A keresőoptimalizálás ára

Ma már nem az a kérdés, hogy szükség van-e keresőoptimalizálásra. Minden vállalkozásnak el kell döntenie, hogy mennyit költ keresőoptimalizálásra. A web alapú világban az online marketing elengedhetetlen. Ahhoz, hogy megértsük, mennyit érdemes rá áldozni, fontos, hogy tisztában legyünk a SEO szolgáltatási formákkal és fizetési modellekkel.
Keresőoptimalizálás fizetési konstrukciók
A SEO cégek négy fizetési konstrukcióval dolgoznak.
Havidíjas keresőoptimalizálás
Ebben a modellben az ügyfelek havonta fizetnek egy meghatározott díjat a szolgáltatásokért. A havidíjas keresőoptimalizálás a leggyakoribb fizetési modell, mert ez biztosítja a legnagyobb megtérülést. A havidíjas SEO általában a következő szolgáltatásokat tartalmazza: rendszeres elemző jelentések, tartalomfejlesztés, sajtóközlemények, linkmarketing, kulcsszókutatás.
Fix díjas keresőoptimalizálás
Szerződés szerinti szolgáltatásokat tartalmaz fix áron. Szinte minden SEO ügynökség ajánl szerződés szerinti szolgáltatásokat. Tipikusan ide tartozik a SEO audit, amely segíthet meghatározni meglévő erősségeket és gyengeségeket az ügyfél online jelenlétében. Ide tartozik a SEO szövegírás is.
Projekt-alapú árazás
Projekt díjak hasonlóak a a fix díjas szerződés szerinti szolgáltatásokhoz azzal az eltéréssel, hogy ezek kifejezetten egy egyéni projektekhez vannak mérve. A SEO díja nagyon eltérő, a projekt nagysága határozza meg.
Óránkénti tanácsadás
A tanácsadás modellben óradíj fejében kap információkat, javaslatokat a honlap optimalizáláshoz az ügyfél.
A legtöbb SEO szolgáltató portfóliója tartalmazza az összes fizetési modellt.
A sikerdíjas keresőoptimalizálás konstrukcióról
Régen, amikor még linképítéssel gyorsan és könnyen fel lehetett hozni egy weboldalt néhány kulcsszóra kulcsszavas linképítéssel a találati listán nagyon népszerű szolgáltatás volt. A gyors eredmény miatt megérte az ügyfélnek és a honlap optimalizálásával foglalkozó szakembernek is. A Google Pingvin algoritmus ezzel kapcsolatban felkavarta a kedélyeket. Nagyon sok weboldal hátra lett sorolva. Az algoritmus megjelenését követő kb. egy év a SEO szakmában rengeteg kisérletezéssel, útkereséssel telt. Nyilvánvalóvá vált, hogy a kulcsszavas linképítés már nem hatékony. A katalógus linképítés kora is leáldozott. Nagyon sok olyan weboldal van, ami eltűnt a találati listáról és semmilyen módszerrel nem lehet belátható időn belül visszahozni.
A Google Panda algoritmus a minőségi weboldalak irányába kényszerítette a weboldal tulajdonosokat és a SEO szakmát is. Ez magával hozta, hogy az egy-egy kulcsszóra optimalizálás helyett az irány eltolódik a long tail kulcsszavak irányába. Ezért fontossá vált a tartalomfejlesztés, ami leggyakrabban a honlaphoz kapcsolódó üzleti blog írásában nyilvánul meg.
Alapvetően nem volt rossz ez a honlap optimalizálási módszer, de nagyon megváltozott az algoritmus. Az egy-két kulcsszóra optimalizálást nem érdemes erőltetni. Ugyan vannak még cégek, akik vállalják a sikerdíjas keresőoptimalizálást, azonban a weboldal tulajdonosának nagyon át kell gondolnia, hogy belevág-e, hiszen elég lehet egy apró módosítás az algoritmusban és a honlap eltűnhet a találati listáról.
A sikerdíjas keresőoptimalizálás konstrukció lényege, hogy az ügyfél havonta fizet egy kisebb (kb. 25-30000) díjat és a szerződésben meghatározott cél elérésekor egy magasabb sikerdíjat.
Tipikus SEO költségek
- Havidíjas keresőoptimalizálás: átlagosan 50000-250000 Ft. Az ár a szolgáltatások mértékétől függ. Kevesebb szolgáltatás kisebb ár, több szolgáltatás igénybevételével magasabb lesz a keresőoptimalizálás ára.
- Fix díjas keresőoptimalizálás: változó ár. Általában akkor választják az ügyfelek, amikor még csak próbálgatják a SEO hatékonyságát, illetve ismerkednek a kiszemelt cég szolgáltatásának minőségével. Leginkább a SEO szövegírás (átlagosan 0.8-4 Ft/karakter), a weboldal SEO audit (átlagosan 50000-200000 között) vagy a linkprofil audit (átlagosan 25000-50000 között) a belépő szolgáltatás.
- Projekt-alapú árazás: az ár változó. Mivel minden egyes projekt más és más, nagyon széles skálán mozognak a keresőoptimalizálás árak. A legtöbb projekt költsége a néhány 10000 forintos ártól a több százezer forintos árig (pl. webáruház esetén).
- Óránkénti tanácsadás: átlagosan 10-15000 / óra.
A linkmarketing ára
Nem lenne teljes a keresőoptimalizálás áráról szóló cikkünk, ha a linkmarketing árát, mint a keresőoptimalizálás területén a leggyakrabban értékesített szolgáltatást, nem emelnénk ki külön is.
A linképítés árát az határozza meg, milyen oldalakra építjük a linkeket.
- Katalóguslinkek. Linképítést vásárolhatunk 200-600 Ft-os áron. Azonban tudni kell, hogy ezekre a linkekre ma már eléggé „harap” a Google. Hosszú távon mindenképp veszélyes ez a linképítési módszer.
- Minőségi linképítés. Leggyakrabban így nevezik el a katalógus linképítés leváltását célzó módszert. A linképítés keresőoptimalizálási célból létrehozott (vagy újraregisztrált) oldalakra történik, amelyeken hosszabb, 1000-1500 karakteres cikkek jelennek meg. Az áruk általában 1500 Ft-nál kezdődik, a fogadó oldal SEO értékétől függően akár 10-12000 Ft is lehet. Ez a linképítési módszer ma még hatékony. Mi ezt a módszert hívjuk cikkmarketingnek, vannak viszont akik prémium linképítésnek vagy PR cikkeknek nevezik.
- PR cikkek. Vigyázat, sokan az előző módszert is így nevezik. A linképítés hasonlóan történik az előző módszerhez, az eltérés abban nyilvánul meg, hogy ezeknek az oldalaknak nagyobb a látogatottsága az előző körbe tartozóknál, illetve nem csak linkeket tartalmazó cikkek jelennek meg, hanem legalább kb. 40-50%-ban link nélküli, valódi látogatókat célzó, érdekes cikkek is elhelyezésre kerülnek a weboldalakon. Ez a módszer megbízható linkeket nyújt. Árban kb. 3000 Ft-nál kezdődnek és akár 25000 Ft is lehet a látogatottságtól, illetve Pagerank értéktől függően.
- Prémium cikkek. Valódi prémium linképítés. Magas látogatottságú, megbízható, leginkább hírportál jellegű oldalakon elhelyezett cikkek, amelyekből valóban értékes, erős linket kapunk. Ezek ára átlagosan 20000 Ft-nál kezdődik, leginkább 40-100000 Ft közé esik, de akár a 2millió forintot is elérheti linkenként.
Mire figyeljünk SEO szakember keresésnél?
Legyünk gyanakvóak az alábbi ígéreteknél:
- Garanciák. SEO cégek csak bizonyos típusú garanciát nyújtanak, mivel a keresőalgoritumusok állandóan változnak. Pl. garantálják a helyezésjavulást, de nem garantálhatnak fix helyezés elérést.
- Azonnali eredmények. Néhány SEO taktikával lehet kapni azonnali eredményeket, azonban tudni kell, hogy ezek a módszerek szinte kivétel nélkül a Black Hat, azaz a feketekalapos SEO-hoz tartoznak, így hosszú távon csak veszíthetünk vele. A Google keresi ezeket a technikákat és szankcionálja azokat, ami elveszett helyezésekhez vezet, amelyek visszaszerzések hónapokat is igénybe vehet.
- Google 1. hely. A Google nyilatkozata szerint senki nem garantálhatja az első helyet a találati listán.
- Alacsony költségek. Valódi minőségi szolgáltatást nem várhatunk túlzottan alacsony áron. Válasszuk inkább a legjobb szintű szolgáltatást.
További tippek olvashatók a SEO szakember kereső csekklistánkban, amely több más keresőoptimalizálás könyv mellett ingyenesen letölthető.
Mire számítsunk a keresőoptimalizálásnál?
- A SEO időt vesz igénybe. Így a havidíjas megállapodás a legjobb. Gondoljunk a SEO-ra úgy, mint egy hosszú távú befektetésre. A legmaradandóbb SEO eredmények hosszú távon jönnek létre. A keresőoptimalizálási erőfeszítések igazi értéke általában nem valósul meg az első egy-két hónapban.
- A SEO folyamatosan változik. A SEO és a rangsorban elért helyünk is folyamatosan változik, ezért folyamatos tevékenységet igényel. A találati listán jobb helyezésért folytatott verseny tulajdonképpen egy konkurenciaharc.
- A SEO trükkök nem működnek. Ha trükkökkel próbálunk előrejutni, keserű csalódás lesz a vége.
- Két egyforma SEO szolgáltatás nincs. Ezért már ajánlatkéréskor sem igazán lehet összehasonlítani a szolgáltatásokat. Keressük meg azt a SEO céget, amelyik veszi a fáradtságot és elmagyarázza mit miért érdemes vagy éppen mit miért nem érdemes.
- A SEO fontos. Az online világban a lényeg, hogy a honlapunk üzleti céljának elérését növeljük és / vagy megtartsuk.
- Nem biztos, hogy kifizetődik a „csináld magad mozgalom” a SEO-ban. Ahogy az sem, ha felveszünk egy embert, aki „sokat tud a SEO-ról”.
A keresőoptimalizálás hosszútávon több előnyt nyújt az egyéb marketing módszereknél (online reklám, email marketing, stb.). Ezért nem azt kell eldönteni a vállalkozásoknak, hogy szüksége van-e keresőoptimalizálásra, hanem azt kell eldöntenie, mennyit fog költeni a SEO-ra.