A legfontosabb kérdések és válaszok a Google Panda 4.2-es algoritmusával kapcsolatban
Nemrégiben hivatalosan is elrajtolt a Google legutóbbi algoritmusfrissítése, a Panda 4.2-es, amire már régóta vártak a webmesterek, hiszen közel egy teljes éve nem történt már módosítás a Panda tekintetében. Ez a gyakorlatban nem csak azt jelentette, hogy gyakorlatilag a keresőoptimalizálással látható eredményt nem lehetett elérni, hanem azt is, hogy tavaly október óta weboldalak milliói álltak büntetés alatt, amelyek hiába orvosolták hibáikat, az algoritmus frissítésének hiánya miatt ezt nem tudták levetkőzni magukról.
A Panda 4.2-es frissítés egészen pontosan 2015. július 19-én indult útjára, és bár első ízben szinte mindenki örült neki, miután azonban kiderült, hogy a kérdéses frissítés alapjaiban különbözik a legtöbb korábbi update-től, számtalan kérdést vetett fel nem csak az egyszerű honlap-tulajdonosok, hanem rengeteg webmester között is. Mivel kis túlzással elég nagy káosz alakult ki a frissítés körül, ezen felül egyre több tévhit és fél-információ kezdett el terjedni a témában, a Search Engine Land, a nemzetközi, direkt a SEO-ra fókuszáló magazin munkatársai megkeresték a keresőóriás szóvivőjét, azzal kapcsolatban, hogy válaszoljon néhány fontos kérdésre. Ennek köszönhetően megszületett néhány rendkívül lényeges kérdés és válasz a Google Panda 4.2-ről!
Miben rejlik a Panda 4.2 algoritmus legnagyobb újdonsága?
Lényeges változás és újdonság, hogy a nemrégiben elérhetővé tett algoritmus lefutása nem csak néhány nap alatt zajlik le, hanem több hónapon keresztül ér majd a végére a kereső, ezáltal a frissítés hatásait akár még 2016-ban is élvezhetjük majd. Korábban egy aktuális Panda frissítés néhány óra, legfeljebb néhány nap alatt lefutott, tehát a legnagyobb újdonság talán ezen a téren a lefutás időtartamában keresendő.
Miért kell ilyen hosszú idő ahhoz, hogy a Panda aktuális algoritmusfrissítése lefusson?
A Google úgy véli, hogy ennek összességében csak és kizárólag technikai okai vannak, tehát a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem az a legfőbb szándékuk, hogy esetleg összezavarják vagy megtévesszék a weboldaltulajdonosokat. John Mueller elmondta, hogy a lassú lefutás hátterében céges okok is meghúzódnak, ugyanakkor technológiailag a Panda algoritmus aktuális frissítése lényegesen azért nem különbözik a korábbiaktól. A Search Engine Land munkatársainak a Google sajtósa azt is kiemelte, hogy jelenleg éppen egy nagyon komoly infrastruktúra-változás kellős közepén állnak, aminek a célja az, hogy a lehető legjobban az alapalgoritmus részévé tegyék a Pandát, így a változások nem csak folyamatosak, hanem fokozatosak is lesznek egyben. Annyit tudni ezzel kapcsolatban, hogy a keresőóriás szerint egyelőre a Pandát nem sikerült még teljes egészében integrálni az alapalgoritmusba, ezt tehát még a mostani frissítéssel sem sikerült elérniük, ellenben az update az első lépéseként értelmezhető ennek a nagyon fontos változásnak.
Miért van az, hogy egyes oldalak visszaestek, mások stagnálnak vagy előreléptek a találati listán?
A Google igyekezett erre rendkívül alapos választ adni, hiszen ezt a problémát nagyon sok olyan webmester feltette, akik minden egyes honlapjuk esetében ugyanazokat az alapelveket és technológiákat alkalmazzák. A keresőóriás úgy véli, hogy bár a Panda egy domain teljes egészére hatást gyakorol, bizonyos aloldalakra már egészen másként hathat, ebből eredeztethető, hogy egyes oldalakat jobban, másokat kevésbé befolyásol. Érdemes figyelembe venni a kérdés feltevésekor, hogy a Google egy oldal esetében több mint 200 tényezőt vesz figyelembe, a Panda azonban csak egyetlen ezek közül, a helyezés vagy a forgalomváltozás, esetleg a találati listán való visszaesés tehát számtalan más tényezőktől is erőteljesen függ. A cég szóvivői példával is megpróbálták alátámasztani az elhangzottakat. Ennek fényében kiderült, hogy például egy olyan aloldal, amely minden tekintetben jó mutatókkal rendelkezik, értelemszerűen sokkal kevésbé sorolódik hátra a Panda aktuális algoritmus-frissítése miatt, mint egy olyan aloldal, amely bizonyos szempontok alapján a Google szemében is gyengén teljesít.
Hogy lehet megszabadulni a Panda 4.2-es frissítésének büntetésétől?
A Panda 4.2 algoritmus-frissítés lefutásával kapcsolatban fontos figyelembe venni a fentiekben már elhangzott tényt, miszerint a lefutás hosszú hónapokat is igénybe vehet majd, tehát akár 2016-ban is érzékelhetünk majd ebből fakadó változásokat. Amíg a frissítés nem ér el a végére, és nem fut le teljesen, addig nem is érdemes azon gondolkozni, hogy miként javíthatunk honlapjainkon. Amikor a frissítés végleg lefutott – amiről a Google vélhetően jövőre majd tájékoztat mindenkit –, akkor kell nekilátni a hibák javítására. Azt követően pedig büntetésünket csak akkor vonja vissza a Google, ha megérkezett a soron következő frissítés, ami a 4.2-es majdnem egy éves csúszása alapján nem várható egyhamar.
Mi a teendő, ha megbüntetett minket a Panda?
Akárcsak a korábbi években, a weboldalak tulajdonosainak ezúttal is át kell olvasniuk a Google által megfogalmazott általános irányelveket, és azoknak megfelelően módosítaniuk kell az érintett honlapot. Amennyiben ez sikerült, a következő frissítéssel a büntetés automatikusan törlődni fog.