Bejegyzés írása
Mire jó a bejegyzés?
Sok mindenre 🙂 De kezdjük az elején.
Amikor bejegyzést írunk, azok időrendben jelennek meg. Általában a legfrissebb bejegyzés kerül a lista elejére. Ez sablononként eltérő lehet, és természetesen meg is lehet változtatni. A bejegyzéseket célszerű kategóriákba sorolni, hogy a látogatók jobban átlássák az oldalunkat. Az egyes bejegyzéseket „címkézhetjük”, azaz megadhatunk hozzájuk rá jellemző kulcsszavakat, amelyekkel egy más szempont szerinti csoportosítását is elvégezhetjük a bejegyzéseknek.
A kategóriákba rendezett bejegyzésekből lehet a hírek menü, vagy a statikus oldalak mellett a blog, vagy a webáruházban egy termékcsoport termékei.
A szerkesztőfelület
Bejegyzés címe
Az új bejegyzés címét az „Itt kell a címet megadni” mezőben kell megadni. Az új cikk valós címét használja, a fájlnévvel általában nem kell törődni, ezt a WordPress automatikusan fogja generálni. Ha nem ezzel kezdjük, akkor előfordulhat, hogy egy szám lesz a bejegyzés alatt az url-ben. Ez a szám a bejegyzés ID-je. Ez könnyen megváltoztatható, csak a mellette lévő szerkesztés gombra kell kattintani és máris tetszőlegesen átírható. Átírás után az Ok gombbal el kell menteni.
A szerkesztőfelületen minden ikonhoz tartozik buboréksúgó, tehát ha fölé visszük az egeret, máris megtudjuk, hogy milyen funkciót rejt az ikon.. Amennyiben egy sorból áll az ikonkészlet, az utolsó gombbal („További lehetőségek” ikon) bővíthető (vizuális módban).
Ami érdekes.
- Link beillesztése, Két módon lehet megtenni: először beírjuk a szerkesztőfelületen a link nevét, majd kijelöljük, akkor lesz választható a link ikon. Az ikonra kattintás után a felugró ablakban megadjuk a link szövegéhez tartozó URL-t. A linkszöveg kijelölése után választható a link törlése ikon is. Másik módszer, hogy átváltunk HTML nézetbe és HTML kóddal írjuk be a linket. Természetesen ez utóbbi esetben némi HTML szerkesztési ismerettel kell rendelkezni.
- A tovább ikon azt a funkciót szolgálja, hogy ha bejegyzéseket írunk, és egy oldalon pl. 10 bejegyzés megjelenítése van beállítva, nagyon hosszú lenne az oldal. Ha az első 1-2 bejegyzés után beszúrjuk ezt a törésjelet, akkor csak a fölötte lévő rész jelenik meg azon az oldalon, a többi csak az egyes bejegyzés oldalán lesz látható. Erre nem feltétlenül van szükség,mert a legtöbb sablon már eleve támogatja ezt a funkciót.
- Beszúrás Wordből ikon: elvileg van lehetőség a wordben szerkesztett anyag átvételére, de nem javasolt, mert a wordben sok fölösleges formázási „szemét” van, ami így átkerül a weblapra is, ezt nem biztos, hogy kedvelik a keresők, és előfordulhat, hogy a sablonnak, azaz az oldal megjelenésének sem tesz jót. Inkább a WordPressben célszerű formázni a bejegyzéseket.
Közzététel előtt
- először ki kell választani melyik kategóriába kerüljön a bejegyzés (több is választható), valamint ha esetleg nincs megfelelő kategória, a bejegyzés írása közben is létrehozhatunk új kategóriát.
- rendeljünk hozzá címkét (azaz kulcsszót, de nem kötelező a használata)
- kiemelt kép: ha a sablon lehetővé teszi, amit itt beállítunk, megjelenik a címoldalon is (sablontól függően esetenként a kategória oldalon is).
Bejegyzések publikálása
Közzététel előtt lehetőség van megnézni a bejegyzést (Előnézet).
A bejegyzés státusza. A bejegyzéseknek több státusza van, közzététel előtt a Vázlat és a Függőben lévő között lehet választani. A Vázlat nem jelenik meg élesben a honlapon, amíg közzé nem tesszük. A Függőben lévő opció a honlap nem adminisztrátor státuszú, bejegyzés írási joggal rendelkező szerkesztői számára van kitalálva. Az ő bejegyzéseiket egy adminisztrátornak jóvá kell hagyni.
Nyilvánosság. Alapértelmezett beállítás szerint a bejegyzés Nyilvános, de lehetőségünk van jelszóval védeni az egyes bejegyzéseket, így csak azok a felhasználók láthatják, akik tudják a jelszót. Ha bejelöljük a Jelszóval védett opciót, akkor megjelenik egy szövegbeviteli mező, ahová beírhatjuk a megfelelő jelszót.
Egy másik lehetőség a Magánjellegű opció, ami a külső felhasználóktól „védi” a bejegyzést, így csak adminisztrátorok és regisztrált felhasználók tudják elolvasni.
A opció azt jelenti, hogy az ekként megjelölt bejegyzés az oldal tetején fog megjelenni minden más bejegyzést megelőzve egészen addig, ameddig szeretnénk. Ez egy kvázi „kiemelt cikk” státusz.
Közzététel. Bejegyzéseinket a Közzététel gombra kattintva azonnal publikáljuk. Lehetőség van azonban a közzétételi időpont szerkesztésére, amivel előre lehet dolgozni a WordPressben. Nagyon hasznos tud lenni pl. szabadság idejére.
Kivonat
Lehetőség van külön kivonat megadására a bejegyzéshez. Ekkor az ide felvitt rövid összefoglaló jelenik meg a kategória oldalon (ha a sablon támogatja).
További lehetőségek
A jobb felső sarokban lévő „Képernyő beállításai” gomb alatt lehet szabályozni, hogy mit akarunk még itt a szerkesztőfelületen látni. Ez a bővítmények függvényében több is lehet az itt felsoroltaktól.
Visszakövetés (trackback) küldése, Ha más oldalt használunk forrásként, itt nyomon követhetjük vagy akár URL-t is megadhatunk.
Egyedi mezők. Egyedi mezőket adhatunk a bejegyzéshez. Ezek többnyire nem jelennek meg a bejegyzésnél, de vannak olyan sablonok, illetve funkciók, amelyek esetén használni kell.
Interakció. Itt akár egyesével tilthatjuk/engedélyezhetjük a hozzászólásokat, illetve trackback-eket.
Szerző. Adminisztrátori jogosultsággal akár más szerzőhöz is társíthatjuk a bejegyzést.
Korábbi állapotok. Itt nyomonkövethető a bejegyzésünk korábbi állapota. Szükség esetén korábbi változat is visszaállítható.
Oldal írása, szerkesztése « Honlap bérlés
2012. 08 15. @ 11:41
[…] oldal szerkesztésénél a menü, a funkciógombok pontosan úgy működnek, mint a Bejegyzés szerkesztésénél leírtam, ezért nem ismétlem […]
Oldal írása, szerkesztése – WordPress honlapkészítés
2018. 07 7. @ 2:58
[…] oldal szerkesztésénél a menü, a funkciógombok pontosan úgy működnek, mint a Bejegyzés szerkesztésénél elmondtuk, ezért nem ismételjük […]