Májusban ismét komolyat frissült a Google algoritmusa, nagyobb mozgások is voltak!
A Google az elmúlt időszakban rendkívül intenzív lett az algoritmusfrissítések tekintetében, ezáltal idén eddig évek óta nem tapasztalt mozgásoknak lehettünk szemtanúi a találati listákon, ami a jelek szerint egyáltalán nem hagy alább, méghozzá olyannyira nem, hogy május közepén ismét beindult a gépezet.
Május 17-től ugyanis újabb mozgások indultak meg a találati listán, amelyek kapcsán két dolgot emelhetünk ki határozottan:
- a hatások rendkívül erőteljesek voltak;
- a kiváltó okok viszont továbbra is ismeretlenek, de legalábbis bizonytalanok.
Intenzív változások
A nagy májusi mozgások kapcsán az első megjelenés május 17-től voltak mérhetőek, illetve ekkor kezdődtek meg a komolyabb változások a találati listákon, és ekkor le is zajlott a dolog java, azonban a mocorgások a következő napokban is megmaradtak, egész hétvégén meg lehetett figyelni kisebb vagy nagyobb mozgásokat a listán. Az eseményeket a legkülönfélébb automata algoritmusfigyelő eszközök is jelezték, egytől-egyig intenzívnek titulálva az eseményeket.
Az egyik leginkább megbízhatónak nevezhető Algoroo például napok óta kiemelkedően magas értékeket mutatott, azaz legalább olyan jelentős események történhettek, mint amit korábban a Fred-algoritmus tudott produkálni, amiről pedig köztudott, hogy határozottan az elmúlt évek egyik legnagyobb és legjelentősebb frissítése volt.
Akinek esetleg az Algoroo nem lenne elég, jelentős mocorgásokat sikerült regisztrálni a Moz.com eszközének, avagy a MozCast-nak is, de hangsúlyozandó, hogy bármelyik eszközt is vesszük figyelembe, az eredmény mindenhol teljesen hasonló.
Ami már érdekesség, hogy a SEO szakma egyik kötelező szakirodalmaként számon tartott Seroundtable például arról írt, hogy bár a fórumban is megjelentek a jelzések, azonban meglepő módon sokkal kevesebb visszajelzést, illetve hozzászólást kaptak most, mint például az említett Fred esetében, ami persze még így is több 100-ra rúgott.
Ezekből kiderült, hogy a sokak által már május 16-án is észlelt, de inkább 17-én csúcsosodott algoritmusfrissítés során voltak, akiknek inkább csökkent, míg voltak, akiknek inkább növekedést mutatott a forgalmuk. Akadtak hozzászólások, amelyek szerint a mostani mocorgás olyan oldalát érintette, amelyet a Fred mellett a tavaly novemberi nagyobb algoritmusfrissítés is, vagyis elég nagy a valószínűsége annak, hogy a mostani mozgolódás hátterében álló dolog összefügghet ezzel a két dologgal. Persze az összkép sajnos messze nem olyan egyértelmű, mint amilyennek talán elsőre tűnhet!
Nehéz megfejteni, mi történt pontosan
A kérdéses algoritmusfrissítés – már amennyiben valóban algoritmusfrissítés állt a háttérben – egyébként magyar oldalakat is érintett, rengeteg fórumon bukkantak fel olyan hozzászólások és főként aggódó kommentek, amelyek ehhez kapcsolódva írták le a problémákat. Akadtak például portálok, amelyek pozitív változásról tudtak beszámolni, egy vezető kulcsszavukra ismét bekerültek a TOP10-be a találati listán, holott korábban erre utoljára a Pingvin algoritmus lefuttatásának kezdetén volt utoljára példa.
Voltak azonban, akik egyáltalán nem jártak ilyen jól! Rengetegen számoltak be például arról, hogy még olyan oldalt is megtépázott az új algoritmus, amely egyrészt friss volt, másrészt alig rendelkezett nagy mennyiségű látogatóval, harmadrészt pedig nem is mutatott se az oldalra, se az oldalról kifelé link. Egyszóval tehát bármi is állt a háttérben, rendkívül vegyesen és furcsán érintett nagyon sok oldalt.
Voltak akik minden kétséget kizáróan a Fred algoritmusra kenték a történteket, mások azonban inkább a Pandát emlegették, de akadtak, akik inkább úgy gondolták, hogy a linkprofillal lehetett összefüggésben a dolog, amit éppen az imént említett példa megcáfol, hiszen olyan oldalakat is érintett a változás, amelyek nem rendelkeztek linkekkel. Mindez persze egyáltalán nem meglepő annak fényében, hogy az utóbbi időkben megjelent Google algoritmusfrissítések mindegyikére jellemzőek, hogy okaik egyáltalán nem követhetőek világosan, nem nyilvánvaló, hogy mi okozza a visszaeséseket.
Ennek fényében például gyakran vannak olyan változások, amelyek olyan oldalakat is érintenek, illetve utolérnek, amelyek a korábban beharangozott SEO elvek mindegyikének maximálisan megfelelnek, tökéletes a felépítés, a tartalom, a programozás, a linkprofil, egyszóval az egész minőség, de valamiért mégis bünteti őket a Google.
A Google háza táján szokás szerint ezúttal sem kívánták kommentálni a történteket, marad a találgatás és a remény, hogy legközelebb nem mi leszünk a következők.