A Google szerint nem az a jó keresőoptimalizáló, aki szigorúan követi az irányelveket

A SEO szakmában általánosságban elfogadott tény, hogy a keresőoptimalizálás csak akkor lehet jó és hosszabb távon is hatékony, ha mindig megmaradunk a fehér zónában, a tisztességes útvonalon. Persze a témában járatosak tisztában vannak vele, hogy ha néha egy kicsit sikeresebbek akarunk lenni, vagy gyorsabb eredményt elérni, ahhoz bizony meg kell szegnünk egy-egy szabályt, és ezt most nemrégiben a Google is elismerte egy félhivatalos bejelentésben. A cég egyik szakértője ugyanis bejelentette, hogy a jó keresőoptimalizáló nem feltétlenül az, aki mindenben és szigorúan követi az általuk megadott irányelveket és tanácsokat, hanem az, aki néha-néha letér a helyes útról.
Nem mindig a helyes út a jó út is egyben (?)
A nagy elszólást – már amennyiben nevezhetjük ezt természetesen elszólásnak – Gary Illyésnek, a Google egyik szakértőjének sikerült elhintenie a Twitteren keresztül, ahol emberünket egy magát SEO szakértőnek nevező felhasználó a linkelutasításról, más néven a disavow-ról szerette volna bővebben kifaggatni. A beszélgetés eleinte könnyednek tűnt, de a szakember valóban egy igazi szakember volt, aki alaposan belefolyt a részletekbe, és olyan nehéz kérdéseket tett fel Gary számára, hogy ő egyszerűen képtelen volt valós időben válaszolni neki, így kérte, hogy adjon neki egy kevéske időt, mert most neki is ellenőriznie kell, hogy pontosan mi az álláspont erről a Google-nál. Már akkor kiemelte, hogy előfordul, sőt nagyon gyakori, hogy téved, ami már önmagában meglepő kijelentés volt a Google szóvivőjétől, akitől azt várnánk, hogy SEO témában soha nem téved. Pedig de, és mint kiderült, a történet itt még messze nem ért véget.
Miután ugyanis mások is egyre többen kezdték zaklatni a Google munkatársát azzal kapcsolatban, hogy válaszoljon már a történtekre, Gary ismét jelentkezett, és a kéréseknek eleget téve bővebben kifejtette, hogy pontosan milyen válasszal is adós a felhasználóknak, illetve mire is vonatkoztak a korábbi mondatai. Gary itt határozottan bejelentette, hogy egyetérteni a Google alapelveivel, még nem jelent egyet a jó keresőoptimalizálással is.
A szóvivő ismét elismerte, hogy gyakran téved, ezáltal ha valaki megkérdőjelezi az általa elmondottakat, az őt is arra készteti, hogy újragondolja mindazt, amit korábban mondott. Ez pedig rendkívül hasznos a SEO közösség érdekében, hiszen így születhetnek igazán átfogó és használható bejegyzések a részéről. Ez azonban meglepően érdekes kijelentés egy olyan szakértő részéről, akinek a szavaira a keresőoptimalizálók 99 százaléka ad. Persze kisebb-nagyobb mértékben, de ad.
Ezek után azonban felmerül a kérdés, hogy a korábban már gyakran megkérdőjelezett kijelentések vajon tényleg megalapozottak voltak, és Gary korábban is mondott már orbitális butaságokat? Minden jel arra utal, hogy igen! Elég csak olyan dolgokat visszaidézni, mint amikor a szóvivő a kimenő linkekről beszélt azzal kapcsolatban, hogy konkrétan nincs is szerepük a rangsorolásban, holott a keresőoptimalizáló szakemberek határozottan egyetértenek abban, sőt tesztekkel is igazolták már korábban ennek az ellenkezőjét. Mindemellett a 302-es átirányítások kapcsán is volt már megkérdőjelezhető kijelentése Gary-nek, de a keresőoptimalizálás más területén is tévedett.
Hogy mit jelent ez a SEO szempontjából?
A fentiek alapján bizonyára most mindenki arra gondolhat, hogy mindent el lehet felejteni, amit Gary Illyés eddig mondott, de a helyzet azért persze nem ennyire drasztikus, mint ahogyan azt a kijelentést sem kell határozottan komolyan venni, hogy menjünk szembe a SEO terén a Google irányelveivel. Sőt. Amint ugyanis ismert, a Google irányelveit igenis célszerű betartani és szem előtt is tartani ilyen esetekben, hiszen ha azonnal nem is kapunk büntetést a megszegésük miatt, néhány hónappal, vagy akár évekkel később nagyon komoly büntetés járhat érte.
Azt is vegyük figyelembe továbbá, hogy a Google mekkora cég, és egy embernek napirenden lennie minden témában még akkor is nehéz, ha szóvivő a titulusa. A dolgot tovább nehezíti, hogy már talán a Google legnagyobb szakemberei sem képesek átlátni azt a sok kusza algoritmust, ami a háttérben dolgozik a találati listák felállításában. Ezen felül a szóvivők keze gyakran meg van kötve, így ha nyomon is követi a változásokat, sok esetben nem is mondhatják el a teljes igazságot, így az embereknek ilyenkor is az jön le, hogy az illető nagyot tévedhetett, holott nem is erről van szó.
Magyarul tehát érdemes odafigyelni a Google összes szóvivőjének szavaira, azonban mielőtt bármit szó nélkül elfogadnánk, inkább nézzünk utána a dolgoknak, olvassunk és kérdezzünk, és soha ne kövessünk csak úgy mindenféle útmutatást.