A felugró ablakok is károsak a SEO szempontjából
Kevés idegesítőbb hirdetési forma létezik a világon a felugró ablakoknál, ami ezen felül a Google szerint még károsan is hat weboldalunk számára a keresőoptimalizálás szempontjából. Mégis egyre népszerűbbek már Magyarországon is a felugró ablakok – vagy angolul pop-up ablakok –, amelyeket nem véletlenül tilthatunk le a böngészőből.
Mégis egyre több oldal alkalmazza őket előszeretettel akár hirdetési, akár népszerűsítési célból. A keresőóriás szerint márpedig nem kellene, a felugró ablakok ugyanis rendkívül károsak lehetnek oldalunk megítélésére a SEO tekintetében.
John Mueller, a Google egyik ismert szakembere szerint tévedés a webmestereknek azt hinni, hogy a keresők ezeket a felugró ablakokat nem látják, sőt mi több, nem csak látják, fel is térképezik őket, ezáltal olyan tényezők az oldal szerkezetében, amelyeket figyelembe vesznek a találati listák felállítása során. Mueller szerint amennyiben feltétlenül élni akarunk a felugró ablak lehetőségével, akkor alternatív megoldás lehet, ha a felugró ablakot a látogató elől első ízben elrejtjük, és csak akkor engedélyezzük, amikor másodszor érkezik az oldalra. Ez azért előnyösebb a keresőoptimalizálás szempontjából, mert így az ellenőrzést végző Google robotok nem látják őket, és nem is hat ki károsan az igencsak kényes Page Layout algoritmusra.
Hogy mi is az a Page Layout?
Összességében egy olyan algoritmus, ami azt vizsgálja, hogy egy adott weboldalon belül mennyi hirdetés található, és amennyiben túl sok reklámot lát rajta felugró ablak formájában, akkor az oldalt súlyos büntetésekkel sújtja, ezáltal alaposan visszavetheti a találati listákon is. A Page Layout-ról annyit érdemes még tudni, hogy 2012 januárjában indította útjára a Google, méghozzá éppen azért, mert megszaporodtak és idegesítővé váltak a káros felugró ablakok. Az algoritmust a keresőóriás folyamatosan frissíti, kijátszani nem lehet, így a webmestereknek érdemes megfontolniuk, hogy megérnek-e annyit a felugró ablakok, hogy cserébe a weboldal több találattal, esetenként akár oldalakkal is visszaeshet miatta a találati listán.