A PR cikkek linkértéke és kockázata a Google szemével
Korunk SEO-trendjének egyik legnagyobb újdonságai alighanem a PR cikkek, amelyeket ma már egyre többen használnak azért, hogy oldaluk előbbre kerülhessen a találati listán. Sokan azonban nem tudják, hogy pontosan mennyit is érnek az ilyen formában kapott, illetve elérhető linkek, illetve milyen hatásai is vannak a gyakorlatban, egyáltalán a Google miként tekint rájuk.
Mi az, és sérti-e az alapelveket?
A PR cikknek többféle definíciója is van, de hazánkban a legtöbb SEO-szakember egy rövid, általában 1-2 ezer karakteres, igényesen megfogalmazott, informatív cikket tekint ennek, amelyben észrevétlenül, teljesen természetes hatással egy linket helyeznek el. Általánosságban kijelenthető, hogy az így kapott linkek igenis segítik az adott oldalt az előrejutásban a találati listán, ehhez azonban nagyon fontos, hogy hosszabb, valóban érdekes, kattintást generáló cikkről legyen szó, amely olyan minőséget garantál, amit akár egy képzett újságíró is írhatott volna, hiszen csak így válhat értékessé a tartalom.
Ez eddig talán sokaknak egyértelmű is volt a PR cikkek kapcsán, ellenben kevesen tudják, hogy ez a megoldás alapvetően igencsak ellenkezik a Google irányelveivel és szabályrendszerével. Hogy miért? A válasz rendkívül egyszerű: az efféle linkek egyáltalán nem természetesek, hanem minden esetben vásárolt linkek, amit természetesen a Google is tud majd, ez pedig sérti az alapvető szabályokat, így bizonyos esetben akár manuális, extrém esetben automatikus büntetés is járhat egy adott algoritmusfrissítés után. A büntetés kockázatáról érdemes tudni, hogy nem túl általános, hovatovább elég minimális, hiszen ha csak valamit el nem rontottunk nagyon, akkor a keresőóriás ezeket a linkeket automatikusan nem érzékeli, így a tapasztalat az, hogy néha megéri kockáztatni, mert az egyes oldalakon nagyot lendíthet előre – pláne olyan esetben, ha az adott cikk a mi linkünkkel egy nagyon keresett weboldalon kerül lehozatalra.
Ami sokkal aggasztóbb lehet a témában, hogy bizonyára a Google is értesült már a PR cikkek előretöréséről, így a SEO-szakértők szerint elég komoly a valószínűsége annak, hogy a Pingvin következő frissítéséhez egy olyan algoritmust írnak, ami esetleg büntetné mindezt.
Megéri?
Az eddigi tapasztalat és gyakorlat azt mutatja, hogy a reális veszély ellenére is megéri PR cikkeket vásárolni, ugyanakkor mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy vállalja-e a kockázatot, mert egy esetleges büntetés esetén csak a megrendelő vonható felelősségre. A PR cikkek jelenleg az ár-érték arányuk tekintetében jelenleg a legjobb és legkedvezőbb linképítési szolgáltatások közé tartoznak, hiszen természetes környezetbe rejtve, szinte észrevétlenül vonzza be a látogatókat, miközben a linkkapcsolatok épülésével a támogatott honlap is alaposan előrekúszhat a találati listán.
Amire nagyon fontos odafigyelni, hogy mindig nagy tapasztalattal rendelkező SEO-szakembert kérjünk fel arra, hogy PR cikket készítsen nekünk, hiszen ezeket lehet nagyon jó, de igazán rosszul is csinálni. Ha direkt ezekre akarunk felépíteni egy egész oldalt, akkor pedig jól vigyázzunk, hiszen csak akkor lehetünk igazán feltűnésmentesek, ha a többi cikk közé elbújtatunk linkelt tartalmakat. A legkisebb feltűnés akkor kelthető, ha az adott oldal tematikus, tehát vagy egy tényleges témára épül, vagy bizonyos hírekre koncentrál, hiszen így könnyebb jó, témába vágó és aktuális cikkeket írni. A lényeg ezzel kapcsolatban is mindig a minőségen van, valamint azon, hogy soha ne akarjunk azonnal mindent, hiszen csak lépésről-lépésre lehet mély, elvághatatlan gyökeret növeszteni az interneten.