A Google a webáruházi termékvariánsokról és a hozzászólásokról
Több érdekes témát is érintett John Mueller, a Google egyik szóvivője az egyik, kifejezetten webmestereknek szánt hangout során, amelynek részeként több olyan fontos részletre is fény derült, amely a SEO szempontjából rendkívül fontos témákat érint. Ennek megfelelően Mueller szóba hozta többek között azt, hogy mi a teendő abban az esetben, ha egy webáruházban túl sok a hasonló termék, de szóba került a hozzászólások jelentősége is.
Így kezeljük hatékonyan a webáruház termékvariánsait
Az internetes áruházak 99 százalékának igazán jelentős problémát okoz, hogy miként is kezeljék az egyes termékvariációkat a keresőoptimalizálás szempontjából. Meglepően gyakori ugyanis, hogy bizonyos termékek csak jelentéktelen kis apróságban térnek el egymástól, így például egy telefontok esetében ez sokszor csak a méretben, a színben vagy az anyaghasználatban jelentkezik, noha nyilván ennél bonyolultabb és sokkal összetettebb variációk is megjelenhetnek a webshop jellegéből adódóan.
Éppen emiatt felmerül a nagy kérdés, miszerint a keresőoptimalizálás szempontjából vajon miképpen lehet egészségesen kezelni az ilyen termékeket. Vajon minden egyes termékvariációhoz készítsünk külön aloldalt? Esetleg a terméknek készítsünk egy url-t, és a felhasználók azon belül válogathassanak a rendelkezésükre álló kínálatból?
John Mueller ezzel kapcsolatban nagyon határozott álláspontot fogalmazott meg, kiemelte, hogy amennyiben egy internetes áruház külön-külön url-eket alkalmaz az egyes termékvariációknak, akkor az nem probléma abban az esetben, ha ezeken teljesen egyedi tartalom jelenik meg. Ezt a módszert azonban összességében mégsem ajánlja senkinek, hiszen a túl sok url jelentős mértékben rombolhatja egy adott oldal tekintélyét és megítélését, éppen ezért a Google szakembere szerint lényegesen szerencsésebb, ha inkább egy erős termékoldalban gondolkozunk, amelyen egy nagyon erős szöveget helyezünk el, valamint ugyanitt elhelyezzük a megfelelő termékvariációkat, méghozzá a szövegezésben is.
A SEO szempontjából azért is sokkal szerencsésebb mindez, mert a több aloldal értelemszerűen több olyan url-t hoz létre, amelyek kvázi egymással vetekednek, így erősségük osztódni fog, és a duplikált oldalak aránya rendkívül magas lesz, ami rendkívüli mértékben rombolhatja egy internetes áruház minőségét.
A hozzászólások és a rangsorolás
A Google végre valahára tisztába tette a felhasználóktól érkező hozzászólások rangsorolásra gyakorolt hatását is, lévén az utóbbi időszakban számtalan olyan hír, de sokkal inkább talán pletyka látott napvilágot ezzel kapcsolatban, amelyek arról szóltak, hogy a hozzászólások igenis rendkívül fontosak egy oldal rangsorolásakor. Mindennek a hátterében elsődlegesen a felhasználói élmény áll, amelyek kapcsán többek között Gary Illyés megerősítette, hogy egy oldalon, a cikkeknél felhasznált hozzászólásokat a Google igenis felhasználja ahhoz, hogy ezzel értékelje az adott portált, hiszen ez a legjobb mérőszáma a felhasználói elköteleződésnek.
Habár Gary egy szóval sem beszélt arról, hogy a keresőóriás munkatársai ténylegesen is mérik a felhasználói elkötelezettséget – tehát nem tudni, hogy van-e ennek mérőszáma –, de nagy valószínűséggel igen, hiszen amennyiben figyelembe veszi a felhasználói élmény rangsorolásánál, akkor ezt valamilyen tekintetben igenis mérni kell. Ez pedig egy igazán fontos információ azoknak, akik már azt hitték, hogy minden keresőoptimalizálási trükköt kipróbáltak a múltban, lévén a sok hozzászólás – akár mesterségesen generálva is –, akár jelentősebben megnövelheti egy oldal rangsorolását.
A Google konkrétumokkal nem volt hajlandó szolgálni, ellenben azt nyilvánosan elismerték, hogy a keresőóriás figyeli a hozzászólásokat, méghozzá vélhetően olyan formában, hogy ha egy cikk nagyon sok hosszú és igényes hozzászólást kap, és ezek egyre csak sokasodnak, akkor az adott cikket közlő oldal biztosan értékes és hasznos lehet a felhasználóknak.
Persze ez csak egy dolog arra vonatkozólag, hogy a hozzászólások fontosak, de adja magát a kérdés, hogy a Google vajon mekkora súlyt ad ezek után az egyes hozzászólásoknak? Erre most John Mueller adott választ egy webmestereknek tartott hangout során, amelyben emberünk kifejtette, hogy a keresőóriás részeként arra törekednek, hogy az egyes weboldalakat minden esetben egységesen és teljes egészében vizsgálják, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha egy adott tartalom alatt található néhány hozzászólás is, akkor azokat a Google a központi tartalom részének tekinti.
A keresőóriás álláspontja ezen a téren ugyanis az, hogy egy weboldal hozzászólásait minden esetben a tulajdonos engedélyezi, vagyis ami megjelenhet egy-egy cikk alatt, akkor azok bizonyára olyan tartalmak, amelyeket a tulajdonos maga is elfogadott, ergo tekinthetők külön tartalomnak. Ezzel persze lehet trükközni, de nem árt óvatosnak lenni, hiszen amennyiben egy cikk tartalma nagyon jó, ugyanakkor sok gyenge minőségű, egy-egy szavas hozzászólás érkezik hozzá, akkor az máris egészen vegyes képet továbbít a keresőmotoroknak. Ez persze természetes módon is kialakulhat, éppen ezért fontos lehet a hozzászólások érték szerinti szűrése is a SEO tekintetében!