Lehet garantált eredménnyel keresőoptimalizálást csinálni?
Sokan úgy tekintenek a keresőoptimalizálásra, mint kis túlzással egy olyan termékre, amelynek sikere rögtön kézzel fogható, amelyre van garancia, hiszen a fogyasztói társadalom szinte minden tekintetben azt sulykolja belénk, hogy ha valamiért pénzt adunk, akkor az működjön. Van-e azonban garancia például arra, hogy elmegyünk orvoshoz, hogy az valóban meggyógyít minket? Netán arra, hogy ha elmegyünk nyaralni, akkor ott nem fog esni az eső, egyáltalán jól érezzük-e majd magunkat?
Természetesen nincs, így inkább ilyen szolgáltatásközpontúan kell tekintenünk a keresőoptimalizálásra, és nem egy kézzel fogható tárgyként vagy termékként. Egy SEO sikerére ugyanis soha nem lehet garanciát vállalni, nem lehet vele kapcsolatban a biztos sikerben bízni, és a legegyszerűbb válasz ennek miértjére az, hogy szinte soha nem a keresőoptimalizálón, de még csak nem is mindig csak a keresőoptimalizálástól függ egy honlap sikere. Hogy miért? Ennek jártunk utána egy kicsit alaposabban is az alábbiakban!
Mit mond a Google a SEO eredmény garanciájáról?
Mielőtt belemélyednénk a témába, érdemes kiemelni, hogy a Google is rendelkezik határozott állásponttal a témában, ennek megfelelően pontosan arról írnak irányelveikben, hogy senki sem garantálja egyetlen honlap-tulajdonosnak sem azt, hogy webhelye az első helyen jelenik meg a találati listán. Szintén kiemelésre kerül a keresőóriás számára, hogy mindenki tartsa távol magát azoktól a magukat SEO-szakembernek hazudó emberektől, akik azt állítják, hogy garantáltan előre tudják tolni honlapunkat a találati listán, hiszen ezt a legbiztosabb módszerek mellett sem lehetne száz százalékos magabiztossággal előre látni. Hogy ez esetleg egy tudatos lépés, illetve kijelentés lenne a Google részéről azzal kapcsolatban, hogy lebeszéljék a honlap-tulajdonosokat a keresőoptimalizálásról? A dolog ennél sokkal összetettebb!
A kijelentés hátterében sokkal inkább az áll, hogy a Google összes algoritmusa olyan nagy titok, mint az 51-es körzet rejtélye. Sokan a modern üzleti világ egyik legnagyobb és legféltettebb kincsének tekintik, amit a beavatottakon kívül senki sem ismer. Kár ugyanakkor abban reménykedni, hogy ha egyszer ki is szivárog majd mindez, a Google jelenleg is több száz rangsorolási tényezőt használ, és mindegyiknek vannak alárendelt tényezői is. Magyarul tehát minden túlzás nélkül több ezerre tehető azon szempontok száma, ami alapján a Google rangsorolja a weboldalakat, és ezeket mind szinte lehetetlen ismerni. Mindezt ráadásul olyan tényezők nehezítik, mint a folyamatosan változó algoritmus, vagy a mesterséges intelligencia használata, amivel szinte napról-napra alakul a keresőóriás, sőt azzal is számolni kell, hogy nem csak mi élhetünk SEO-val, hanem a legnagyobb konkurenseink is.
Ami hátráltathatja a sikert
Habár a fentiek már önmagukban is olyan tényezők, amelyek negatívan befolyásolják a sikert, összességében sokkal nyomósabb indokok is lehetnek ennél, amelyek miatt a keresőoptimalizálásra nem lehet garanciát vállalni. Ilyen például, ha honlapunk múltjában vannak fekete foltok, lévén a Google soha nem felejt, a tartalommásolás, a linkvásárlás, a katalóguslinkek, vagy az általános büntetések még évek múlva is negatívan befolyásolhatják egy weboldal helyezését, ha tehát sokat és súlyosakat hibáztál korábban, ne is számíts komoly sikerre.
Nagyon sokszor hibázni sem kell ahhoz, hogy egy honlap ne tudjon sikeres lenni, hiszen gyakran konkrétan a weboldal hátráltatja a leginkább a sikert. A rossz szöveges tartalom, a negatív felhasználói élmény, a mobilbarát megoldások hiánya, a helytelen struktúra vagy a technikai hiányosságok mind-mind olyan tényezők, amelyek befolyásolják helyezésünket, és még a legjobb keresőoptimalizálás sem képes arra, hogy ezeket felülírva jó helyre repítse weboldalunkat. Ezekre egy jó szakember nyilván felhívhatja a figyelmedet, ellenben csodát ilyen esetben már nem várhatsz tőle, mert rendszerint nem azért alkalmaztad, hogy kijavítsa honlapod hibáit.
Azért sem lehet mindezek mellett garanciát vállalni keresőoptimalizálásra, mert elképzelhető, hogy weboldalad annyira új, hogy azzal még a legjobb SEO mellett sem tud mit kezdeni a Google. Ha például egy olyan piacra szeretnél betörni, amelyen egy bivalyerős konkurencia már évek óta képviselteti magát, akkor ne is számíts arra, hogy weboldalad azonnal labdába tud majd rúgni, hiszen egy többéves előnyt nem lehet pár nap alatt behozni. Pláne nem versenyezhetsz még a legjobb SEO mellett sem olyan portálokkal, amelyek olyannyira ismertek, hogy például offline kampányt folytatnak, ezáltal például a televízióban reklámozzák termékeiket, ott vannak az óriásplakátokon, vagy olyannyira megbízhatók és jó hírnevet szereztek maguknak, hogy nincs ellenfelük a piacon.
A keresőoptimalizálásra tehát nem csak azért nem lehet garanciát vállalni, mert senki nem garantálja a sikert, hanem azért sem, mert mindez rendkívül etikátlan. Ha valaki legalább egy kicsit konyít a SEO-hoz, az bizonyára tudja, hogy nincs olyan, hogy garantált és biztos helyezés, ezáltal aki azzal keres meg minket, hogy biztosítja számunkra az első helyet, vagy jelentős javulást tud elérni, az nagy valószínűséggel csak a pénzünkre pályázik. Nem kizárt ugyanis, hogy valóban meg lehet valósítani mindezt, de garantálni nem lehet.