A Google találati listáját befolyásoló tényezők 1.
A Google több mint 200 szempont szerint állítja fel a találati listát. Ezeknek a szempontoknak minél inkább megfelel egy weboldal, annál előrébb juthat a találati listán. A következő cikksorozatban összefoglaljuk az ismert rangsorolási tényezőket, kiegészítve a mai tapasztalatokkal.
A teljes lista eredeti (angol) nyelven itt található, az angol nyelvterületre vonatkozó magyarázattal. Itt a magyar nyelvterület tapasztalatai kerülnek terítékre.
1. A domain kora. Egy videóban videóban Matt Cutts kijelenti: „A különbség egy fél éves és egy egy éves domain között egyáltalán nem nagy.”
Lefordítva: Google berkekben figyelik a domain korát, de nem ez a legfontosabb rangsorolási szempont. A valóságban azonban még mindig sokat számít, hogy egy domain több éves (8-10, esetleg még korosabb) vagy 1-2 éve van rajta tartalom.
2. Kulcsszó a domainben. Korábban nagyobb súllyal számított, mint manapság, de még ma sem elhanyagolható szempont a kulcsszó használata a domain névben.
3. A kulcsszó az első szó a domainben. A moz.com (régen seomoz) 2011-ben vizsgálta a keresőmotorok rangsorát befolyásoló tényezőket, ez a vizsgálat azt mutatta ki, hogy több szóból álló domain esetén jobb eredmény érhető el, ha a kulcsszó a domain első szava.
4. Domainregisztráció hossza. Érdemes több évre megvásárolni egy domaint, mivel a Google tapasztalata szerint az illegitim (pl. spam tartalomhoz használt) domaineket ritkán használják egy évnél tovább. Így a több évre megvásárolt domain eleve nagyobb bizalmat kaphat. A tapasztalatok szerint ennek a szempontnak a súlya elhanyagolható.
5. Kulcsszó az aldomainben. A moz.com vizsgálata kiterjedt az aldomainekre is és azt is megállapította, hogy az aldomainben megjelenő kulcsszó segíti a weboldal jobb helyezésének elérését. Célszerű a fő kulcsszót választani aldomain névnek.
6. Domaintörténet. Whois adatok. Ha egy oldalnak gyakran változik a tulajdonosa, azt sugallja a Google számára, hogy ne vegye figyelembe az oldal történetét és az oldalra mutató linkeket. Ezért ha valamilyen oknál fogva már létező domaint vásárolunk meg, érdemes utánanézni az előéletének. Domain vásárlás esetén mindig érdemes utánanézni, hogy volt-e korábban tartalom rajta, illetve milyen tartalom volt a domainen. Pl. itt: http://archive.org/web/
7. Kulcsszó pontos egyezése a domainnel (Exact Match Domain, EMD). Minőségi weboldal esetén az Exact Match Domain előny, gyenge minőségű oldal esetén hátrány. Bár Matt Cutts egy twitteres csiripelésében említett egy „minor” algoritmus frissítést, ami szerint kevésbé számít az EMD, a tapasztalat még nem ezt mutatja.
8. Publikus vagy privát WhoIs. A privát WhoIs arra utal, hogy valami rejtegetnivalója van a domain tulajdonosának. Ha egy tulajdonosnak több domainje van és mindegyik vagy privát, gyanakvásra ad okot. Természetesen ha van 8 domainünk és 1 privát, abból semmi hátrány nem fog származni.
9. Büntetett WhoIs tulajdonos. Ha valakit egy domainnel spammerként tart nyilván a Google, akkor felül fogja vizsgálni a többi oldalát is. Erről nincs tapasztalatunk, némiképp számíthat a rangsorolásban ez a tényező is.
10. Domain TLD. Ma már ez a szempont sem olyan erős, mint korábban volt. A domain végződése (.hu, .ro, .de, .at, stb.) segít előrejutni az adott ország rangsorában, amennyiben országra vonatkozó végződése van, de a globális rangsorban hátrányt jelent. Mutatja ezt a keresooptimalizalas.be weboldal is, amely a cikk írásának időpontjában a seo szolgáltatás a google.hu és a google.com keresőben is első helyen szerepel, bár a .be végződés Belgiumhoz tartozik.
11. Kulcsszó a cím tag-ben. A cím tag a weboldal egyik legfontosabb eleme, a tapasztalat szerint erős rangsorolási szempont. A címet mindenképp gondosan kell kiválasztani, hiszen a találati listán ez a cím jelenik meg.
12. A cím tag a kulcsszóval kezdődik. A moz.com adatai alapján a kulcsszóval kezdődő címek jobban teljesítenek, mint azok, ahol a kulcsszó a cím közepén, végén található.
13. Kulcsszó a leírás (description) tag-ben. A címhez hasonlóan erős tényező. A leírást gondosan kell megfogalmazni, nemcsak a keresőoptimalizálás szempontjából fontos, hanem marketing szempontból is, hiszen – általában – ezt olvassák először az oldal tartalmáról a találati listában. Így szükségszerű, hogy egyben kattintásra ösztönző is legyen a leírás.
14. Kulcsszó a H1 tag-ben. A H1 tagek szintén fontos rangsorolási tényezők, a legfontosabb címsorok, keresőoptimalizálási szempontból jól tesszük, ha a fő címsorba belefogalmazzuk a kulcsszavainkat.
15. A kulcsszó a leggyakrabban használt kifejezés a dokumentumban. Valóban fontos, hogy egyszer-kétszer szerepeljen az oldalon a kulcsszó, de a Google elvárása az, hogy a tartalom a látogatók számára készüljön, ezért semmiképp se vigyük túlzásba a kulcsszó ismételgetését. Régen is vitatott volt a kulcsszó ismételgetése a tartalomban, általában 2-8% volt elfogadott. Ma már nem érdemes foglalkozni a százalékos arányokkal.
16. Tartalom hossza. A több szót tartalmazó tartalom jobban kidolgozott témát jelent, hasznosabb a keresőnek és a látogatónak is. Általánosan javasolt a 250 szó körüli vagy hosszabb cikk.
17. Kulcsszó tömörsége. Régen fontos volt, hogy tömören és pontosan határozzuk meg a kulcsszavakat. Ma már a Google képes értelmezni a ragozott alakokat – magyar nyelven is.
18. Látens Szemantikus Indexelés (LSI) a tartalomban. Az LSI kulcsszavak nem a konkrét kulcsszavak, hanem azok a szavak amik jelentésben azonosak a fő kulcsszóval (tkp. szinonímák), amik szorosan kapcsolódnak a keresőoptimalizálni kívánt kulcsszóhoz. Az LSI kulcsszavak segítenek a keresőmotoroknak eldönteni, hogy miről szól az oldal (pl. villanykörtéről vagy a körte gyümölcsről).
19. LSI kulcsszavak a cím és leírás tag-ben. Az LSI kulcsszavak ugyanúgy, mint a kulcsszavak hasznosak lehetnek az oldal metatagjeiben.
20. Oldal betöltésének időtartama. A Google és a Bing is figyelembe veszi az oldal betöltődési sebességét. Ma még nem túl nagy súllyal szerepel, de úgy tűnik, a betöltődési sebesség súlya erősödni fog a rangsorolásnál.