismert, a hackerek általánosságban kétféle kártékony célzattal törik fel az egyes honlapokat. Az egyik, hogy az adott honlapon olyan tartalmakat helyezhessenek el – természetesen külön linkkel ellátva –, amelyek elősegítik saját weboldaluk helyezésének javítását a találati listán. Mindezt természetesen úgy, hogy a weboldal tulajdonosa erről nem is tud, ha csak nem akkor, amikor a Google büntetéssel, és a találati listán való hátrébbtaszítással nem jutalmazza ezért. A másik alternatíva, hogy a hackerek olyan programokat telepítenek az adott weboldalra, amelyekkel felhasználói adatokat tudnak ellopni, amivel elképesztő mértékű előnyhöz juthatnak hozzá közvetlen vagy közvetett módon is. Összességében tehát a Google egy rendkívül veszélyes és kártékony tevékenység ellen kívánja felvenni most a kesztyűt – remélhetőleg megfelelő hatással.