Amit egy ügyfél sem akar hallani: „Ezt nem tudjuk megoldani.”
Mivel két ilyen esetünk is volt a közelmúltban, ezért következzen egy cikk arról, hogy mi az, amit nem lehet megoldani. Két népszerű magyarországi bérelt webáruház rendszerről lesz szó a cikkben.
Egyik ügyfelünk bérelt webáruházának a blogját kihoztuk a bérelt helyről. A blog a domain aldomainjére került, a mi tárhelyszolgáltatásunkon. Úgy tűnt minden rendben lesz. Egészen addig, amíg keresőoptimalizálási okokból a régi URL-ek átirányítására került volna a sor.
Mivel korábban wordpress.com-ról is költöztettünk már saját szolgáltatásunkra honlapot és ott némi extra költségért rendesen meg lehet oldani az átirányítást, eszünkbe sem jutott, hogy a magyar bérelt webáruházak esetén nincs lehetőség átirányításra. Mivel a domain IP címének meg kell egyezni a bérlési szoftver IP címével, így értelemszerűen azon a szerveren nem tudunk módosítani. Az ügyfélterületen igaz van 301-es átirányítási lehetőség, de csak honlapon belül. Tehát, ha megszűnik egy termék forgalmazása, azt az URL-t át lehet irányítani másikra, de külső URL-re nem. Így a blog SEO-ja gyakorlatilag nulláról indult újra. Egy apró különbséggel, kb. 30%-ot javult a honlap SEO értéke a különböző tesztprogramok szerint a jobb szerkezet és jobb optimalizáltság miatt.
Néhány napja másik ügyfelünknek elkészült az új webáruháza, amit ZenCart szoftver alól bérelt webáruházra tettek át. Hasonlóan a másik esethez, itt is tartozott egy blog az áruházhoz. A WordPress blog egyszerűen be volt téve /blog mappába a domain alá. Mivel ügyfelünknek több domainje van a témában, így a blog átköltözött egy másik domain alá. Ebben az esetben is nálunk van a tárhely, a mi névszervereinek irányítják a domaineket. Ugyanúgy, mint a korábbi esetnél, itt is a bérelt szoftver IP címére irányult a domain. Sajnos a blog nem aldomainen volt, így nem tudtuk IP címmel leválasztani a blogot a domainről. Az új szoftverben ügyfél megcsinálta az áruház régi URL-jeinek átirányítását az újakra, ezzel a webshop rendben volt, de ennél a szolgáltatónál sincs lehetőség külső URL-kre irányítani a megszűnt linkeket (jelen esetben a blog linkjeit). Így itt is nullázódtak a bloggal elért eddigi eredmények a találati listán.
Milyen következtetéseket lehet levonni ezekből?
- Nincs azzal nagy baj, ha bérelt webáruházat használsz. Nem lesz tökéletes a SEO-ja, mert a forrásfájlokhoz nem férsz hozzá, nem tudsz rajta módosítani. Ezt némiképp ellensúlyozza, hogy általában nagy látogatottságú szerver, így a keresőrobotok viszonylag gyakrabban térképezik fel.
- Ha bérelt webáruházat indítasz, akkor ne tedd alá a blogot. Gondolj arra, hogy sosem lesz olyan jól optimalizált, mint a saját tárhelyen lévő blog. És ha később el akarod onnan hozni, bukni fogod az addigi helyezéseket.
- Ha saját tárhelyről akarsz bérelt webáruház motorra költözni és blogod is van, gondoskodj előre a blogról. Tedd ki aldomainre, másik domainre, csináld meg az átirányításokat és várj fél-egy évet, hogy a keresőrobotok megemésszék az új helyzetet. Csak ezután kezdj a webáruház bérelt rendszer alá költöztetésébe.
Vagy bérelj nálunk webáruházat. Nálunk megkapod a támogatást az átirányításokhoz, de akár meg is vásárolhatod a bérelt webáruházat később.