21 teendő a megtalálható honlapért
Hogyan lesz egy honlap megtalálható a keresőben? Hogyan érhetjük el a célközönségünket?
Minden weboldal készítési projekt más és más céllal készül, más célközönségnek. Vannak olyan megoldások, amelyek minden projektnek hasznára válnak, vannak olyanok, amelyeket nem minden esetben kell túlságosan erőltetni. Egységes recept nincs, azt a középutat kell megtalálni, amellyel úgy érjük el a megtalálható honlap céljait, hogy eközben a célközönség igényeit is kielégítjük.
Lássuk a teendőket.
- Olyan jól megírt hiánypótló tartalmakat írjunk, amelyeket nem vagy alig taglalnak más weboldalak és amelyek fontos információkat hordoznak a célközönség számára.
- Végezzünk alapos kulcsszókutatást. Használjuk a fogalmazásban a stratégiai kulcsszavainkat, de ne vigyük túlzásba.
- Használjunk szabványos kódot a weboldalon.
- Teljesítsük a technikai követelményeket, legyen a weboldal akadálymentes a keresőrobotok számára.
- Keresőbarát URL-címeket használjunk.
- Törekedjünk arra, hogy más weboldalak hivatkozzanak a honlapunkra.
- Hozzunk létre megfelelő tartalmú robots.txt és sitemap.xml fájlokat, irányítsuk a keresőrobotokat.
- Hozzunk létre olyan 404-es hibaoldalt, amely segít a látogatóknak eligazodni a honlapon.
- Hozzunk létre oldaltérképet a látogatók számára is.
- Lehetőleg ne használjunk Javascript, Flash elemeket, hogy a keresőmotorok mindent indexelni tudjanak, amit indexeltetni szeretnénk.
- Elemezzük rendszeresen a honlap forgalmát, hogy lássuk mi az ami sikeres vagy rosszul működik.
- Adjunk lehetőséget a látogatóknak a weboldalon belüli keresésre is.
- Használjunk mikroformátumokat az eseményekhez.
- Vezessünk szakmai blogot és használjuk a pingelés funkciót.
- Használjunk RSS-t a honlapon.
- Segítsük a weboldalunk tartamának megosztását.
- Optimalizáljuk a weboldal teljesítményét (szerkezeti optimalizálás).
- Használjunk hírlevelet.
- A Weboldal indításakor fontoljuk meg Google Adwords kampány indítását a kezdeti nehézségek átlépéséhez.
- Használjuk ki az online reklámozás lehetőségeit.
- Ne feledjük az offline hirdetéseket sem (nyomtatott média, TV, rádió).
Nyilván minden pontról kisregényt lehetne írni, de jelen cikk célja az összefoglalás, így most a részletezéstől eltekintünk.
Mikor láthatjuk az eredményt?
A fenti tevékenység nem 1-2 napos, mégcsak nem is 1-2 hetes folyamat. Sok időt és energiát kell áldozni a weboldal megtalálhatóságára. A forgalom növekedését nem azonnal tapasztaljuk (a hirdetések kivételével). Ha sok és erős versenytársunk van, akkor hosszú időbe is telhet, mire az első eredményeket látni fogjuk.
Ha sikerül „megcsípni” egy-egy látogatottabb oldalról hivatkozást (pl. az indexről), akkor ez azonnal érezteti a hatását, akár több ezer látogatót is küldhet.
A forgalom növelésének egyik leghatásosabb módja, ha szakmai blogot vezetünk, ahol gyakran teszünk közzé cikkeket a célközönséget érdeklő témákban. Tartalomfejlesztéssel viszonylag rövid idő alatt sokszoros, akár 70%-os forgalomnövekedést is elérhetünk. Népszerű témák esetén a több százszoros növekedés sem kizárt.
Az Adwords hirdetés nagyon hasznos lehet a kezdetben, hiszen azonnali forgalmat hoz.
Arra a kérdésre azonban nem lehet általános választ adni, hogy pontosan mikor látjuk az eredményeket.
Zümmögünk a tömegben vagy kiemelkedünk?
Weboldalak milliói versenyeznek a látogatók figyelméért, ez olyan, mintha egy nagy hangzavart hallanánk, amelyből egy-két hang kiemelkedik. Ha szeretnénk a kiemelkedő hangok közé tartozni, akkor a többieknél profibban, intelligensebben kell kommunikálnunk.
Senki nem azért készít/készíttet honlapot, hogy észrevétlen maradjon.
A honlap megtalálhatóságától, sikerétől sokszor a vállalkozás életben maradása függ. Ezért célszerű már a kezdetekben hangsúlyt helyezni a keresőoptimalizálásra, tartalomfejlesztésre is.
Miért lett fontos a tartalomfejlesztés?
Néhány éve még egyáltalán nem volt fontos. Egy átlagos bemutatkozó weboldallal és jónéhány link beszerzésével a toppon lehettünk, szinte bebetonozhattuk a honlapunkat a találati lista élmezőnyébe. A linket a legtöbben 1-2 nagyon fontos kulcszóra építettek.
Aztán a Google küldte az ő állatkáit, a Pingvint és a Pandát. Ekkor bolydult meg az online világ. A Pingvin a linkek alapján gyomlált, több menetben. Eltakarította az élmezőnyből az egyoldalú linkprofillal rendelkező honlapokat (egyoldalú linkprofil: pl. leginkább a kezdőlap kapott linket), hátrasorolta az egyoldalú anchor texttel linkelt honlapokat (pl. egy kulcsszóval kapta a honlap 90%-ban a linkeket) és nem utolsó sorban a túl sok gyenge, linkkatalógusból linket kapó oldalakat is.
A Panda ezzel szemben a weboldal minőségét ellenőrizte. A minőségileg túl gyenge, a túl sok duplikált tartalommal vagy túl sok reklámmal rendelkező oldalakat kaszálta el.
Sokan próbálkoztak azzal, hogy visszahozzák a büntetésből a honlapokat. Volt aki új domainen 301-es átirányítással vagy átirányítás nélkül, volt aki a weboldal átdolgozásával próbálkozott, de belátható időn belül nagyon keveseknek sikerült visszahozni és megközelíteni azt a helyet a találati listában, ahonnan hátrasorolódott a honlap. Az egyik legismertebb a wpmudev.org, akik WordPress sablon és plugin fejlesztéssel foglalkoznak és akik a Pingvin miatt a látogatóik 82%-át bukták egyik napról a másikra. Ők viszonylag hamar vissza tudtak jönni.
Közben a Google a webes világ köztudatába bevitt még egy fogalmat, ami ide (is) tartozik, ez pedig a felhasználói élmény. Ami természetesen nemcsak a könnyen használható weboldalt jelenti, hanem a látogató ellátását mindenféle őt érdeklő hasznos tartalommal.
Magyarországon 2013 végén kezdtek ráébredni a szemfülesebb vállalkozások, hogy a bőséges tartalom hasznot is hoz a vállalkozásnak, hiszen adott esetben sokszorosára növeli a látogatottságot, növeli a cég iránti bizalmat, segít szakértői státusz építésében, a piacvezető szerepre törekvésben is. És jót tesz a keresőoptimalizálásnak is. Ezek a cégek már előnyben vannak, de ma még nem behozhatatlan előnyben.
Azt tényként könyvelhetjük el, hogy 2015-ben még inkább a tartalomfejlesztésé a főszerep, ezzel a befektetéssel csak nyerhetnek a vállalkozások. Aki a tartalomfejlesztésbe nem fektet energiát, le fog maradni. Van már üzleti blogod?