A kifelé mutató linkek és képesek javítani egy oldal helyezését a találati listán
A linkek kapcsán a honlap-tulajdonosok, valamint a keresőoptimalizálásban járatosak bizonyára tudják, hogy rendkívül fontos tényezők – még mindig, a minőségi tartalmak erősödése ellenére is –, ha a találati listákról, illetve a rangsorolásról van szó. Ehhez azonban hozzátartozik, hogy egy oldal helyezését kizárólag azok a linkek erősítik, amelyek kívülről mutatnak rá, méghozzá a lehető legtermészetesebb környezetben. Ez volt legalábbis eddig a bejáratott tévhit, amit a Reboot nevű online marketing ügynökség egy esettanulmány segítségével alaposan megcáfolta mindezt, így kiderült, hogy a kifelé linkelés is igencsak hasznos a SEO, valamint oldalunk rangsorolása kapcsán.
Néhány szóban a kísérletről
A kérdéses ügynökség egy bejáratott módszert alkalmazott a fenti kijelentések igazolásához, amelynek részeként első lépésben vásároltak tíz olyan új, korábban még soha nem használt domain nevet, amelyhez egy általuk megalkotott új szóra optimalizáltak, ami korábban még soha és semmilyen formában nem volt fellelhető a világhálón. Ez lett a Phylandocic, amelyet a 10 választott domain név alatt átlagosan hat alkalommal említették meg a kérdéses kifejezést. A 10 domainhoz csatolt weboldalra több cikket is feltöltöttek, amelyekben két alkalommal említettek meg nevesebb weboldalakat, amelyek az Oxford és a Cambridge Egyetem, valamint a Genome Research Institute honlapjai voltak. A készítők ügyeltek arra, hogy az egyes kulcsszavak minden egyes cikkben körülbelül ugyanott helyezkedjenek el, méghozzá hasonló szövegezés és szövegkörnyezet társaságában, sőt mi több, az egyes weboldalak struktúrája is teljesen megegyezett egymással. Minden cikk átlagosan 300 szóból állt, két intézményt említettek bennük, és az írások felében a kérdéses intézményeket linkelték is, nem csak említés szintjén bukkantak fel.
A kutatók az összes domain nevet egy időben regisztrálták, és ugyanarra a tárhelyre helyezték el őket, hogy kizárhassák az ebből fakadó különbségeket. Mindegyik oldal indexelését egyszerre indították el, mindaddig tehát tiltva voltak, amíg készen nem álltak az indulásra, majd amikor az összesre felkerültek a szövegek, a Search Console segítségével mind egyszerre kerültek indexelésre. A cikkekben kontroll kifejezést is elhelyeztek, ami az Ancludixis volt. Ez a kifejezés korábban szintén nem szerepelt sehol sem a világhálón, és ilyen horgonyszöveggel semmit sem linkeltek még korábban. Miután minden elindult, a kulcsszó helyezéseit öt hónapon keresztül figyelemmel követték, és az eredmény meglepő lett.
Az eredményekről
A kísérlet egészen 2016. február 16-ig tartott, és az eredmények teljesen egyértelműen alátámasztották azt a hipotézist, amivel a kérdéses kutatás korábban elindult, vagyis a kimenő linkek is pozitív hatást gyakorolnak egy vizsgált weboldal helyezésére a találati listán. A kísérleteket összefoglaló tanulmányból az derül ki, hogy az induláskor az egyes domainek még egészen vegyes eredményekkel szerepeltek, de két hét elteltével már egyértelműen megmutatkozott, hogy melyek értek el jobb pozíciókat, lévén azok az oldalak, amelyek több kifele mutató linkkel bírtak, határozottan több látogatással rendelkeztek, mint a többi. A különbség ekkor még relatíve minimális volt, azonban a harmadik-negyedik hónap után a kifelé mutató linkekkel ellátott weboldalak olyan óriási előnyt tudtak felmutatni, ami a nem linkelt honlapok számára behozhatatlan volt. A kísérlet egyik legnagyobb érdekessége, hogy a jelenség nem csak a linkelt, hanem a kontroll kulcsszó esetében is megfigyelhető volt, vagyis nem a horgonyszöveg növelte csak az oldalak helyezéseit, hanem a Google általánosságban képes volt pozitívabbnak és előnyösebbnek megítélni azokat a szövegeket, amelyek rendelkeztek külső hivatkozásokkal.
Bár a fentiek egyértelműen bebizonyítják, hogy a kifelé mutató linkek rendkívül kedvező hatást gyakorolnak egy weboldal helyezésére, hazánkban még mindig általánosan elterjedt nézet, hogy az ilyen hivatkozások mennyire károsak egy weboldal kapcsán. Márpedig az imént elhangzott kísérlet egy egészen objektív bizonyítás arra vonatkozólag, hogy a külső linkekkel cikkünk még a tartalom hasonlóságát vagy minőségét leszámítva is sokkal értékesebb lehet, mint abban az esetben, ha nem rendelkezik kifelé mutató hivatkozásokkal. Nyilvánvalóan ez nem minden esetben igaz állítás, hiszen a konkurensek honlapjaival bizonyára képtelenek leszünk megfelelő növekedés eltérni, de a számunkra független, mégis releváns linkelést nem szabad kerülni.
Mit mond erről a Google?
Mint a SEO és a linkelés kapcsán olyan sokszor, a Google ezúttal sem igazán erősítette meg határozottan, hogy a külső linkek bármilyen szempontból is előnnyel járnának, de ez nem meglepő azok után, hogy korábban még a leginkább egyértelmű, hasonló végkimenetellel végződött kutatásokat is hajlamosak voltak megcáfolni, illetve szó nélkül hagyni. Érdekesség, hogy Matt Cutts 2009-ben egyszer mégis elszólta magát ezzel kapcsolatban, amikor azt mondta, hogy a rossz minőségű oldalakra való linkelés csökkentheti az oldal iránti bizalmunkat, de a jó hivatkozások javíthatnak az eredményeken. Habár ezt is a Google szakembere mondta, a fentiek kapcsán a keresőóriás most mégsem kívánt hivatalos véleményt megfogalmazni.