Akadálymentes WordPress oldal készítése
Az akadálymentesítés világszerte egyre komolyabb szerepet kap a mindennapokban, így teljesen normális és érthető dolog, hogy az online világban is folyamatosan fontosabbá válik. Az akadálymentesített WordPress oldallal ugyanis a felhasználók sokkal szélesebb köre lesz képes majd használni weboldalunkat, amivel értékes látogatókat, felhasználókat, illetve vásárlókat is szerezhetünk magunknak.
Hogy mennyire éri meg itthon akadálymenetesíteni?
Eléggé! Bár pontos számokkal nem lehetne dobálózni, ellenben becslésekkel annál inkább! Magyarországon például általánosságban akár 2-3 millió emberrel is többen tudnák használni a weboldaladat, ha egészen kis méretű készülékről is tökéletesen olvasható lenne. További milliókat nyerhetnél meg, ha az oldal tipográfiájára is nagy figyelmet szentelnél, és legalább 500 ezer emberrel többet érhetnél el, ha csak billentyűzettel lehetne kezelni az egész portált. Több mint 40 ezerrel növelhetnéd potenciális látogatóid számát abban az esetben, ha videóidat feliratoznád, és legalább 30 ezer látogatót vonzhatnál be, ha weboldalad támogatná az úgynevezett képernyőolvasókat. Persze ezek a számok csak becsült összegek, ellenben nem is ez a lényeg, hiszen ezeket még senki sem mérte meg pontosan, ellenben a nagyságrend, ami a fentiek alapján nem kicsi. Pláne abban az esetben, ha a honlap akadályai miatt hagyják el nagyon sokan a portálunkat, amit persze egyetlen statisztika sem tud majd kimutatni.
Mint a fentiekből kiderül az akadálymentesítés alapja konkrétan a reszponzív technológiák alkalmazása, valamint a szabványos kódolás mellett az úgynevezett webergonómia. Amennyiben ennek a három dolognak megfelel a WordPress oldalunk, akkor vélhetően 90 százalékban akadálymentes lehet a portálunk, ami alapesetben a fenti réteget tökéletesen képes kiszolgálni. Sajnos azonban manapság az a szomorú helyzet, hogy nemcsak a WordPress honlapok, hanem a legtöbb portál egyik feltételnek sem felel meg maradéktalanul.
WordPress alatt könnyebb a helyzet
Amennyiben WordPress honlapunk van, abban az esetben viszonylag könnyebb dolgunk van az akadálymentesítésben, amit mi sem bizonyít jobban más, minthogy 2014-ben a WordPress létrehozott egy kifejezetten az akadálymentesítésre koncentráló akciócsoportot, ahol a világ legjobb, a témában járatos szakemberei ingyen osztják meg hasznos tudásukat. Ezekre a tapasztalatokra építve a WordPress saját rendszerébe is bekerült a 4.2-es frissítéssel egy akadálymentesített változat, amelyben például teljes egészében akadálymentesítésre került az adminisztrációs felület. Ez magába foglalta a tipográfiát, a hibátlan HTML kódolást, valamint a képernyőolvasók számára értelmezhető jelzések értelmezését is, aminek köszönhetően segítségével weboldalunkon minden vezérlőelem-kijelölő eszköz kizárólag billentyűzettel, egér nélkül is kezelhető, illetve elérhető.
Ezt az akadálymentességet jelöli az Accessibility ready címke, aminek a jelentőse az, hogy akadálymentességre alkalmas az adott WordPress motor vagy oldal, illetve sablon. Ezzel a megjelöléssel az olyan sablonokat lehet ellátni, amelyek maximálisan megfelelnek a WordPress által lefektetett szigorú akadálymentesítési irányelveknek, aminek a WCAG 2.0 az alapja, amit a W3C bocsátott ki. A WordPress adminisztrációs felülete tehát ma már teljesen akadálymentes, és a WordPress is alkalmas arra, hogy megfeleljen az efféle követelményeknek.