Google mobil algoritmus
Megérkezett. Tegnap délután – magyar idő szerint este 6 körül – a Google hivatalosan is bejelentette a mobil algoritmus elindítását, ami kb. egy hét alatt teljeskörűen le fog futni világszerte. Ez pusztán annyit jelent, hogy ezután hátrányba kerülnek azok a weboldalak, amelyeknek nincs mobilról kényelmesen olvasható kinézete.
Amit a mobil algoritmusról tudni kell
A felhasználók egyre nagyobb hányada érkezik okostelefonról a weboldalakra. USA-ban már kb. 50% és Európa is ebben az irányban halad. Ezért ezen a vonalon is erősíteni kell a felhasználói élményt.
Az algoritmus a természetes találati listát érinti mobil keresésekben. A tableteket nem érinti, de nem tudjuk, hol húzza meg a határt a tablet és az okostelefon között. Ezt legegyszerűbben a Google Analytics adatokból ismerhetjük meg egy honlap esetén.
Ez az algoritmus mindenhol egyidőben fut, tehát nincs nyelvi régiók szerint eltérő futtatási idő, mint pl. a Panda vagy a Pingvin esetében.
Az algoritmus az URL-t figyeli, nem a domaint. Tehát, ha a weboldalnak egy része mobilbarát, akkor azokat az oldalakat figyelembe veszi az értékelésnél.
A Google nem tesz különbséget aszerint, hogy az oldal responsive vagy mobil változata (m. aldomainje) van. Bármelyik jó. Annyit javasolnak, hogy a mobilos aldomaineket is adjuk hozzá a Webmestereszközökhöz.
Fontos tudni, hogy nem kell büntetésre számítani, ha mobilon egyes tartalmakat elrejtünk a felhasználók elől. Természetesen ezeknek az elrejtéseknek a jobb felhasználói élményt kell szolgálniuk.
Milyen a jó mobil nézet?
Ma még sok honlap ugyanúgy jelenik meg mobilon, mint asztali gépen. A mobilról netező felhasználó pedig győzze nagyítani, erre-arra görgetni… Az ilyen weboldal nagyon távol áll a mobilbarát weboldaltól.
Sok olyan – egyébként responsive, azaz elvileg mobil eszközökön is jól megjelenő – weboldallal is találkozunk, ahol a tartalom lelóg a képernyőről, azaz jobbra-balra kell görgetni a felhasználónak az olvasáshoz. Az is sok responsive oldalnál előfordul, hogy a betűméretek túl kicsik, a linkek, gombok túl közel vannak egymáshoz, hogy mobilon kényelmesen használható legyen a honlap navigációja. Ezek az oldalak sem mobilbarát weboldalak.
A jó mobil nézetben
- a szövegek olvasható méretűek, azaz általában nagyobbak az asztali verziónál
- a tartalom nem lóg le a képernyőről oldalirányban
- a koppintási területek elegendően nagyok, a kényelmes használathoz megfelelő távolságban vannak egymástól (koppintási területnek nevezi a Google, amire kattintani lehet: gombok, linkek)
Ha ilyen tulajdonságokkal rendelkezik a honlapunk mobil nézetben, akkor nem kell tartanunk hátrasorolástól.
Mobil nézet ellenőrzése
A Google jó szokása szerint természetesen sem a felhasználókat, sem a fejlesztőket nem hagyja cserben. A teszt szoftverük segítségével pillanatok alatt ellenőrizhetjük, hogy a weboldalunk mobilbarát-e. A tesztet az alábbi linken futtathatjuk le:
https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=hu
Ha a weboldal átmegy a teszten, akkor minden rendben, nincs teendőnk.
Ha nem ment át a teszten a weboldal, akkor a felsorolt hibákat javítani szükséges mindaddig, amíg a teszt jó eredménnyel le nem fut.