A leggyakoribb hibák egy mobilbarát oldal elkészítésénél

Hogy honlapunknak legyen-e mobilbarát változata vagy se, az a SEO szempontjából a Google legutóbbi algoritmusa óta már egy eldöntött kérdés. A mobilbarát oldal tehát kell, elengedhetetlenül fontos és szükséges, azonban rengeteg hibát véthetünk az ilyenek (különálló mobil oldal) elkészítésekor. Hogy melyek a leggyakoribbak?
Az egyik legáltalánosabb ökörhiba általában az, hogy blokkoljuk a CSS, a JavaScript és a képfájlokat, hogy honlapunk így tegyen szert extra erőforrásokra, azonban a Google által kiadott mobil SEO alapokban is az a tanács szerepel, hogy az optimális indexeléshez elengedhetetlen, hogy a Googlebot számára engedélyezzük az oldal által használt Javascript-, CSS- és a különféle képi elemekhez való hozzáférést.
Általános probléma, ha azzal akarunk erőforrást felszabadítani, hogy bizonyos videók vagy más tartalmak egyszerűen nem lejátszhatók oldalunk mobilos változatán. A flash lejátszókat ugyan nem támogatják a mobil böngészők, de a HTML5 lejátszókkal nem ez a helyzet. A túlságosan „lebutított” mobil változat egyrészt gyenge felhasználói élményt eredményez, hosszabb távon pedig negatív SEO-t.
Szintén ronthatják mobilbarát oldalunk renoméját, ha hibásak az átirányítások, avagy ha a weboldal elkülönített mobil url címeket használ, akkor felléphet, hogy a felhasználók nem mindig a kívánt oldalra vagy aloldalra jutnak el.
Alapjaiban rombolhatja az élményt, és a Google sem szereti, ha egy weboldalon olyan alapvető oldalak kapnak helyet, amelyeket asztali számítógépen például megfelelő módon lehet megtekinteni, ellenben a mobilbarát változaton csak egy 404-es hibakód fogadja majd a felhasználókat.
Noha kevesen hallottak még róla, de az úgynevezett interstícuális alkalmazás-letöltések szintén problémásak a mobilbarát weboldal SEO-ját tekintve. Ennek a lényege, hogy rengeteg weboldalon vannak kapcsolódó natív alkalmazások a mobilos látogatók számára. Amennyiben ez nem megfelelő, akkor az indexelési problémákhoz vezet, vagyis megszakítja a felhasználó weboldal-használatát.
Nem tesz jót mobilbarát honlapunk számára a SEO szempontjából az sem, ha irreleváns keresztbe linkelés kapott helyet rajta. Ha például a mobilos aloldal az asztali verzió főoldalára mutat, akkor az rendkívül nagy problémát jelent nem csak a felhasználói élmény romlásának tekintetében, hanem a SEO szempontjából is.
A legnagyobb probléma azonban mindközül mégis az, ha a mobilbarát oldal túl lassú, nem megfelelően optimalizált. Ha ezt nem tudjuk elérni, ne is álmodjunk arról, hogy megfelelő mennyiségű látogatót vonz majd honlapunk.