Színek szerepe a webdesignban
A színek szerepét nem győzik hangsúlyozni a kreatívok, hiszen egy olyan vizuális felület esetében, mint a weblap, meghatározó benyomást kelt a látogatóban. Épp ezért a webdesignnak van pár különleges szabálya a színek használatára vonatkozólag.
A webdesign tervezésekor az elsődleges cél a lényegretörő és felhasználóbarát kialakítás. Ez alatt értendő az oldal struktúrájának megtervezése, az elemek tudatos elhelyezése azt figyelembe véve, hogy a látogató megtalálja, és könnyedén fogyaszthassa az értékes tartalmat az oldalon. Ezen felül a képek elhelyezése, és a többi vizuális elem megválasztása is markáns kérdés, a tipográfiai elvekről nem is beszélve, aminek célja a gördülékenyen olvasható tartalom. Látható tehát, hogy a webtervezés rendkívül tudatos folyamat, ami próbálja a tartalmat úgy ízlésesen és kreatívan tálalni, hogy a szemnek is változatos legyen. Ráadásul az évente változó trendek sűrűjében sem nehéz elveszni, amelyek szebbnél-szebb, ám kevésbé használható színeket és motívumokat használnak.
Mindez persze arra épül fel, hogy mi az oldal tematikája és küldetése, mit szeretne kommunikálni, és hogy ki az oldal célközönsége. Egy cégnek teljesen más szín- és formavilágú stílus hiteles és célravezető, mint egy recepteket megosztó anyuka személyi blogjának. Egy pénzügyekkel foglalkozó vállalat honlapja nem túl gyakran pompázik rózsaszínben, és anyuka sem vörös és fekete okkult szimbólumokkal operál.
A színek több szerepet is betöltenek a weblap megjelenésében, mint pusztán az esztétika. Ezek többek közt:
Figyelemfelkeltés
A figyelmet könnyedén lehet színekkel irányítani és terelni az oldal fontos pontjaira. Több módon lehet játszadozni egyrészt a kontraszttal, másrészt magával a színek harmóniájával. Az éles kontrasztokkal elkülöníthetők a szem számára a tartalmak, blokkok, és szerkezeti egységek. A legalapvetőbb kontraszt összeállítás a fekete-fehér kombináció, általában a szövegek esetében. A szem számára a fehér alapon fekete szöveg a legbeváltabb klasszikus, mivel ez nem bántja a szemet. Egy fekete alapon fehér szöveg már nagyobb koncentrációt igényel, és a szemet is fárasztja.
Tudat alatti üzenetek küldése
A színelmélet külön tudomány, amely a színek tudat alattira gyakorolt hatását tanulmányozza. Az ügyes szakember tudja, hogyan kombinálja ezeket ahhoz, hogy elérje célját. A honlapokon nem ajánlott 3-4 színnél többet használni, a túlzott színesség komolytalan hatást kelt, ráadásul az üzenet elveszhet, és a honlap olvashatatlanná válik a nagy kavalkádban.
Mindenki ismeri az alapvető csoportosításokat: hideg, meleg, és semleges árnyalatokra bontható a színek skálája. A profi webdesignerek a tervezés előtt palettákat készítenek, amelyeket alapoan megkomponálnak. A színek kihatással vannak a közérzetre és hangulatra, ezért kiemelten fontos, hogy egy olyan cég, aki bizalmat akar építeni, vagy komolyságot tükrözni, ennek megfelelően válogatja meg az arculata színeit. A színek egymással lehetnek ellentétesek, és harmonizálók. A harmonizáló színek a színkörön közel helyezkednek el, vagy ugyanazon szín különféle árnyalatai.
Ezek a színek az alábbi érzéseket keltik, szimbolizálják:
Piros: a szenvedély, a vágy színe. Intenzív és gazdag árnyalat, amely rendkívül figyelemfelkeltő, nem véletlen, hogy a stop és a tilos táblák alapszíne. A weben is ezt a tulajdonságát érdemes kihasználni, irányító gombok esetében például, vagy olyan helyeken, ahová szeretnénk vezetni a figyelmet. A túl sok piros használata nem ízléses, és kevés oldal él ezzel. Leginkább az erotikus témájú lapok pompáznak vörösben, a túlzott szenvedély kifejezése miatt.
Narancs: Pozitív, meleg szín, mely a napfényt juttatja eszünkbe. Energikus, kellemes árnyalat, ami sikert, lelkesedést, motivációt jelképez. Figyelemfelkeltő szín, ám visszafogottabb, mint a piros. Ezért előszeretettel használják a weben is ebből a célból, például gombokon. Gondoljunk csak a Paypal gombra (aminek a kiválasztását tesztek sora előzte meg, nem véletlenül pont ilyen a színe).
Sárga: Az öröm, a boldogság színe, mely energizál és meleg hatást kelt. Ezt is figyelemfelkeltéshez használják, például a sárga szövegkihúzó is.
Zöld: A természet és a harmónia színe, számos egészséggel kapcsolatos weboldal alapszíne, ám a sötétzöldet inkább a pénzzel párosítják.
Kék: A kék az egyik legsokoldalúbban használható szín. Egyszerre szimbolizálja a tengert, a nyugalmat, az intelligenciát. Cégek közkedvelt színe, mivel a hűvös hatás mellett kellemes, és professzionalizmust sugall.
Lila: A gazdagság, bölcsesség és a kreativitás színe. Ugyanakkor nyomasztónak is tűnhet. A látogató azt érezheti, hogy túlságosan erőltetjük a vásárlást. Bánjunk óvatosan vele.
Barna: Természetes szín, ami megbízhatóságot, stabilitást, hitelességet sugall.
Szürke: Bizalmat kelt az emberben, kiszámíthatóságot sugall. Ma a modern honlapoknál gyakran alkalmazott szín. A világos, ezüstös árnyalatok leginkább háttérszínként eleganciát kölcsönöznek az oldalnak, a sötét árnyalatok a szöveges részben csökkentik a fekete-fehér erős kontrasztját.
Fehér: Az egyszerűség és a tökéletesség színe, a legjobb választás háttérszínnek.
Fekete: A fekete színről sok mindenre asszociálnak az emberek. Lehet nyomasztó, amely a halált jutattja az eszünkbe, de sugallhat eleganciát, rejtélyt. Weben nem célszerű fekete hátteret választani, mivel bezártság érzetet kelt, és a szöveg is nehezebben olvasható a szem számára. Leginkább betűszínként használatos.
A színekkel a weben emberi érzelmekre hatunk, ezért soha ne használjuk ad-hoc a színeket! Fontos, hogy a weboldal tervezésénél a színvilágot is vegyük figyelembe, hiszen egy kellően átgondolt színválasztás növelheti a weboldal teljesítményét.
A Hubspot például néhány éve 21%-kal növelte a weboldal teljesítményét pusztán azzal, hogy zöld gombszínről pirosra váltottak (ma narancs).
Színek és nemek
Több kutatás vizsgálta már a témát, az egyik leghíresebb Joe Hallock nevéhez kötődik. A kutatásából kiderül, hogy a legkedveltebb szín a férfiak és nők körében egyaránt a kék. A második szinten a nők a lilát, a férfiak a zöldet preferálják, míg a harmadik helyen a nőknél a zöld, a férfiaknál a fekete áll.
A nők legkevésbé kedvelt színeinek a kutatás a narancs, barna, szürke hármast jelöli, a férfiaknál a barna, narancs, lila ez a hármas (a felsorolásnak megfelelő sorrendben.)
Színek és vásárlás
A KISSmetrics infografikája mindent elmond róla.