Negatív SEO támadás a honlapunk ellen

Ezt is megértük. Valakinek szúrjuk a szemét.
A negatív SEO-ról érintőlegesen volt szó ebben a cikkben, mert Magyarországon azért még mindig nem annyira elterjedt. Szerencsére. Most jött el az ideje, hogy kicsit bővebben is beszéljek róla. De előbb a sztori…
Aki dolgozik, az dolgozik ugye, így a saját dolgait hanyagolja inkább jobban el. Ronda dolog, de kb. két hónapja rá se néztem a a webmester eszközökre (újabb nevén Search Console) és az egyéb statisztikákra sem igazán futotta az időből a saját projekteket illetően. Tegnap éjszaka megtört ez a hiány. Lett is nagy rácsodálkozás. Huszonegynéhány 404-es link ehhez a honlaphoz kapcsolódóan.A honlap méretéhez viszonyítva ez a szám nem túl magas. A rácsodálkozás oka az volt, hogy a linkek kb. fele jól ismert előttem. Íme:
Hogyan lehet nem létező linkeket „beékelni” a statisztikákba?
Egy kézenfekvő mód. Az eredeti URL-eket átirányítjuk átmenetileg a másik weboldalra (általában ideiglenes, 302-es átirányítással .htaccessben), legalább addig amíg a Google leköveti. Pl. valahogy így:
Redirect 302 /cikk-cime.html https://wpfejleszto.com/
Hogy meddig kell átirányítani? Relatív. Attól függ, milyen erős az eredeti domain, aminek az élő vagy nem élő linkjeit át akarjuk irányítani. Manci néni családi blogját nyilván hosszabb ideig, mint mondjuk egy hírportál néhány aloldalát. Értelemszerűen kell, hogy legyen jogosultságunk az eredeti domain fájljaiban módosítani.
Annak idején, amikor még számított valamit a PageRank, így tornázták felfelé egyesek: átmenetileg magas PR értékű oldalra irányították a domaint, amíg az átvette a magasabb értékeket – ennek a neve volt a fake pagerank, azaz nem valódi pagerank.
Hogy azonosítottam be a linkeket?
Az eredeti domainhez annyi közöm van, hogy annak a fórumnak, aminek ez volt a korábbi domain neve, régi tagja vagyok. Ezért rögtön szemet szúrt ez a linkstruktúra a 404-emben. A mai napig szinte napi rendszerességgel ránézek a fórumra. Ez a fórum az entity.hu. Korábbi nevén seo.forum.hu. Azaz a magyar webmester fórum. Tehát ránézésre tudtam, hogy ezek a linkek a seo fórumhoz tartoztak.
Értelemszerűen az első gondolatom a negatív seo volt. Hiszen a webmester fórumhoz soha nem fértem hozzá fájl szinten.
Aztán még egy lehetőség, hogy kicsinyes bosszú: ezért a topikomért. Bár ebben az esetben elég késői bosszú, egy évvel a topik indítását követően… Vagy egy másik hozzászólásért, amiben megjegyeztem, hogy talán nem kellene erősíteni az elvesztett domaint azzal, hogy a webmester fórumról továbbra is linkek mutatnak rá. Sajnos a hatalmas mennyiségű topikot nincs energia kitakarítani, így a mai napig élő linkek mutatnak az eredeti domain ma már nem létező aloldalaira.
(A korábbi domain lejárt, a tulajdonos elmulasztotta meghosszabbítani, más pedig lecsapott rá.)
Ezen felül voltak más ismeretlen 404-ek is, mint pl. honlapkeszites.htm. Ezek után feltételezem, hogy ennek az elkövetője ugyanaz, aki… Bár ezeknek az eredetét még nem azonosítottam, de túl sok időt nem is szándékozok vele foglalkozni. Ezt a .htm végződést soha, sehol nem használtam. Ügyfeleknél sem. Tehát minden olyan lehetőség eleve kizárva, hogy törölt cikk vagy megváltozott – és nem helyrerakott – linkstruktúra.
A Black Hat SEO sosem jó stratégia
Természetesen erről az esetről is indult egy topik a webmester fórumon. Így aztán az arra járó webmesterek értesülhetnek is arról, hogy hogyan élnek vissza az egykori fórum névvel. Olyanokkal pedig, akik Black Hat SEO technikákat alkalmaznak, senki nem szívesen dolgozik együtt. Az a kolléga / konkurens, aki a topikot vagy ezt a bejegyzést olvassa, nyilván tízszer is meg fogja gondolni.
És ha a „másik oldalon” áll, azaz ügyfél, ügyféljelöltként olvas erről? Biztosan felmerül benne néhány kérdés:
- Ha ezt csinálja azokkal, akiket konkurensnek tart, vajon mit csinálhat az ügyfeleivel?
- Nálam is feketekalapos seo-t fog alkalmazni?
- Van valamilyen garancia, hogy csak legális SEO-t használ nálam?
Mi lehetett a cél?
Nyilvánvaló, a honlapunk helyezésének gyengítése a honlapkészítés, keresőoptimalizálás és ezekhez kapcsolódó kulcsszavakra. És hogy miért? Egyrészt azért, hogy hátrébb sorolódjon a honlap, másrészt valószínűleg azért, mert amikor már több száz cikk van egy honlapon, ráadásul nem a gyengébb minőségű fajtából, az már kicsit erősebb, mint egy egyoldalas weboldal. Ennyi cikket megírni, közzétenni nem kis befektetett munka. Van aki próbálja megspórolni a munkát…
Hogyan lehet beazonosítani ezeknek a nem létező linkeknek a forrását?
Ha ezzel a technikával találkozol, nem valószínű, hogy olyan szerencséd lesz, hogy azonnal kiszúrja a szemed, hogy honnan való a link. Jelen esetben abban hibázott az illető, hogy olyanba kötött, aki pontosan ismerte ezeket a linkeket.
Nem könnyű azonosítani, néha nem is sikerül, de azért meg lehet vele próbálkozni. A Google ebben is a barátod.
Beírod a linket idézőjelben a keresőbe, pl. „domain-f12” és nekiállsz végignézni a találatokat. Ha megszűnt oldal lett rád irányítva, egy ideig még ott van a találati listán. Vagy ha nincs is a találati listán van némi esélyed, hogy találsz rámutató még élő linket, amivel vissza tudod követni.
Backlink ellenőrzőkben keresgélsz átirányításokra (jellemzően 302, esetleg 301).
Ha megtaláltad a link eredeti oldalát, következő lépésben megpróbálhatod beazonosítani a támadás elkövetőjét.
Magyar domain esetében a domain.hu részletes keresőjében találod a domain használóját: http://www.domain.hu/domain/domainsearch/.
Egyéb domain esetében általában a whois adatokban tudsz keresgélni, számtalan ellenőrzésre szolgáló weboldal van. Persze ennek az a hátulütője, hogy ezeknél simán meg lehet adni fals adatokat. De még fals adatok esetén is van némi esélyed. Segíthetnek még a DNS ellenőrzők, pl. intodns.com, pingelés. Ahol IP címekből, ns nevekből jó esetben ki lehet deríteni legalább a tárhelyszolgáltatót.
A negatív SEO-ról
A negatív SEO azt jelenti, hogy a keresőoptimalizáló nem a saját honlapja rangsorolásán akar javítani, hanem a konkurensét próbálja negatív irányba befolyásolni, azaz a helyezését rontani.
Sok minden tartozhat ebbe a körbe. Leginkább ezek:
Gyenge visszamutató linkek
A leggyakoribb módszer. A Pingvin algoritmus megjelenése óta tudjuk, hogy a gyenge linkek ártanak az oldalunknak. Főleg, ha sok van belőle. Ezt egyesek el is kezdték használni a konkurensek gyengítésére. De a Google hamar lépett. A Google link visszautasító eszközzel ezeknek a linkeknek a figyelembe vételét mellőzni tudjuk.
DDoS támadás
Ennek a módszernek az a lényege, hogy a túlterhelés folytán a weboldal időlegesen belassul/elérhetetlenné válik, ami már pár perces kiesés esetén is bosszantó a felhasználók számára. Azaz rontja a felhasználói élményt. Ezt pedig a Google nem szereti.
Hackelés
Feltörik a weboldalunkat, új oldalakat hoznak létre és ezekre rengeteg spam linket irányítanak. Ha ellenőrzöd a linkprofilodat, ezt könnyen ki tudod szűrni és megszüntetni a létrehozott oldalakat, megkeresni a bejutási pontot és javítani.
Átirányítások
Ha például büntetett előéletű oldalt irányítanak a weboldalunkra, szintén káros lehet. Ugyanúgy 404-es hibákat generál, mint a mi esetünkben (bár itt nem volt büntetett előéletű a szóban forgó domain). Ennél a támadásnál, ha megtaláltad az eredeti domaint (és a domain használóját) 99,99%-ban megtaláltad a támadás elkövetőjét is, mivel átirányítani az tud, akinek hozzáférése van.
Hogyan büntet érte a Google?
A büntetés vonatkozhat az egész honlapra vagy egyes aloldalakra.
- teljes kizárás a találati listáról vagy egyes oldalak kizárása
- hátrasorolás a találati listán. Ez lehet 5-30, de akár több száz helyezés is.
Aggódj?
Általában nem kell aggódni. A negatív SEO támadás sok pénzbe és/vagy munkába kerül, így nem nagyon éri meg. Persze néha előfordul. Ha elkezd visszafelé csúszni a honlapod és mindenféle vizsgálat ellenére nem találsz rá értelmes magyarázatot, érdemes negatív SEO szempontból is vizsgálódnod.
Hogyan védekezz?
100% garancia arra nincs, hogy külső személyek ilyen jellegű tevékenységének ne legyen hatása a helyezésünkhöz. Ezért célszerű rendszeresen ellenőrizned a honlapod linkprofilját, a 404-es oldalakat, illetve védekezned a hacker támadások ellen.
Ha még nem tetted meg, akkor regisztráld az oldalad a Google webmester eszközébe itt:
https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=hu
Így hamar értesülést szerezhetsz a szaporodó 404-es hibákról, a weboldalad feltöréséről.
Ellenőrizd rendszeresen a visszamutató linkeket. Ehhez számtalan online eszköz is rendelkezésedre áll. Nem árt többet is használnod, mert nem térképezik fel az összes linkedet. Ráadásul az ilyen átirányításos linkeket leginkább csak az előfizetéses backlink ellenőrző programokban fogod megtalálni.
Ellenőrizd a látogatottsági statisztikáidat, nézz bele néha az access.log-ba is (ez egy szerveroldali log fájl, amiben minden benne van, mikor honnan, melyik oldalra érkezett a látogató, milyen választ kapott a szervertől).