A SEO szempontjából nincs jelentősége a szöveg és a kód arányának

A keresőoptimalizálásban járatosabbak, valamint a honlap-tulajdonosok többsége bizonyára felfigyelt már arra, hogy szinte minden egyes SEO-elemző eszköz kimutatja egy vizsgált portál esetében a szövegnek, valamint a kódnak az arányát, amit eddig sokan figyeltek, sőt mi több, városi legendák tucatjai születtek arra vonatkozólag, hogy melyik a helyes arány. A Google márpedig a napokban bejelentette, hogy mindennek az ég adta világon semmi jelentősége – pláne a keresőoptimalizálás tekintetében.
A Google szerint nem lényeges
Szinte biztos, hogy mindenki találkozott már olyan SEO elemzésekre szakosodott weboldallal, amely rengeteg különféle szempont alapján vizsgál meg és elemez oldalakat, illetve azok minőségét a keresőoptimalizálás szempontjából. Ilyen esetekben az eszközök listáznak bizonyos dolgokat, amelyek egy jelentős része rendkívül hasznos, míg a többi azonban teljes egészében feleslegesnek tekinthető, sőt vannak olyan dolgok is, amelyek a SEO szempontjából teljesen jelentéktelenek. Ma már tudjuk, hogy ide sorolható a szöveg és a kód mennyiségének arányos feltüntetése is.
A hír azt követően robbant, hogy egy webmestereknek szóló hangout során a Google egyik jól ismert szakértőjétől, név szerint John Muellertől konkrétan rákérdeztek arra, hogy vajon pontosan mi is a helyzet a szöveg és a kód arányával a SEO kapcsán, amire egy egészen határozott választ fogalmazott meg a keresőóriás munkatársa. A kérdés egy konkrét online internetes boltra vonatkozott, aminél a kérdező szerint gyakran csak négy százalékos a szöveg és a kód aránya, méghozzá 800 szavas tartalom társaságában. A kérdező arra volt kíváncsi, hogy mennyire befolyásolja ez negatívan portálja helyezését? Mueller a válaszban kiemelte, hogy legalaposabb ismeretei szerint a Google semmilyen formában sem vizsgálja a honlapok esetében a szövegek és a kódok arányát, és noha tisztában van ő is azzal, hogy a legtöbb SEO elemző eszköz vizsgálja ezt az értéket, ellenben ők mégsem foglalkoznak ezzel.
A keresőóriás szakértője ezt követően kiemelte, hogy ha ő honlap-tulajdonos lenne, akkor biztosan nem vesztegetne energiát olyan mutatókra, amelyek teljességgel használhatatlanok vagy feleslegesek. Arra azért felhívta a figyelmet, hogy felhasználói szempontból nyilván érdemes lehet odafigyelni arra, hogy milyen a szöveg és a kód aránya, hiszen ha túl nagy mennyiségű HTML kódból áll a portál, akkor az nyilván lassulásokkal járhat, ami kifejezetten a mobilos látogatók esetében óriási hátrány, hiszen ez a betöltődési sebességre is káros hatást gyakorol. Erre a szempontra nagyon fontos odafigyelni, hiszen a felhasználói élmény ma már jelentős szempont a találati lista felállítása kapcsán is, miközben SEO szempontból már kevésbé.
Mi is az szöveg/kód arány?
A szöveg és a kód aránya – ahogyan nevében is megjelenik – egészen pontosan azt mutatja, hogy egy honlapon pontosan mennyi HTML kód, és mennyi tartalom található, illetve milyen arányban oszlanak el ezek egymáshoz viszonyítva. Korábban éveken át az egyik legnagyobb butaság, és a legáltalánosabb SEO-legenda volt, hogy létezik egy optimálisnak tekinthető szöveg/kód arány, illetve az is, hogy a Google sokkal jobban kedveli azokat a weboldalakat, a melyeken lényegesen több tartalom található a kódhoz mérten. A fentiekben azonban kiderült, hogy ez valóban óriási ostobaság, hiszen a keresőóriás számára csak az a lényeg, hogy mi fontos a felhasználók számára. Hogy ez milyen kódolással, vagy pontosabban mennyi kóddal érjük el, az kis túlzással majdnem mindegy, a lényeg, hogy ne terheljük vele feleslegesen a szervereket, és a felhasználók mielőbb hozzájuthassanak a tartalomhoz. Ha belegondolunk, mindez már annak fényében is egyértelmű, hogy a Google nem azt értékeli egy honlap esetében, hogy milyen programozói munkát végzünk, hanem azt, hogy milyen élményt és tartalmat tudunk nyújtani olvasóink és látogatóink számára.
A sok kód márpedig nagyon sok esetben nem azzal a céllal kerül az oldal hátterébe, mert rosszul programozták a kérdéses portált, sokkal inkább azért, hogy a tulajdonosok lényegesen jobb és összetettebb élményt tudjanak adni a felhasználók számára. Nyilván a HTML kódban is vannak olyan részek, amelyek fontosak a helyezés és a SEO tekintetében, hiszen minden egyes kódban kell lennie olyan részeknek, amelyek a felhasználói élményhez kötődnek, ezáltal például a betöltődési sebességhez kapcsolódó részek, de ha belegondolunk, a szöveg és a kód aránya erről tulajdonképpen semmit sem árul el.
Persze vannak azért kivételek, amikor a szöveg és a kód aránya hasznos, illetve vizsgálandó lehet. Ez olyan esetekben lehet, amikor például tartalom auditra van szükségünk, és meg akarjuk tekinteni azoknak a weboldalaknak a listáját, amelyeken meglehetősen kevés a szöveg. Ilyen esetekben érdemes átfutni és újragondolni azokat az oldalakat, amelyeken feltűnően kevés szöveg található, illetve feltűnően alacsony értéket mutatnak az adott oldalak a kód és a szöveg arányának tekintetében. Minden más esetben azonban a szöveg/kód aránya teljesen figyelmen kívül hagyható, és ez már nem csak mi állítjuk, hanem a Google is elismerte hivatalosan, így a SEO szempontjából figyeljünk inkább az erősebb tartalomra.