A honlap célja
Honlapterv
Kezdjük azzal, amivel NE foglalkozz.
Ne akarj előbb mindent megtanulni. Erre sok-sok hónapod rámehet.
Ne akarj mindenhez érteni.
Elolvasol 10-20 útmutatót a honlapkészítés rejtelmeiről, újabb 10-20 oldalt a keresőoptimalizálásról, még jó néhány oldalt a marketingről, és hopp, akár egy éved is elszaladt, de még nincs egy nyereséget termelő online vállalkozásod!
Ezekkel ráérsz később is foglalkozni. Hisz Te minél előbb pénzt akarsz keresni az interneten! Igaz?
El kell dönteni, milyen célból készül a honlap
- bemutatkozó oldal
- értékesítési weboldal
- kereskedelmi portál
- interaktív honlap
Bemutatkozó honlap
A bemutatkozó honlap sok vállalkozás, nonprofit szervezet első online lépése. Ha van egy honlapod az olyan mintha a névjegykártyád tennéd fel a világhálóra. Használhatod arra is, hogy kapcsolatot tarts a már meglévő vásárlókkal, vagy új vásárlók megszerzésére az internetezők közül.
A legtöbb látogató a cég internetes megjelenéséből minőségi következtetéseket próbál levonni, így egy egyszerű honlap esetén sem elhanyagolható a megfelelő design.
Ez a honlaptípus tipikusan ritkán módosuló információkat tartalmaz, mint: cégnév és logó, üzleti tevékenység rövid leírása, szolgáltatások vagy termékek összefoglalása, kapcsolattartási adatok (cím, telefonszám, e-mail cím, kapcsolattartó neve), nyitvatartási idő, stb.
A bemutatkozó honlap különösen ajánlott azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknek célközönsége a székhelyen, illetve annak környékén élő vásárlók, illetve amelyek viszonylag állandó termékpalettával rendelkeznek.
Értékesítési weboldal
Tipikusan egyetlen termék értékesítésére szolgáló honlap.
Ez gyakorlatilag egyetlen oldalból áll.
Jellemző az egyszerű dizájn.
A fontosabb elemek kiemelése rendszerint sárga háttérrel történik, a vásárló által elérhető előnyök felsorolásjellegűek.
Meggyőző érveket sorakoztat fel a termék megvásárlása mellett.
Két fő funkció köré épül:
- címlista gyűjtés (ingyenesen letölthető tanulmány email cím ellenében vagy valamilyen mini tanfolyamra történő feliratkozás)
- értékesítés – megrendelő űrlappal
Interaktív honlap
Ha komolyan gondolod a webes jelenlétet, a vásárlókkal való aktív kapcsolattartást, esetleg egy webáruház üzemeltetését is komolyan gondolod, akkor Neked interaktív honlapra van szükséged. De akkor is célszerű, ha magánszemélyként szeretnél csevegni a látogatóiddal.
Tartalmazhat: képgaléria, hozzászólási lehetőség, szavazási lehetőség, kapcsolatfelvételi űrlap, kérdőív, egyéb űrlap, blog, fórum, webáruház és további funkciókat.
A dinamikus weblapok többnyire valamilyen tartalomkezelő rendszerre (CMS) épülnek. A tartalomkezelő rendszerek előnye, hogy gyakorlatilag mindenféle weblapszerkesztési ismeret nélkül kezelhetőek, fejleszthetőek. Meg lehet spórolni azt a költséget, amit a tartalomfrissítésre, karbantartásra kellene költeni.
Általam régóta használt, kiemelten ajánlott CMS-ek:
Joomla
A Joomla a legkomplexebb tartalomkezelő rendszer, amellyel az elmúlt néhány év alatt találkoztam. Ez tény, nem pedig túlzás (pl. vállalati portálrendszerhez, kisvállalkozás honlapjának, közösségi portálnak is javasolt).
Elsőre kicsit bonyolultnak tűnhet a kezelése, de hamar rá lehet érezni az “ízére”.
Nagyon sok alapfunkcióval rendelkezik, és a tizenezres számú kiterjesztésnek köszönhetően gyakorlatilag korlátlanul bővíthető a tudása, funkcionalitása.
WordPress
A WordPress egy keresőbarát felépítésű, könnyen használható rendszer. Eredetileg blogrendszernek lett fejlesztve, de a hozzá fejlesztett kiegészítések rohamos növekedése következtében kisebb, illetve közepes céges, vagy magánhonlapnak is tökéletesen alkalmas.
Személy szerint ez utóbbi rendszert javaslom, mert könnyebben és gyorsabban lehet megtanulni a profi kezelését, mint a joomlának.