Tartalomfejlesztés, hogyan?
A legtöbb vállalkozás ott „bukik el” az internetes jelenlétben, hogy nem kommunikál rendszeresen a célközönségével. Azaz nem vezet üzleti blogot. Pedig kellene. A szakmai blog nem csak forgalomnövelésre jó. Hatékony bizalomnövelési eszköz és szakértői státusz építésére is alkalmas.
A legáltalánosabb ok a tartalomfejlesztés elhanyagolására, hogy nincs rá idő, illetve kapacitás. Hát igen. Mindkettő nagy úr. A megoldás egyszerű. A tartalomfejlesztés tipikusan az a terület, ami kiszervezhető a vállalkozás életéből.
A másik tipikus kifogás, hogy majd megoldják házon belül, ha lesz rá idő, egy kolléga majd foglalkozik a tartalommal. Ez is egy út. De számoljunk egy kicsit, az „olcsó”, házon belüli megoldás mennyibe kerül a vállalkozásnak. Legyen a kolléga órabére 2000 Ft. Ha heti két cikket ír a kolléga és egy cikkel 2 órát foglalkozik (komolyabb cikkekhez valószínűleg ennyi idő kevés lesz), az havi 32000 Ft. A cikkek mellé nem árt egy stockphoto gyűjteményből hozzáillő képeket is vásárolni, ez további tizenezer forint, hiszen ezeken a weboldalakon minél nagyobb tételben vásárolunk képeket, annál olcsóbban jön ki, kis tételben nem annyira kedvező az ár (pl. istockphoto, dreamstime, depositphotos, 123rf). Emellett a webes szövegírást is tanulni és sokat kell gyakorolni, hogy gördülékenyen tudjunk írni.
Ezzel szemben profi szövegírók gyakran ennél olcsóbban és kiváló minőségben készítik el a cikkeket.
Mit értünk tartalomfejlesztés alatt?
Tartalomfejlesztés alatt a saját weboldalra, saját blogra publikált cikkeket értjük. Nevezhetjük egyszerűen szövegírásnak is. A tartalomfejlesztés, a tartalommarketing része, amely emellett magában foglal minden olyan marketingeszközt, amely tartalmakat állít elő, különböző csatornákon terjeszti vásárlók, megrendelők szerzése céljából.
A tartalomfejlesztés nem könnyű
Sokan gondolják, hogy majd írok valamit a honlapomra, jó lesz az. Igen. Jó lesz. Feltéve, hogy a honlapnak nem bevételszerzés a célja. Valójában a tartalomfejlesztés is stratégiai munkát kíván. Kereső- és látogatóbarát tartalmakat kell készíteni.
A keresőbarát tartalom elkészítéséhez tisztában kell lenni a Google webmestereknek szóló irányelveivel, elvárásaival, és ennek megfelelően írni a szöveget. A látogatóbarát tartalomhoz tisztában kell lenni a célközönség érdeklődésével, igényeivel, problémáival és olyan tartalmat kínálni, amely megfelel az elvárásaiknak. Ezt a két vonalat össze kell hangolni és a webes szövegírás követelményeinek megfelelően megfogalmazni. És ez még a kisebb feladat. 🙂 A nagyobb falat – minden szövegírásnál – a megfelelő, átkattintásra, olvasásra ösztönző cím megadása. Ez az a rész, amivel még a vérprofi szövegírók is sok időt eltöltenek.
A tartalomfejlesztés befektetés
Nem szabad elfelejteni, hogy a tartalomfejlesztést nem szabad költségként kezelni. Ez befektetés a vállalkozásba. Hiszen a tartalmat egyszer kell megírni és közzétenni, és évek múlva is generálni fogja a látogatókat, az érdeklődőket. Mindig lesz, aki abban a témában keres.
Másik ok, amiért érdemes üzleti blogot vezetni, a Google bizalmának elnyerése, növelése. Ha a keresőmotor látja, hogy rendszeresen minőségi, a célközönségünket érdeklő tartalmat teszünk közzé, gyakrabban látogatja, indexeli a honlapot. Mivel a tartalom a hónapok elteltével egyre gyarapodik, egyre több kulcsszóra megtalálják a netezők, így fokozatosan egyre kedveltebb lesz a felhasználók köreiben, és ezt a Google is meg fogja hálálni a rangsorolásnál. A sok hasznos tartalom pedig nemcsak a Google honlap iránti bizalmát növeli, hanem segít a szakértői státuszunk kiépítésében is.
Harmadik ok, amiért szükség van a blogra. Ma már a keresőoptimalizálás nem létezhet tartalomfejlesztés nélkül. Ehhez a szakmai blog kiváló.
Tehát blogolni, blogolni, blogolni!
Mikor térül meg a befektetés?
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy már a jövő hónapban. Pontosan meghatározhatatlan. Hosszabb távon kell gondolkodni: minimum 6-7 hónap, de inkább 8-10 hónap, 1 év. Ez nem egy Adwords kampány, ami addig hoz látogatókat, amíg fut, ha leállítjuk, megszakad a látogatottság is. A különbség pontosan ez. A fokozatosan felépített blog, a rengeteg tartalommal megsokszorozhatja a látogatottságot, a 2 éve megírt cikk még a következő hónapban is hozhat ügyfelet, míg az Adwords vagy más hirdetési rendszerben elköltjük a pénzt x látogatóra és kész.