A Panda frissítése már megjött, a Pingviné csak hónapok múlva várható
Hónapok óta óriási problémát okoz néhány honlap-tulajdonos és webmester számára, hogy a Google lényegében visszatartja egyes algoritmusaihoz a frissítéseket. Ez nem csak azért lehet nagy probléma, mert a szigorúan megbüntetett honlapok így már hónapok óta büntetés alatt állnak, hanem azért is, mert így hiába alkalmaznak bármilyen újdonságot vagy SEO növelő technikát, azok gyakorlati hasznát nem tudják megtapasztalni, mert mindez csak a két legismertebb algoritmus, a Panda és a Pingvin frissítésével válhatna elérhetővé. A Panda esetében azonban megérkezett a megváltás a 4.2-es algoritmus képében!
A Panda esetében már égető volt a helyzet
A legnagyobb problémát egyébiránt a Panda algoritmus-frissítésének hiánya okozza, hiszen a Google utoljára közel egy évvel ezelőtt, 2014. október 24-én futtatta le azt, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy vannak olyan honlapok, amelyek már nyolc hónapja várnak arra, hogy eltávolítsa róluk a keresőóriás a büntetést. A büntetett weboldalak ugyanis hiába javítják ki a kifogásolt dolgokat, amennyiben az algoritmus nem frissül, addig a korlátozások érvényben maradnak, így esetünkben egyes oldalak már nyolc hónapja várnak arra, hogy a keresőóriás végre lépjen valamit.
A hatalmas szünet kapcsán a legérdekesebb az, hogy a Google tavaly október előtt kis túlzással havi rendszerességgel, sokszor még ennél is sűrűbben frissítette az algoritmust, azonban tavaly ősszel valami olyan váratlan dolog történhetett, amiről a cég azóta sem kíván beszélni, ellenben a háttérben időről-időre feltűnnek érdekes hírek minderről. A cég egyes alkalmazottjai szerint a Panda algoritmus a háttérben folyamatosan fut és szűri a honlapokat, a probléma azzal van, hogy a bemenő adatok még mindig manuális frissítést igényelnek. Az óriási kihagyás miatt a weboldalak működtetése teljesen kiszámíthatatlanná vált, szemben a korábbi, rendezett megvalósítással, amikor nem kellett azon aggódniuk a tulajdonosoknak, hogy mikor tudják eltávolíttatni honlapjukról a büntetéseket.
A Panda már itt van
Noha a Google az elmúlt hónapokban információzárlatot rendelt el a két algoritmus frissítése kapcsán, az elmúlt hetekben megtörni látszott a jég. Első ízben Gary Illyés jelentette be még június elején az SMX konferencián, hogy a Panda következő frissítése legfeljebb egy hónapon belül itt lesz. Noha a határidő már kétszeresen is eltelt, a frissítés csak nem futott be, de a Google ígéretei szerint hamarosan már tényleg lefut az algoritmus. A magyar származású szakember július közepén nyilatkozott újra a témában, amikor a Twitteren elmondta, hogy bár pontos időponttal soha többé nem fog szolgálni, de most technikai okok miatt is csak annyit ígérhet, hogy a frissítés „hamarosan” tényleg befut majd.
Hogy ez egészen pontosan mit jelent, az akkor nem volt világos, mint ahogyan az sem, hogy milyen technikai okok, illetve vélhetően problémák állnak a háttérben, de mindez talán visszavezethető az SMX konferencián hallottakhoz. Akkor ugyanis Illyés arról beszélt, hogy a Panda algoritmus folyamatosan fut, de frissítése manuálisan történik, és az általa gyűjtött adatok nagyon sokszor túl zajosak az egyértelműsítéshez, valamint ahhoz is, hogy megtörténhessen a frissítés. Nem kizárt, hogy most is erről van szó, így ez állhatott a technikai problémák hátterében, amelyeket a cég leküzdött, július 19-én ugyanis hivatalosan befutott a Panda régóta várt frissítése, igaz, a bejelentés szerint hónapokig el fog húzódni. Ez azt jelenti, hogy nem lehet pontosan tudni, mikor éri el a magyar találati listát a frissítés. De bármikor is ér ide, rengeteg oldal fellélegezhet végre. A másik oldala a lassú lefutásnak, hogy a futás alatt nagyon nehezen lesznek beazonosíthatók az esetleges új büntetések.
A Pingvinre még mindig várni kell
Nem csak a Panda azonban az egyetlen algoritmus, amelynek frissítése égetően fontossá vált, hiszen a Pingvin számára is itt lenne már az idő egy kis update-re. Gary Illyés ezzel kapcsolatban is megszólalt, azonban korántsem közölt olyan biztató részleteket, mint a Pandáról. Véleménye szerint ugyanis a Pingvin frissítésére általánosságban még hosszú hónapokat kell várniuk a webmestereknek, így nem kizárt, hogy csak az év végén lesz ebből valami a gyakorlatban is. A szakember azért természetesen kiemelte, hogy az elsődleges céljuk most az, hogy a jövőben sokkal gyakrabban tudjanak frissítésekkel szolgálni. A probléma egyébiránt a Pingvin esetében is óriási, hiszen adatfrissítést ő is tavaly októberben kapott, míg a teljes algoritmus frissítése 2013 októberében történt, avagy közel két teljes éve.
Egyre nagyobb az elégedetlenség
Nem véletlen, hogy a frissítések csúszása miatt a webmesterek, a honlap-tulajdonosok és még a keresőoptimalizálási szakemberek között is egyre komolyabb az elégedetlenség. Noha a csúszást sokan talán még tolerálnák is – hiszen komoly büntetést csak egy maroknyi oldal kapott –, de a Google nem megfelelően kommunikálja a helyzetet, így folyamatosan egymásnak ellentmondó nyilatkozatokkal szolgálnak, amelyek hiteltelenné teszik a keresőóriást. Utóbbira kiváló példa a Panda legutóbbi elcsúsztatása, hiszen hiába ígérték be június elején 2-4 héten belül, az két hónap múltán érkezett meg.
A helyzet súlyát mi sem érzékelteti jobban, minthogy egy-egy algoritmusfrissítés hónapokig, vagy évekig való elcsúsztatása akár teljes vállalkozásokat tehet, sőt mi több, tett is tönkre világszerte. Sokan ugyanis alig lábaltak ki a gazdasági válság okozta sokkból, egy ilyen büntetéssel a nagyobb honlapok akár több tízezer, esetekben akár több százezer forintos bevételtől is eleshetnek mindaddig, amíg a Google nem szolgál frissítéssel. Az update hiánya ezen felül nagyon rosszat tesz az online gazdaságnak is, hiszen a befektetők számára így nagyon kockázatossá válik az e-befektetés.