Tudtad-e, mi az a news_keywords?
Valószínűleg sokan még csak nem is hallottak róla, ám ez nem véletlen. A „news_keywords” az egyszerű weboldallal rendelkezők számára nem mond semmit, ráadásul, még ha mondana is, akkor sem hozna hasznot számukra.
Mi az a „news_keywords”?
A „news_keywords” egy 2012-ben bevezetett meta adat, melyet kizárólag hírportálók keresőoptimalizálásához hoztak létre. A „news_keywords” tag-et a Google Hírek alkalmazás értékeli, ha normál keresőoptimalizálást végeznél, ezt a meta adatot fölösleges használnod, kitöltened, mert a Google egyszerűen nem fogja figyelembe venni.
Mi a „news_keywords” meta adat lényege és miért vezette be a Google?
A „news_keywords” lényege, hogy segítsen a hírportálok számára a keresőoptimalizálásban, abban, hogy híreik a Google Hírek találati listáján megjelenjenek, ráadásul kiváló helyen.
Egy kis magyarázat, hogy a legkevésbé képben levő, még a meták, az optimalizálás világában kezdő olvasó is megértse a lényeget: Egy hírportál naponta több száz kisebb nagyobb horderejű, kisebb nagyobb terjedelmű hírrel látja el olvasóit, látogatóit, ám ezek a hírek aligha egy témakörből kerülnek ki. Mivel nem egy a téma, nem is lehet hatékonyan néhány kulcsszóra optimalizálni. Ráadásul ugye nyilvánvalóan napi szintű hatalmas frissítésekről beszélünk, melyek ismételten újabb és újabb, a többitől homlokegyenest eltérő szöveggel, témával gazdagítják az adatállományt.
A hírportálok számára megerőltető olyan kulcsszóval ellátni a címet, olyan kulcsszavakat megfelelő mennyiségben szerepeltetni az adott szövegben, amilyenre találat érkezhet. Természetesen nem minden esetben van ez így, ám mivel újságírásról van szó, a lényeg sokszor nem derül ki a címből, még a Google számára sem. Egy hír akár teljesen olvashatatlan is lehet, ha úgy akarják optimalizálni, ahogy például egy cipőáruház termékleírásait vagy blogbejegyzéseit. Ugye ne legyünk naívak, a legtöbb webáruház blogja csupán a Google számára jött létre és semmi más célt nem szolgál, csupán a találati listákon való minél előkelőbb helyezés elérését. Amennyiben blogról beszélünk, a kulcsszavazás nagyon cseles módon mg úgy is könnyedén kivitelezhető, hogy közben hellyel-közzel elfogadható tartalmat kap az esetleges blogolvasó is. Egy hírportálnál ez ritka esetben lenne sikeres, hiszen minden hírszerkesztő, azon kívül, hogy megfelelő tartalmisággal látja el írását, figyelemfelkeltő címet keres és saját stílusát is megpróbálja belevinni a cikkbe, már amennyire a téma vagy a szerkesztőség keretei erre lehetőséget adnak. Ha még a Google kulcsszóigényének is meg akarna felelni, szörnyen ócska szövegeket kapnánk hírek címszó alatt.
Szóval, a „news_keywords” tag abban segít, hogy a hírportálok a különböző híreikhez hozzárendelhessék a megfelelő kulcsszavakat, így a Google Hírek-ben a felületükön megjelent hírértékű cikkek könnyedén megtalálhatók legyenek.
Ma már a kulcsszó egyáltalán nem kitöltendő meta adat az átlagos keresőoptimalizálásban. Eléggé teret adott a Google manipulálásának, teljesen feleslegessé vált az új keresőalgoritmusok bevezetésével és egyébként is talán belátták a Google emberei, hogy míg a kulcsszavak megadásánál a tartalom feltöltője nem kockáztatja a cikk olvasottságát, a tétel tag és desciption már sokkal komolyabb ügy, ugyanis ezeket látja az olvasó, így ha a cím és a leírás csak a Google manipulálására jött létre a látogató hamar hátat fordít.
A nagy változások egyike volt 2012 év végén a szóban forgó „news_keywords” is, mely ugyan teljesen haszontalan, ha nem hírportálunk van, de amelyről azért érdemes tudnunk, már érdekel minket ennyire az internet világa. A Google számos fejlesztése, újítása azért fontos téma a weboldal, webáruház, blog tulajdonosok számára, mert minél átfogóbb képpel rendelkeznek az online világról, annál hatékonyabban helyezhetik el magukat benne és internetes jelenlétük annál sikeresebbé vagy akár meghatározóbbá válhat.
Miért nem hasznos a „news_keywords” az egyszerű weboldallal rendelkezők számára?
A „news_keywords” ugyanis csupán a hírportálok számára valós lehetőség. Ez azt jelenti, hogy a Google csak abban az esetben veszi figyelembe az ennél a meta adatnál megadott kulcsszavakat, ha egyértelműen egy hírportálról van szó. nagyon is hasznos és már igazán hiánypótló volt ennek a meta adatnak a megjelenése, mivel a híroldalak hírei között sokszor nehézkes volt rátalálni arra, amiről az ember csak pár kulcsszót tudott. Most már a fő kulcsszavakra sokkal könnyebben megjeleníthető egy-egy adott hír, bármelyik hírportálról, persze csak abban az esetben, ha az adott hírportál használja, kitölti nem is annyira újkeletű lehetőségét, a „news_keywords”-t.