Gyorsabb WordPress honlapot akarsz? Itt egy jó tanács!
Habár az alap WordPress honlap valóban a világ leggyorsabb keretrendszerének tekinthető, ellenben amint elkezdjük építeni, szépíteni, és nekilátunk különféle kiegészítőket feltelepíteni hozzá, weboldalunk annak rendje és módja szerint elkezd lassulni, amivel szemben rengetegen tehetetlenek. Sokan ilyenkor szervert váltanak, gyorsítanak, kiegészítőket törölnek, mert nem tudnak programozni, éppen ezért most egy olyan módszert mutatunk meg, ami bár programozás, összességében inkább beállításon alapul, és nem igényel programozói tudást.
Script betöltése láblécben
Mint ismert, a WordPress rendszerek általában önmagukban is nagyon jól optimalizáltak, de azért némi apróságokkal akár jelentősebb mértékben is javítani tudunk honlapunk sebességén, ami ugyebár képes lesz növelni a felhasználói élményt, ezáltal pedig a keresőoptimalizálás hatékonyságát is. Egy ilyen alternatív módszer többek között az, hogy megvalósítjuk azt, hogy a láblécen történjen a script betöltése, ami egy olyan beállítás, amely szaktudás, sőt webes tapasztalat nélkül is megvalósítható, ellenben érdemes óvatosabban nekilátni, mert bár elrontani nem tudunk vele lényegében semmit sem, ellenben előfordulhat, hogy elsőre nem sikerül. Hiszen a keresőoptimalizálás és a honlap programozás is egy szakma, amit a leghatékonyabban nyilván azok tudnak elvégezni, akik gyakorlottak ebben, ugyanakkor nem feltétlenül csak azok tudják hatékonyan elvégezni, akik kiemelkedően profik, sőt mi több, egy kis blog vagy hobbi oldal esetében ez pláne nem indokolt.
Így kezdj neki
A kérdéses beállítás legegyszerűbb alternatívája határozottan az, ha már kész bővítmény választunk hozzá. A legtöbb weboldal-tulajdonos számára ugyanis ez egy kifejezetten elégséges és kényelmes megoldás – bár külön script is írható hozzá, aki WordPress honlapot választ magának, az többnyire költséghatékonyságból teszi és nem fog külön programozót megbízni egy script megírására, így inkább maradjunk a bővítményes megoldásnál. A siker érdekében így töltsük le és telepítsük a Script to footer bővítményt, és törekedjünk a megfelelő beállításra!
Ennek értelmében, a Blog page menüpont alatt beállítjuk, hogy a scriptek a láblécben listázásra kerüljenek, majd a Search Resultban is beállítjuk, hogy a scriptek a láblécbe kerüljenek. A Post type, azaz a bejegyzés típusa menüpont alatt külön beállíthatjuk, hogy melyik cikkeknél legyen scriptek a láblécben, míg a Taxonomy archives esetében ugyanezt megtehetjük a taxonómiákkal is. További finomításokat érhetünk el az Author archives-ban, amivel azt tudjuk kalibrálni, hogy a szerzők bejegyzésein legyenek-e a scriptekben vagy sem, míg az Other archives esetében az oldalon megjelenő egyéb archív cikkek vagy komplett oldalak esetében dönthetünk a lábléces scriptről.
A bővítmény kapcsán még egy menüpont esetében dönthetünk, a Keep jQuery in the header esetében. Itt azt kell meghatároznunk, hogy a jQuery betöltése maradjon a fejlécben, vagy kerüljön át a láblécbe? A döntéshez ismernünk kell oldalunk sablonját, lévén nagyon sok használ jqeury-t, aminek hatására sok slider és egyéb elem hibásan jelenik meg addig, amíg a teljes weboldal be nem tölt. Ha ezt elakarjuk kerülni, netán összetettebb sablont használnunk, a biztonság esetén pipáljuk csak ki. A bővítmény beállítása után egyetlen dolgunk van, hogy ellenőrizzük a weboldalunk látogatók által elérhető funkcióit, hiszen a scriptek eszközölhetnek kényes beállításokat, és bár itt ritkán futhatunk problémába, azért fő a biztonság. Ami 100%, egyes sablonok és gravity forms együttes használata nem bírja elviselni, ha a jquery lekúszik a láblécbe (esetenként ilyenkor a gravity űrlap nem töltődik be). Nyilván kis hozzáértéssel ez is kiküszöbölhető.
Természetesen ez csak egy bővítmény a sok közül, van még számtalan. És van a kedvencem is, a bővítmény kihagyós, sablon functions.php-ba írós verzió.