A keresések 90 százalékát érintette a Kolibri algoritmus
A Google még egy októberi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a Kolibri algoritmus lényegesen nagyobb hatást gyakorolt az internetes világra, mint amekkora nyilvánosságot kapott, hiszen a kereséseknek legalább a 90 százalékát érintette, azonban a weboldalak forgalmára mégsem hatott. Hogy miként történhetett mindez?
Úgy, hogy a Kolibri nem a találati listára, hanem konkrétan valóban a keresésekre hatott, így történhetett meg az, hogy sokan észre sem vették – amúgy igencsak jelentős – jelenlétét, míg korábban a Pingvin algoritmus a weboldalak 3 százalékának érintésével is óriási visszhangot váltott ki.
A Kolibri kapcsán ugyanakkor nincsenek is olyan pontos részletek a birtokunkban, amelyekből konkrét válaszokat tudnánk adni a felmerülő kérdésekre, hiszen a Google a bevezetéskor, és közvetlenül előtte sem árult el túl sok részletet ezzel kapcsolatban. A Search Engine Journal egyik újságírójának belsős forrásai szerint azért, mert a Kolibri algoritmus elsődlegesen az adatkinyerésről, a mesterséges intelligenciáról szólt, valamint arról, hogy mindezt minél hatékonyabban lehessen publikálni a felhasználók irányába. Ez a megállapítás, ha teljesen igaz lenne, akkor annak valamilyen módon érintette volna a találati listákat is, azonban nem így történt.
A rejtélyre Ammon Johns adta eddig a legátfogóbb magyarázatot, aki azt mondta, hogy a Kolibri nem a keresés eredményeit befolyásolta, hanem konkrétan a keresésre gyakorolt hatást azzal, hogy a Google kereső maga sokkal hatékonyabban, sokkal intelligensebben tudja feldolgozni a beírt kifejezést. Ezáltal a Google a Kolibri által lényegében teljesen másként értelmezi a kereséseket, mint eddig bármikor. Johns egy példát is felhozott erre, ezáltal felvetette, hogy amennyiben beírjuk a Google-be, hogy „Hol ehetünk egy jó pizzát?”, akkor a kereső ma már nem olyan eredményeket dob ki, amelyek ezekre a szavakra vannak optimalizálva, hanem megnézi például, hogy honnan jött a kérés – esetünkben Budapestről –, értelmezi a mondat összes szavát, és előtérbe helyezi a felhasználói értékelésekkel rendelkező találatokat. Tehát a Google lényegében olyan találatokat dob majd, mintha csak annyit ütöttünk volna be, hogy „Budapest jó pizza”.