Decemberben is voltak rejtélyes forgalomváltozások
A novemberi hónap szinte teljes egészében egy rejtélyes fantomalgoritmustól volt hangos, amelynek hatására szinte minden héten jelentkezett kisebb vagy nagyobb mértékben valamiféle forgalomingadozás a találati listákon. Hol kisebb, hol nagyobb mértékű volt mindez, ellenben határozottan érzékelhető. A Google ezzel kapcsolatban nem kívánt pontos részletekkel szolgálni, hiába érzékelte az egész világ november 19-én és november 29-én is – többek között – az óriási változásokat, amelyeket vélhetően algoritmusfrissítések idézhettek elő, de hogy az érkező Pingvin, a hónapok óta futó Panda, esetleg valami újabb változat okozta-e mindezt, arra egyelőre nem kaptunk magyarázatot. Ami azonban biztos, hogy a módosítások decemberben is folytatódtak, így szakértők és nagyobb külföldi SEO portálok is egyöntetűen jelezték, hogy december 4-én és 10-én ugyanis újra rengett a föld, avagy a Google háza táján valami kisebb-nagyobb algoritmusfrissítés, de legalábbis valamiféle módosítás történt, amire egyelőre még nem igazán van magyarázat, noha ez a keresőóriás kapcsán egyáltalán nem túl meglepő.
Valami történt decemberben is
Amint arról több, egymástól független forrás is beszámolt, december 4-én és december 10-én tovább folytatódtak azok a rejtélyes történések, amelyek november folyamán komoly változásokat idéztek elő a találati listákon. Noha az év utolsó havában mért módosulások nem voltak olyan jelentősek, mint korábban, az eddigi értékelések alapján azonban a mostani két dátum szoros kapcsolatba hozható a korábbi eseményekkel. Ezt azért lehet nagyon határozottan és egyértelműen kijelenteni, mert azok a portálok, amelyek november során is úgymond áldozatul estek a rejtélyes eseményeknek és frissítéseknek, azok közül szinte kivétel nélkül mind tapasztalt valamilyen forgalomingadozást, helyezésváltozást és egyéb módosulást a két decemberi időpontban.
Az eseményekről a legalaposabban az amerikai Search Engine Roundtable, az egyik legolvasottabb angol nyelvű SEO portál számolt be, ahol több képernyőfelvétel is illusztrálta a megdöbbentő mozgásokat, amelyekre még mindig nem igazán találnak kézenfekvő magyarázatot a szakma nagyágyúi sem. A tény azonban ettől még tény marad, a Twitteren és a webmestereket tömörítő fórumokon ugyanis nagyon sokan megerősítették a forgalomesést, sőt mi több, akadtak egészen elképesztő történetek is, amelyeket az említett lap is kiemelt az eseményről szóló cikkében. Egy tech témájú webáruház üzemeltetője ugyanis például arról számolt be a lap megkeresését követően, hogy bár a helyezései tekintetében nem észlelt szinte semmiféle, de legalábbis jelentősebb változásokat, miközben az organikus forgalom elképesztő mértékben, 10-20 százalékkal emelkedett meg a második decemberi mozgást követően.
Számtalan fórumhozzászólásban megerősítette néhány webmester, hogy bizonyos honlapok esetében bár forgalomváltozásra nem került sor jelentősebb mértékben, a konverzió azonban valamiért lényeges javulást mutatott, ami még nagyobb zavart idézett elő a változások kapcsán. Ez ugyanis a gyakorlatban azt jelenti, hogy valószínűleg sokkal hasznosabb felhasználókat tudott begyűjteni az oldalakra a Google – talán a keresések finomhangolásával –, mert bár többen nem érkeztek, de aki befutott, az sokkal több időt töltött el az oldalon, és sokkal dolgot is nézett ott meg. Érdekesség, hogy szeptember magasságában éppen ellenkező hatású események voltak jellemzőek, az akkor zombi névre keresztelt algoritmus ugyanis szintén nem módosította a weboldalak organikus forgalmát, ellenben a bejövő emberek minősége, és az oldalak látogatottságának mértéke drasztikus mértékben romlott. A decemberi változások hazánkban is érezhetőek voltak, komolyabb módosítások azonban nem történtek, így egyetlen nagyobb weboldal sem számolt be hasonlóról.
Mi történt novemberben?
Bár a decemberi események is rengeteg fejtörővel szolgálnak számunkra, összességében még mindig azt sem igazán tudni, hogy mi történt november folyamán, amikor 19-én és 29-én is komolyabb módosulás történt, de több kisebb változásra is felhívták a figyelmet a szakemberek. Amit azóta határozottabban ki lehet jelenteni, hogy a novemberi módosulások és változások határozottan kapcsolatba hozhatók a szeptemberi algoritmusfrissítésekkel, sőt még azzal a Fantom algoritmussal is, amely a minőségi tartalmakra specializálódott, de egyes szaktekintélyek szerint a február elején érzékelt mozgások is erről a tőről fakadnak.
A teljes és valódi igazság azonban rejtély, és ezt a rejtélyt a Google is erősíti, akik nem hajlandóak hivatalosan elismerni vagy cáfolni, de még inkább megmagyarázni azt, hogy mi állhat az események hátterében. Amit még a szakma megfigyelt, hogy a 2013-ban és 2014-ben tapasztalt, akkor határozottan a Panda által észlelt algoritmusfrissítések is egészen hasonló hatásokat idéztek elő, hiszen csakúgy, mint legutóbb, úgy akkor is voltak oldalak, amelyek javítottak a helyezésükön, míg másik esetében inkább visszaesés volt tapasztalható. Ezzel csak egyetlen probléma van, mégpedig az, hogy ha valóban a Panda állna a háttérben, akkor azt a Google vélhetően már régen elismerte volna, hiszen a háttérben valóban fut ez az algoritmus, de nem tudjuk pontosan, hogy milyen hatások is írhatók az ő számlájára. Talán minden, talán semmi… Reméljük, hamarosan kiderül!