Közel 4,5 millió weboldalt büntetett meg a Google
Mint minden évben, a Google idén is kiadta a 2015-ös esztendőre szóló webspam jelentését, amiből elképesztő adatok derültek ki arról, hogy mennyi intézkedés, jelentés és büntetés került kiosztásra a tavalyi évben. Máris közöljük a pontos számokat!
Soha ennyi büntetés még nem került kiosztásra
A Google hivatalos jelentése szerint csak tavaly közel félmillió feljelentés futott be hozzájuk felhasználóktól, amelyek egyes oldalakhoz kapcsolódó problémákat ecseteltek. Páratlan mennyiségű büntetés is kiosztásra került a tavalyi esztendőben, ezáltal csak 2015-ben a keresőóriás hírei szerint mintegy 4,3 weboldal került megbüntetésre kizárólag manuális formában, ami azért elképesztően magas szám, mert az ilyen büntetések minden esetben úgy kerülnek kiosztásra, hogy legalább a Google egyik alkalmazottja megtekinti, és ha ő is problémásnak találja a portált, akkor kap ténylegesen büntetést úgy, hogy közben a weboldal tulajdonosát külön e-mailben értesíti.
Mindez tehát páratlanul nagy kapacitást igényelt a keresőóriás részéről, ami mellett az sem elhanyagolható, hogy a közlemény szerint mintegy 33 százalékkal megnövekedett a felülvizsgálati kérelmek száma is. Amennyiben ugyanis egy weboldal manuális büntetésben részesül, lehetőséget kap arra, hogy felülvizsgálatot kérjen, ezen túlmenően pedig a hiba orvoslásával eltávolíttassa a büntetést, ami szintén emberi ellenőrzést és közbenjárást igényel. Egy weboldal számtalan okból kaphat büntetést. A leggyakoribb általában az, hogy a szövegezés kritikán aluli minőséget üt meg, vagy esetleg egy más portálon tárolt tartalmat vett át. Szintén büntetést eredményez az is, ha a weboldal egy linket vásárol, és ezzel próbálja meg a helyezését javítani a Google keresőjén belül. Ha egy portál büntetéssel gazdagodik – akár manuális, akár automatikus formában –, azt a keresőóriás hátrébb sorolja a találati listán, aminek köszönhetően lényegesen kevesebb forgalmat kap a keresőből, aminek hatására a befolyó összegek kapcsán is súlyos megszorítások várnak rá.
A Google közleményének egyik leginkább megdöbbentő pontja az volt, hogy tavaly bevezetésre került a részükről egy vadonatúj algoritmus, amivel azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy képesek legyenek eltávolítani a kereső találati listájából a feltört, vagy nem odavaló tartalommal ellátott weboldalakat, azaz az internetes szemetet, vagy más néven webspamet. Ez egy automatikus büntetési algoritmus, amely képes értékelni is a weboldalakat, és amelyiket spamként értékeli, azt határozottan megbünteti azzal, hogy teljesen hátrasorolja a kereső találati listáján.
A feljelentésekről és a hazai helyzetről
A Google a közlemény külön pontjában emelte ki, hogy nem csak ők keresik a különféle spam weboldalakat, hanem ezen túlmenően a felhasználókra is számítanak azzal kapcsolatban, hogy bejelentik azokat a portálokat, amelyekkel szerintük valami gond van. Csak tavaly több mint 400 ezer ilyen feljelentést fogadott a Google, amelynek részeként a felhasználók valamilyen webspamet, vagy tiltott tevékenységet jeleztek a keresőóriás számára. Érdekesség, hogy a Google szerint meglepően jó volt a visszajelzések aránya, hiszen a feljelentések mintegy 80 százaléka valóban spamnek minősült, és a jelentett oldalak 65 százaléka ellen a Google büntetést is kirótt. A vállalat ezért külön köszönetet is megfogalmazott a felhasználók számára, hiszen ezzel óriási dolgot tettek ők is azzal kapcsolatban, hogy az internet teljesen spammentessé váljon.
Amennyiben a hazai helyzetet vizsgáljuk, akkor kiemelhetjük, hogy a manuális büntetések a magyar weboldalak kapcsán nagyon ritkák, ellenben messze nem példa nélküliek. A manuális büntetés kapcsán ki kell emelni, hogy az automatikus, avagy algoritmus-alapú megszorításokkal ellentétben azért nagyon előnyösek, mert a hazai webmesterek értesülhetnek erről, valamint a kiváltó okokról is, ezáltal a hibák még időben és rendben orvoslásra kerülhetnek, hogy a Google számára ismét elfogadható legyen a portál.
A hazai weboldalak többségének általában nem a manuális, sokkal inkább az automatikus büntetések jelentik a legnagyobb gondot. Az algoritmusalapú szigorítások rendszerint világszerte élnek és aktívak, éppen emiatt a magyar portálokat is kellemetlenül érintik, ha lecsapnak. A legtöbb esetben nyilván csak a problémás, illetve gyenge minőségű weboldalakat érintik szankciók, amelyek hátrébb sorolódnak, de a minőség mellett a nem természetes, hanem például vásárolt, vagy nem túl etikusan szerzett linkek is eredményezhetnek büntetést.
Az automatikus büntetések kapcsán általánosságban azt kell tudni, hogy a weboldalak tulajdonosai nem kapnak róla külön értesítést, és nagyon sok esetben egyáltalán nincsenek tisztában azzal sem, hogy miért csökkent szinte egyik napról a másikra honlapjuk forgalma. Nyilván a komolyabb és nagyobb portálok esetében ez azért hamar észrevehető, illetve a probléma is azonnal kibukik, már csak azért is, mert egyes esetekben százezres és milliós bevételkiesés is előfordulhat egy automatikus büntetés hatására. Automatikus büntetéseket legtöbbször a Panda és a Pingvin algoritmusok osztottak ki, de Fantom algoritmus is nagyon sok büntetést rótt ki a tavalyi évben.