Webáruház optimalizálás – keresőoptimalizálás
A webáruház optimalizálása – akárcsak egy egyszerű weboldal optimalizálása – a megfelelő domain név választást követően a megfelelő webáruház motor kiválasztásával, vagy leprogramoztatásával indul.
Kész webshop motor rengeteg van. A legnépszerűbbek: WordPress + WooCommerce, Joomla + VirtueMart, Magento, OpenCart, PrestaShop. Mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya is. Ebbe most részletesen nem megyünk bele, talán majd később egy-egy cikkben.
A Webáruház optimalizálást alapvetően két részre bonthatjuk:
- keresőoptimalizálás
- konverzió optimalizálás
Ebben a cikkben a webshop keresőoptimalizálást tekintjük át.
A keresőoptimalizálást tovább bonthatjuk a szokásos módon:
- webáruház szerkezet optimalizálás
- webáruház tartalom optimalizálás
- off-site SEO
A webáruház funkciója az értékesítés, így alapvető követelmény, hogy egy jól felépített rendszerrel működjön. Talán már mondani sem kell, hogy a felhasználói élmény itt különösen fontos.
Webáruház szerkezet optimalizálás
Bármelyik webáruház rendszert választjuk is, fontos a hibátlan működés, a könnyű navigáció, a meggyőző megjelenés, hiszen ezek is részei a bizalomépítésnek. A meggyőzésre pedig nagyon kevés időnk, kb. 7-10 másodpercünk van.
1. Gyors betöltődés
Egyrészt rangsorolási tényező a Google algoritmusban, másrészt a látogatók utálnak várakozni. A betöltődési sebességet a CSS, Javascript, esetenként HTML fájlok minimalizálásával, esetenként egyesítésével, a hajtás fölötti részből elmozgatásával (itt figyelni kell a weboldal működőképességének megtartására) tudjuk növelni. További gyorsulást eredményez, ha méretezett és optimalizált képeket használunk. Az általános tömörítés (többi fájltípus), gyorsítótárazás használata sem hagyható el. Ha csak ennyit teszünk a gyorsabb betöltődésért, már egész sokat tettünk. További lehetőség még pl. a HTTP lekérések csökkentése, ahol lehet, a DOM elemek csökkentése.
2. Keresőbarát felépítés
Ide tartozik a keresőbarát URL struktúra, ami egyik-másik webáruház motor esetében nem annyira egyszerű. Nem elhanyagolható a logikusan felépített, átlátható navigáció sem, azzal együtt, hogy lehetőleg 3-4 szint mélységnél ne legyen több, hiszen ez alatt a keresőmotorok már ritkán vagy egyáltalán nem járják be az oldalt. Belső linkeknek is szerepe van, így a morzsamenü (breadcrumb) – főleg nagy, sok kategóriával rendelkező webáruháznál – kihagyhatatlan. De ebbe a körbe tartozik az „Ezt vették még”, Népszerű termékek”, Utoljára megtekintett termékek”, stb. modulok alkalmazása is.
3. Duplikációk elkerülése
Ez a kérdés általánosan felmerül a weboldalaknál, a webáruházaknál viszont még hatványozottabban fordulhat elő. Hadd mutassak egy korábbi munkánk elemzéséből egy részletet (természetesen domain és konkrét termék megnevezés nélkül).
A kérdéses webáruház egy OpenCart alapú áruház, ahol az árajánlathoz egy rövid előzetes felmérést végeztünk az oldalról és a sok hiba között egy nagy szarvashiba is előkerült. Nem az ügyfél tehet róla, ezek a szoftverek alapvetően ilyen felépítésűek (de láttunk már egyedi fejlesztésű szoftvert is, ahol ugyanez a hiba még súlyosabb volt, még több példányban többszörözte a tartalmat). Adott termék több útvonalon elérhető. Pl.
- http://www.domain.hu/termekkategoria/termek
- http://www.domain.hu/termek
- http://www.domain.hu/index.php?route=product/product&product_id=307
- http://domain.hu/termekkategoria/termek
- http://domain.hu/termek
- http://domain.hu/index.php?route=product/product&product_id=307
Ez ugye mindjárt két hiba, egyrészt a szerkezeti felépítésből fakadó többszörös duplikáció, másrészt a www és www nélkül is elérhető domain beállításból fakadó duplikáció.
És ez a hiba mindjárt generálja a többit:
- címek többszörözése,
- meta leírások, esetenként egyéb meta elemek többszörözése.
Az ilyen jellegű hiba annyira súlyos a Google Panda algoritmus szemszögéből, hogy sok jóra nem számíthatunk, amíg ki nincs javítva.
A javítás leginkább canonical attribútummal, noindex címkével vagy .htaccessben kizárással lehetséges.
És ha már a domain beállításnál tartunk, webáruház esetében nem árt SSL tanúsítványt vásárolni. Egyrészt a látogatók számára megbízhatóbbnak tűnik (már aki ismeri a http és https közötti különbséget), másrészt ez is egy rangsorolási szempont, mégha egyelőre keveset is nyom a latba.
4. 404-es hibák kezelése
Bár a Google jól tudja, hogy a webáruházakban „forognak” a termékek, és így elnézőbb is, de százával ne legyenek 404-es oldalak. Vagy hagyjuk ott a terméket és írjuk ki, hogy már nem kapható, vagy mutassunk olyan egyedi 404-es oldalt, ami segít a látogatónak a továbblépésben pl. hasonló termékek ajánlásával, keresődobozzal, stb.
Webáruház tartalom optimalizálás
1. Termékképek, terméket bemutató videók
Fontos, hogy kiváló minőségű képeken mutassuk be a termékeket, hiszen webáruház esetén nincs lehetősége a látogatónak kézbe venni, megtapogatni, csak a termékről készült képre hagyatkozhat. Persze azért ne legyen olyan méretű, amit kinagyítva csak egy részletet lát és az egérrel kell mozgatnia a képet, hogy meg tudja nézni. Ha használati tárgyról van szó, érdemes videón bemutatni a termék használatát. Értelemszerűen nem minden árufajtához érdemes videókat készíteni. Ne felejtsük el az alt címkét minden esetben megadni.
2. Termékleírás
Általában nem szükséges túl hosszú, de túl rövid se legyen. Kb. 700-1000 karakternyi az arany középút. Ideális, ha az elején 1 bekezdésben összefoglaljuk a lényeget (azoknak, akik sietnek), majd hosszabban kifejtjük. Azokról se feledkezzünk meg, akik részletesebben utána akarnak olvasni (ha olyan termékfajtát értékesítünk), tegyük ki a gyártó termékoldalára mutató linket, ha esetleg hasznos összehasonlító elemzés van a termékről egy honlapon, bátran linkeljük. A látogatók hálásak lesznek érte (és így a Google is szeretni fogja az oldalt). Ne feledkezzünk meg a termékek meta elemeiről sem. Ha hosszan akarunk írni a termékről, tegyük ezt meg a webáruházhoz kapcsolódó szakmai blogban és linkeljük a cikket a terméklapról.
3. Termék ára
Mindig jól láthatóan tüntessük fel és egyértelműen tudassuk a látogatóval, hogy nettó vagy bruttó ár van feltüntetve.
4. Tájékoztatások
A szállítási információk, ügyfélszolgálat elérhetősége, készlethiány, egyéb webáruházban kötelezően feltüntetendő információk fontos információk a látogatóknak, tegyük jól látható helyre.
5. Vásárlói vélemények
Egyre többen alapoznak mások véleményére a döntésnél. Az azonban nem lesz elég, ha kiteszünk egy űrlapot, nem fognak visszajönni, hogy elmondják a véleményüket. Megpróbálhatjuk, hogy a vásárlást követő x. napon kiküldünk egy levelet, hogy mondja el a véleményét. Kb. 20 vásárlóból 1-2 meg is fogja tenni. Vagy felajánlhatunk valamilyen kedvezményt, kupont, ajándékot a véleményéért cserébe.
6. Szakmai blog
Egyszerűen muszáj. Ha ki akarunk tűnni a tömegből. Ha piacvezetők akarunk lenni. Ha még több látogatót, még több potenciális vásárlót akarunk. Ha szakértőnek akarunk tűnni. Ha a Google kedvében is akarunk járni. Ha…
Rendszeresen, legalább heti 2 cikkel, ami minimum 2000 karakteres. És a blog szerkezetileg jó, ha a webáruházon belül helyezkedik el, pl. webaruhaz.hu/blog.
Off-site SEO
Bár a tartalom a király, még nem tudunk létezni (azaz sok látogatót szerezni) weboldalon kívüli tevékenység nélkül. Hogy ez mi legyen? Legáltalánosabb a linképítés. Persze webáruházak esetében is igaz, amit korábban már leírtunk, a minőségi link többet ér, mint a mennyiség. Ez nem zárja ki, hogy az Adwordsben hirdessünk (sőt kezdő webáruház esetén a legcélravezetőbb a kezdeti látogatóhiány kiküszöböléséhez), a látogatóink érdeklődési körébe tartozó nagyobb honlapokon hirdessünk, akár bannerek formájában is.
A közösségi oldalakon sem árt a jelenlét, de csak ha aktívak tudunk lenni (azaz van erre is humán erőforrás). A Facebook alap, ezen kívül szóba jöhet a Twitter, Google+, Linkedin, mint legnépszerűbb oldalak.
Sok törődés
A fent leírtak az alapok. Egy webáruház üzemeltetése sok törődést, figyelmet, folyamatos munkát igényel. A webáruház keresőoptimalizálása soha nincs kész. Mindig van újabb és újabb termék, amit optimalizálni kell.
Legközelebb a webáruház konverzióoptimalizálás lehetőségeit nézzük meg.