WordPress.com vagy saját tárhely?
Sokan használják a wordpress.com rendszerét blogoláshoz. Aztán pedig térnek át saját tárhelyre, amikor rájönnek, hogy ott nem lehet olyan bővítményt használni, amilyet akar, nem lehet belenyúlni a sablon fájlokba, nem tud egyedi funkciókat hozzáadni, stb.
Mi az a wordpress.com?
A wordpress.com egy blogszolgáltatás. A lényege az, hogy regisztrálsz, kiválasztod a használni kívánt sablont, elvégzed a néhány alapbeállítást és máris kezdheted gyártani a tartalmat. Használhatod ingyenesen, és némi pénzért kicsit bővített formában is. Bajban akkor vagy, ha valami funkciót akarsz, ami nincs a szolgáltatásban. Ha mindenképpen akarod a funkciót, akkor bizony költöznöd kell, saját tárhelyre.
Egyes tárhelyszolgáltatók lehetőséget biztosítanak arra, hogy amennyiben a tárhelyet náluk igényled, WordPress-t is használhatsz tartalomkezelő gyanánt, mégpedig már ott van a bővítmény, csak kattintanod kell érte. Ez ma már a legtöbb szolgáltatónál elérhető, Installatron vagy Softaculous telepítő segítségével. Tárhelyszolgáltatója válogatja, hogy melyik telepítő alkalmazás van a tárhelyen.
Nem minden szolgáltató nyújtja ezt a lehetőséget, ezért mielőtt eldöntöd, kinél rendeled meg a tárhelyed, érdemes jól megnézni, mit is kapsz a pénzedért. Nagyon fontos tudni, hogy a WordPress egy nyílt forráskódú tartalomkezelő, melyet a GPL feltételei szerint lehet használni és terjeszteni, így lényegében bárhová feltelepíthető, csupán csak tudni kell, hogyan.
Ha a tárhelyszolgáltató nem kínál WordPress lehetőséget, sokkal nehezebb dolgod lesz, mert bár azt írják a számítógépmániások, hogy ó, könnyű ez, hisz sok helyen le van írva mit, hogyan, azért az mégsem az 1×1.
Miért válaszd a WordPress-t, ha publikálnál?
Mert egyszerű és nem a verseny a célja, hanem a publikáció legmagasabb szintjének biztosítása mind vezérlőpult, mind megjelenés, mind pedig felhasználói élmény tekintetében. Ha blogolni szeretnél, akkor azt mondhatjuk, hogy a WordPress arra törekszik, hogy minél könnyebben, minél egyedibben és minél megkapóbban tudd tálalni tartalmaidat követőid, olvasóid számára. Természetesen ma már minden a piacról szól, így a WordPress-nek is megvan a kereskedelemre alkalmas formája (például a WooCommerce), de ha blogod van, ezzel aligha kell foglalkoznod.
Nos, térjünk vissza a saját tárhely és WordPress telepítés problematikájához, azon belül is a kattintásra elérhető, szolgáltató által biztosított lehetőséghez. Tekintve, hogy a WordPress ingyenes, a legtöbb tárhelyszolgáltató nem kér kimondottan a WordPress-ért plusz pénzt, azonban azért mindenképpen, ha olyan csomagot választasz, ami több lehetőséget ad. Ez érthető is és nagy általánosságban a már megfelelő, használható csomagok mindegyike tartalmazza a WordPress-t is. Ha a szolgáltatódnál van ilyesmire mód, akkor csak ki kell választanod, nagyjából úgy, mint egy sablont, bár annál azért kicsivel bonyolultabb, ám mégsem kell hozzá informatikai tudás.
Az, hogy a WordPress ingyenes, nem azt jelenti, hogy a WordPress saját oldalán ingyen blogolhatsz, ingyen üzemeltethetsz weboldalt. A tárhely, a domain (custom domain) pénzbe kerül. Itt is csomagokkal találkozhatsz, melyek különböző lehetőséget adnak. Drágább csomag nagyobb tárhelyet, több e-mail fiókot, videobeágyazási lehetőséget kínál, mellé pedig minél drágább, annál több extrát. ezzel csupán annyi a baj, hogy mikor esetleg már nem a WordPress-ben szeretnéd folytatni, hanem önálló blogként, weboldalként folytatnád, a tárhelyed és a domain-ed elvész, kivéve, ha saját domain-nel regisztráltál. Éppen ezért, egyesek számára hasznosabb egy olyan tárhelyszolgáltató, aki kínálja az említett „egykattintásos” WordPress lehetőséget.
Amennyiben tárhelyszolgáltatód nem biztosít WordPress tartalomkezelést, nem kell elkeseredni, egy ügyesebb, gyakorlott számítógépes ismerős tudja neked telepíteni a WP-t bármilyen tárhelyre. Egyébként van mód arra is, hogy oldaladat átköltöztesd másik szolgáltatóhoz, így az adatok, a domain, az elérés nem szűnik meg, de ott már lesz lehetőséget átváltani WordPress-re.
Fontos, hogy a blog, weboldal elkészítése előtt nagyon részletesen átgondold elvárásaidat, céljaidat, lehetőségeidet és képességeidet, mert csak így tudod kiválasztani az utat, amely a leghatékonyabb számunkra. Arra is nagyon érdemes odafigyelni, hogy a jövőben tervezel-e nagyot fejlődni, hogy többnyelvűsítenéd-e weboldalad, esetleg interaktívvá szeretnéd-e tenni, mert akkor még részletesebben kell megvizsgálni a lehetőségeket.
A tárhelyszolgáltató választásánál szempont lehet még a technikai rész is. Ugyanis a telepítéssel nem ér véget a technikai része. Rendszeresen karban kell tartani, frissíteni, ha biztonságban akarod tudni a weboldalad, akkor ezt a részt nem halogathatod hónapról-hónapra. Ebben lehet segítségedre olyan szolgáltatás, mint a mi Hostolt WordPress szolgáltatásunk is, ahol neked csak a tartalommal kell foglalkozni, a karbantartás gondjait levesszük a válladról.