Egyre jobban visszaszorul a keresőpiacon a Google
Néhány keresőoptimalizálással foglalkozó szakember már évekkel ezelőtt megjósolta, hogy a Google a jövőben olyannyira háttérbe szorul majd a keresőpiacon, ha tovább folytatja a jelenlegi taktikáját, hogy a szegmens több részre szakadhat. Ennek már most egyértelmű jelei mutatkoznak, ebből kifolyólag a SEO-szakemberek is egyre többször tapasztalják a problémát, miszerint már nem csak a Google keresőjében kell megfelelő helyezést elérnie egyes oldalaknak, hanem ezen túlmenően többek között például a Yahoo-ban is. Ez az esetek többségében azért nehezebb és problémásabb, mert gyakorlatilag a két kereső teljesen más alapelvek mentén állítja fel találati listáit, így míg az egyik SEO-technika az egyik esetében hatásos, addig a másiknál nem kizárt, hogy éppen problémát okoz, extrém esetben éppen tiltott is. A problematikára érdemes mielőbb felkészülniük a weboldal-tulajdonosoknak és a webmestereknek is, hiszen a legfrissebb statisztikák szerint bár a Google még mindig jelentős részt birtokol a teljes keresőpiacból, Amerikában a részesedése elképesztő csökkenésnek indult az utóbbi hónapokban.
Közel 5 százalékos csökkenés alig egyetlen év alatt
A ComScore által nyilvánosságra hozott legfrissebb adatok szerint az amerikai piacon csak az elmúlt egyetlen esztendő során a Google piaci részesedése közel 5 százalékos apadást mutatott, ami még úgy is elképesztő mértékű, ha csak a tengerentúli szegmenset vesszük alapul. Fontos kihangsúlyozni, hogy az arányok csak az asztali keresések tekintetében érvényesek, hiszen a mobil piacon a cég továbbra is szinte abszolút többséget élvez, így 2015 nyarának végén még mindig közel 90 százalékos részesedéssel rendelkezett, ami az asztali keresések tekintetében évek óta már csak álom a Google számára. Hogy mitől is tapasztalható ilyen jelentős mértékű csökkenés a népszerűség tekintetében? Erre csak rendkívül összetett formában lehetne válaszolni, ellenben legfőképpen talán a nemtörődömség állhat a háttérben, illetve az, hogy a Google túlontúl elbízta magát egyeduralkodói rangjával. Mindez addig-addig tartott, amíg végül a Firefox-nak – mint a világ második legnagyobb böngészőjének – elege lett ebből, és előnyösebb megállapodást kötött a Yahoo-val, aminek köszönhetően a Mozillát használó internetezők már mind ezzel a keresővel dolgozhatnak a Google terméke helyett. Csak ennek köszönhetően a Yahoo piaci részesedése alig néhány hónap alatt 3 százalékkal emelkedett, amelynek a legnagyobb kárát a hanyatló rivális érezte meg leginkább.
A Google sokáig egyáltalán nem is törődött azzal, hogy a Yahoo milyen előnyre tett szert velük szemben, de nem sokkal később mégis észhez tértek, és rendkívül átfogó kampányba kezdtek annak érdekében, hogy a Firefox böngészőn az alapvető beállítások mellett visszacsábíthassák magukhoz ügyfeleiket. Ennek köszönhetően a keresőóriás hatalmas felugró ablakokkal tett javaslatot a felhasználóknak azzal kapcsolatban, hogy mielőbb váltsanak vissza Google-ra, ami inkább ellenérzést váltott ki a felhasználókból, és nem is hozott lényeges változást, hiszen a cégnek mindössze 0,3 százaléknyi felhasználót sikerült visszaszereznie az elveszett 3 százalékból.
A Bing is folyamatos erősödést mutat
Noha a Yahoo rövidtávon nem, hosszabb mértékben azonban annál nagyobb fenyegetést jelent a Google számára, de mellette a Bing-et sem szabad figyelmen kívül hagynia a keresőóriásnak, ami az utóbbi hónapokban az elemzők szerint már szintén a Google kárára tudott jelentős előrelépést felmutatni. A Microsoft által gyártott keresőmotor ugyanis tavaly márciusban átlagosan még csak több mint 18,5 százalékos részesedéssel rendelkezett a teljes piac tekintetében, mára azonban ez az adat meghaladta a 20,5 százalékot, ami óriási különbség.
Mindez pedig a jelek szerint még csak a kezdet, hiszen számtalan olyan apró intézkedésre került sor a közelmúltban, amelyek alapjaitól dönthetik meg a Google egyeduralmát, vagy apró százalékok lehámozásával oszthatják fel a piacot. Nagy problémát okozhat például a keresőóriásnak, hogy az Apple Safari böngészője és a Google között a megállapodás az idei esztendőben teljesen lejár, és miután a Safari jelenleg a harmadik legnagyobb böngésző az amerikai piacon, mind a Yahoo, mind a Bing megpróbál majd kedvező ajánlattal előállni annak érdekében, hogy a böngészőben ők kaphassanak szerepet a Google helyett. Ez a vállalat számára újabb súlyos százalékokat jelenthet mínuszban, és valószínűleg mindez a gyakorlatban is megvalósulhat majd, hiszen a Google és az Apple kapcsolata a múltban nem tekinthető túl rózsásnak.
Noha egyelőre még kevesen számolnak vele, de a Microsoft lehet a Google szemében a legnagyobb ellenfél, méghozzá nem csak a Bing keresőmotor miatt, hanem az Edge névre keresztelt böngészőnek köszönhetően is. A kérdéses internetes böngésző ugyanis rögtön egy 2 százalékos részesedéssel indított, és egyes felmérések szerint már 2016-ban óriási vetélytársa lehet a Google Chrome-nak.
Nyilvánvalóan messze nem kell még temetni a Google-t, hiszen van még jócskán idejük és tartalékuk is fordítani a helyzeten, a mobil keresések kapcsán pedig továbbra sincs kihívója a keresőóriásnak, ugyanakkor megindultak olyan egyértelmű folyamatok, amelyek a jövőben alapjaitól írhatják újra az internet, ezáltal pedig a SEO világát.