Csak kevesen hisznek a Google szakértőinek
A keresőoptimalizálási szakemberek körében teljesen bevett, mondhatni általános szokás, hogy ha valamiféle problémával szembesülnek, akkor rögtön felkeresik a Google valamelyik szakemberét, akik rendszerint – főként a közösségi oldalakon – készségesen válaszolnak a megkeresésekre. Sok esetben vannak hangoutok, blog- és fórumbejegyzések is a keresőóriás részéről, melyekben igyekeznek hasznos tanácsokkal szolgálni a webmesterek számára abban, hogy honlapjuk jobban működjön és a SEO is sikeresebb lehessen.
Ehhez képest egészen meglepő lett az az eredmény, amelyet a Seroundtable hozott nyilvánosságra azzal kapcsolatban, hogy a Google állításait a szakma meglepően gyakran kétkedéssel fogadja, amivel természetesen a keresőóriás szakemberei is tisztában vannak, éppen ezért most megpróbálják meggyőzni a webmestereket arról, hogy márpedig amit ők mondanak, azt érdemes megfontolni és szem előtt tartani.
Az emberek több mint fele úgy véli, a Google hazudik
A Seroundtable által napvilágra hozott felmérésben több mint 700 webmester nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy a Google hazudik-e az embereknek vagy sem. Az eredmény meglepő lett, hiszen a válaszadók közel 60 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a keresőóriás igenis hazudik, és míg 33 százalékuk úgy vélte, hogy a Google csak néha folyamodik ehhez, addig 10 százalékuk szerint a keresőóriás soha nem verné át az embereket egyetlen nyilatkozattal sem.
Ez az arány minden kétséget kiválóan elképesztő, hiszen kiderült, hogy az embereknek csak alig egy tizede hiszi el, amit a keresőóriás mond, és mivel ez az arány nagyon bántotta John Muellert, a Google szakértőjét, ezért a legutóbb webmesteri hangout során ismét felhozta a témát. Ebben kiemelte, hogy csak egy nagyon rossz beidegződés, egy mítosz az, hogy a webmesterek nem hihetik el a Google szavát, hiszen egyértelmű, hogy mindenki nyugodtan elhiheti nekik, amit mondanak.
Mueller szerint nagyon bántja, amikor sokszor azt hallja a hangoutok során is, hogy a Google már megint hazudik, és egyáltalán nem lehet megbízni abban, amit a keresőóriás mond nekik. Mueller szerint ez határozottan csak egy mítosz, hiszen semmi okuk sem lenne arra, hogy téves vagy értelmetlen információkat adjanak tovább a webmestereknek és a SEO-szakembereknek azzal kapcsolatban, hogy miként kellene beállítaniuk weboldalukat.
Mueller szerint az interneten rengeteg információ kering róluk, sőt rengeteg a félinformáció és a téves félretájékoztatás is, amit ők csak szeretnének tisztázni annak érdekében, hogy mindenki a legtöbbet tudja kihozni weboldalából. Az ilyen típusú információkat pontosan emiatt a mérnökökkel való pontos egyeztetés után engedik csak ki a kezeik közül, amelyek emiatt nemcsak pontosak, hanem maximálisan megbízhatóak is egyben. John hozzátette még, hogy a Google megpróbálja folyamatosan frissíteni a különféle technikai információkat, amiről a Súgóban és a blogbejegyzésekben pontosan tájékozódhatnak az emberek, és ha ezekben néha fel is merülhet esetleges téves információ, az legfeljebb a véletlen műve, és amint valaki figyelmezteti őket erre, azonnal javítják is őket.
Ezek a tévedések abból is állhatnak, hogy a Google folyamatos változásban van, így most például a mobilindex kapcsán, amivel alapjaiban változnak meg a technikai elvárások is.
Miért hazudik rendszeresen az emberek szerint a Google?
Erre a kérdésre nagyon nehéz egyszerűen, határozottan, de mégis röviden válaszolni még annak ellenére is, hogy elég komoly gond az emberek részéről ez a bizalmatlanság. Ami ezt előidézhette, az leginkább talán az, hogy a Google rendszerint csak beszél, de tényleges kommunikációt nem folytat, és bár több száz millió weboldal forgalma, emberek sokaságának megélhetése függ tőlük, azonban mégis csak alig vannak néhányan, akik kommunikálnának a webmesterekel és a weboldal-tulajdonosokkal.
Ez pedig nagyon kevés pláne annak fényében, hogy sok esetben ez a kommunikáció is gyakran kimerül néhány nagyon kurta, sokszor félreértelmezhető Twitter-bejegyzésben, illetve hetente egy webmestereknek szóló hangoutban.
Szintén komoly gond lehet, hogy nincs interakció, vagyis a Google bár folyamatosan beszél, de igazi párbeszédet soha, vagy nagyon ritkán folytat, és nincs ügyfélközpont sem, amit az emberek felkereshetnének, ha valami problémájuk van a szolgáltatással. Nincs továbbá visszajelzés sem, ami főleg a SEO szempontjából idegesítő. Ha ugyanis az ember gőzerővel dolgozik a weboldalán, elkövet mindent a keresőoptimalizálás érdekében, de nincs semmi pozitív változás, az könnyedén hiteltelenné teheti az egészet.
Szinén sem sokat segít a Google megítélésében a büntetési rendszer sem. Mindenki tud például a fizetett linkekről, azok tömegeiről, de mégis csak pár oldalt sújtanak emiatt büntetések, ez pedig azt kommunikálja, hogy a keresőóriás által lefektetett irányelvek nagyon könnyedén kicselezhetőek, miközben a büntetés sem egységesen történik. Ugyanez igaz a SEO irányelvekben is, hiszen a technikai értelemben ezek világosak, de a rangsorolások kapcsán a Google rendszerint homályosan nyilatkozik, és nem egyszer a keresőoptimalizálás gyakorlata bizony megcáfolja az általuk elmondottakat. Mindezek pedig csak a leginkább szembeötlő problémák, amelyek a bizalmatlansághoz vezetnek!