A Google találati listáját befolyásoló tényezők 2.
Folytatjuk a Google rangsorolási tényezők ismertetését a következő 20 tényezővel.
21. Duplikált tartalom. Az azonos tartalom – főleg a Google Panda megjelenése óta – negatívan befolyásolja az oldal pozícióját a találati listán. Nem számít, hogy egy más weboldalon már megtalálható tartalomról van szó, vagy weboldalon belül készítünk duplikációt, mindenképpen veszélyeztetjük a weboldalt. Ha 70-80%-ban azonos két cikkünk tartalma, az már egyértelműen duplikációnak számít. Fontos tehát, hogy egyedi cikkeket helyezzünk el a honlapon.
22. Canonical attribútum. Az attribútummal meghatározhatjuk, hogy melyik az „eredeti tartalom”. Ez jó szolgálatot tesz tartalomkezelő rendszerek esetén, ahol ugyanaz a tartalom több linken is elérhető (pl. kategória oldalakról, címke oldalakról).
23. Az oldal betöltési ideje a Chrome böngészőben. A Google is használja a Chrome felhasználói adatait, hogy jobb adatokat kapjon az adott oldal betöltésének idejéről, mert ez figyelembe veszi a szerver sebességét, a tartalomszolgáltató hálózat leterheltségét és egyéb, nem HTML-el kapcsolatos adatot.
24. Képek optimalizálása. A honlapon lévő képek fájlnevei, alt text-je, címe, leírása, felirata és a kép mérete egyre fontosabb szerepet kap. Az alt textet mindenképpen töltsük ki, adjunk „beszédes” nevet a képnek. A leírást, feliratot nem feltétlenül szükséges megadni. A kép mérete főleg az oldal betöltődési sebességében játszik szerepet.
25. A tartalmi frissítések frissessége. Főleg az időre szűrt kereséseknél a Google e megmutatja az adott oldal bejegyzésének legutóbbi frissítésének dátumát. Gyakran más esetben is látjuk a találati listán a cikk dátumát. Érdemes gyakran cikket közzétenni, mivel a látogatók is szívesebben olvasnak egy egy-két napos bejegyzést, azaz aktuális tartalmat, mint egy 2-3 hónapos, esetenként már elavult tartalmat.
26. A tartalmi frissítések mértéke. Időnként érdemes végignézni a régebbi cikkeket és aktualizálni a tartalmukat, akár több bekezdés hozzáadásával vagy törlésével. Ezek jelentősebb módosítások, mint néhány mondat átfogalmazása..
27. Oldalfrissítések. A weboldal frissítésének gyakorisága. A naponta vagy hetente többször frissített weboldalakat szívesebben és gyakrabban látogatja a keresőmotor, mint a 2 hetente, havonta, esetleg több havonta frissített oldalakat.
28. Kulcsszó előtérbe tétele. Régen fontos szempont volt, hogy a fő kulcsszavunkat fogalmazzuk bele az első bekezdésbe és lehetőleg az utolsóba is. Azonban ma már a keresőmotorok elég intelligensek ahhoz, hogy értelmezzék a szöveges tartalmakat, így ez a szempont elhanyagolható. Matt Cutts egy videóban arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak a bevezető (első bekezdés), hanem a teljes tartalom (szövegtörzs) fontos szerepet kap a keresőoptimalizálásban.
29. Kulcsszó a H2, H3 címben. A címsorok (H1-H6) fontos kiemelések az oldalon, a számozásnak megfelelő csökkenő súllyal. Nagyon nem mindegy mennyire használjuk és hogyan és mit írunk a címsorokba!
30. A kulcsszavak szórendje. Amikor az internetező által keresett kifejezés és az oldalunkon található kifejezés pontosan egyezik, a tapasztalat szerint jobb helyezést ér el az oldal, mintha egyeznek ugyan, de az oldalon más sorrendben találhatók. (Már csak ki kell találni, hogy a témakörünkben mire milyen sorrendben beírt szavakkal keresnek az emberek…)
31. Kifelé mutató linkek minősége. SEO-s körökben elterjedt, hogy segíti a weboldal megbízhatóságának kedvező elbírálását a Google részéről, ha kimenő linkjeik hivatalos, megbízható oldalakra mutatnak.
Mitől lehet igazságalapja? Ha a Google „fejével” gondolkodunk, akkor a következő gondolatsor fut át rajtunk. Itt van ez a kereskedelmi oldal. A termékoldaláról vannak kimenő linkek a gyártók weboldalaira, wikipedia szócikkekre, a témával foglalkozó tesztoldalakra (vagy fórumokra). Tehát ez az oldal segíti azt a látogatót, aki részletesebben el szeretne mélyülni az adott témakörben. Piros pont az oldalnak.
32. Kifelé mutató linkek témája. A moz.com vizsgálódásai szerint a keresőmotorok a linkelt oldal tartalmát is használják a relevancia megállapítására. Például, ha van egy autókkal foglalkozó weboldlaunk, amelyről filmekkel kapcsolatos oldalra mutatnak linkek, azt a Google úgy értelmezheti, hogy az oldal filmek autóival foglalkozik, nem általában autókkal. Ezért is fontos,hogy a kimenő linkjeink valóban releváns oldalakra mutassanak.
33. Nyelvtan és helyesírás. A megfelelő nyelvtan és helyesírás a minőséget jelöli, bár Cutts nem egyértelműen nyilatkozott a fontosságáról 2011-ben. Ettől függetlenül tényként kezelhetjük, hogy egy nyelvtanilag rendben lévő weboldallal mindenképpen jobb eredményre számíthatunk.
34. Szindikált tartalom. Az eredeti (egyedi) tartalom többet ér. Egy indexelt weboldalról származó tartalom főszabályként nem kerülhet az eredeti weboldal elé. Kivétel természetesen itt is van. Amikor a „nagyok” vesznek át a kicsiktől teljes cikkeket, bizony előfordul, hogy a másolt tartalom megelőzi az eredetit.
35. Hasznos kiegészítő tartalom. A publikussá vált Google Quality Rating Guidlines dokumentuma alapján a hasznos kiegészítő tartalom szintén minőségi mutató. Példának a valutaváltókat, a hitelkalkulátorokat és az interaktív recepteket sorolja fel. Tehát ha van a honlapunkon a témakörbe vágó kisebb webes alkalmazás, az a honlap jobb minőségét jelzi.
36. Kifelé mutató linkek száma. ha túl sok “DoFollow” kifelé mutató link van a honlapunkon, akkor a PageRank értékünk „elfolyik”. Egyesek szerint ez ront a keresési láthatóságon, a gyakorlat azonban nem mutat kapcsolatot a PageRank és a weboldal helyezése között.
37. Multimédia. A képek, videók, egyéb multimédiás tartalmak javítják a weboldal minőségi mutatóit, használjuk bátran őket.
38. Oldalra mutató belső linkek száma. Azt az oldalt, amit a weboldalon belül több oldalról meglinkelünk, mutatja az adott oldal fontosságát a többi oldallal szemben. Tehát a keresőmotor a belső linkelésünkből tudni fogja, hogy mi melyik oldalnak mekkora jelentőséget tulajdonítunk.
39. Oldalra mutató belső linkek minősége. A fontosabb oldalakról származó belső linkeknek erősebb a hatásuk, mint a kevésbé fontos oldalakról származó linkeknek.
40. Törött linkek. Ha túl sok a törött link, az arra utal, hogy a weboldal elhanyagolt vagy elhagyott. Időnként ellenőrizzük a törött linkeket és ami 404-re vagy megváltozott (értsd: a linkeléskoritól eltérő témakörű lett) oldalra mutat, szüntessük meg.