Egy weboldal büntetését kizárólag az oldal tulajdonosa láthatja
Egy weboldal büntetése rendszerint nagyon érzékenyen érintheti annak forgalmát, ami elég komoly probléma lehet olyan esetekben, ha egy portál éppen ádáz harcot vív egy hasonló témában járó másik weblappal. Sokan tartottak attól, hogy ha egy internetes portált büntetés ér, akkor arról nemcsak annak tulajdonosa lehet érintett, hanem éppen a legnagyobb rivális is, ami azért jelent kifejezetten nagy problémát, mert ha valaki tudja, hogy legnagyobb ellenfele éppen büntetéstől szenved, akkor rákapcsolhat a SEO-ban, kihasználhatja az oldal hátrányát, és ebből akkora előnyt kovácsolhat, ami kis túlzással behozhatatlannak tekinthető.
A Google azonban egyszer és mindenkorra tisztába tette mindezt, és a cég szóvivője leszögezte, hogy kizárólag az adott portál tulajdonosa értesülhet arról, ha weboldala büntetést kapott, ergo senki más nem kovácsolhat előnyt a másik hátrányából.
Egy érdekes véletlen folyamán derült fény minderre
Hogy a büntetéseket ki láthatja és ki nem, arra a Google Hivatalos Fórumán derült fény, ahol egy egészen más témában fogant küldetés íródott meg a minap, ahol egy oldaltulajdonos arra panaszkodott a keresőóriás számára, hogy egyetlen éjszaka alatt a portál helyezései olyan drámaian visszaestek, hogy arra korábban még nem volt példa. Az eset november 25-én történt, és átlagosan azt tapasztalta a webmester, hogy az általa használt kulcsszavak nem kevesebb, mint 70 helyezést zuhantak, ami drasztikus romlást jelent. Mivel az eset példátlannak tekinthető – hiszen jelentős kihágást kell elkövetnie annak, akit ilyesmivel sújtanak, ezért a bejegyzéshez maga John Mueller, a Google szóvivője is hozzászólt annak érdekében, hogy jobban körbejárja a témát.
Habár önmagában ez a különleges eset is megérne egy esettanulmányt – mint kiderült, természetesen ezúttal sem a keresőóriás volt a hibás, hanem a weboldal vezetője és SEO-szakembere, akik óriásit hibáztak –, azonban maga a bejegyzésre rengeteg hozzászólás érkezett, amelyek kapcsán több érdekességre is fény derült. Az egyik ilyen bejegyzésben ajánlották a büntetéssel sújtott portál számára azt, hogy ha szeretne mielőbb pontot tenni az ügy végére, akkor használja mielőbb a Google büntetés ellenőrzőjét, amivel lehetősége nyílik arra, hogy pontosan utánajárjon annak, hogy miért is kapott fenyítést.
John Mueller, a Google tudálékos szakembere erre válaszolt érdemben, és kiemelte, hogy senki ne nevezze a büntetés ellenőrzőt a keresőóriás tulajdonának, vagy ne mossa össze vele a nevét, hiszen a közhiedelemmel ellentétben ennek az eszköznek az ég egy adta világon semmi köze sincs a céghez. Sőt mi több, az oldal működése kapcsán is voltak aggályai, hiszen Mueller kiemelte, hogy a Google soha és senkinek nem ad ki egy weboldal büntetéséhez kapcsolódó információkat külső személyeknek, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha egy oldal valamilyen büntetést kap a Google oldaláról, akkor azt csak és kizárólag a portál tulajdonosa láthatja, és azt is kizárólag a Search Console keretein belül.
John Mueller a bejegyzésében kifejezetten a manuális büntetésekről beszélt – lévén az érintett portált is egy jelentős manuális büntetés érte –, hiszen a Google a Search Console-ban kizárólag ezekről értesíti az embereket, az automatikus, a különféle algoritmusok által kiadott frissítésekről nem.
Hazánkban szerencsére ez a fajta büntetési módszer meglepően ritka, hiszen a büntetések többségét az algoritmusok adják, és ha elő is fordul egy-egy manuális, akkor azok is jellemzően Rich Snippet büntetések, amelyek a helyezéseket egyáltalán nem érintik, legfeljebb a strukturált adatok megjelenítését a találati listán.
Miből táplálkoznak a büntetés ellenőrző oldalak?
Hazai viszonylatban a büntetés jellegű helyezés zuhanások hátterében – és egyébként külföldön is javarészt – az algoritmuson alapuló büntetések állnak, a Pingvin vagy a Panda szokta valamilyen szankciókkal ellátni az egyes weboldalakat, ezekről azonban a keresőóriás soha és semmilyen formában nem értesíti az ügyfeleket, illetve az oldal tulajdonosait.
Persze heves vitát lehetne folytatni arról, hogy ez mennyire szerencsés manapság, hiszen míg néhány évvel ezelőtt az algoritmusfrissítések jellemzően egyetlen, jó előre bejelentett napon történtek, és nagyszerűen azonosíthatók voltak, addig napjainkban nem kizárt, hogy hetekig, vagy hónapokig semmi sem történik, majd hirtelen egy héten belül egyszerre több algoritmus is megmozgatja a találati listákat. Sőt mi több, a legújabb őrület a Google-nél a folyamatos futás mellett a hónapokra elnyújtott algoritmus, aminek az azonosítása főleg nagyon nehézkes és bizonytalan, éppen ezért szinte lehetetlen azonosítani a büntetéseket.
A manapság elérhető büntetés ellenőrző oldalak rendszerint a Google Analytics adataiból táplálkoznak, és rendszerint az algoritmus frissítések időpontjaiból kiindulva próbálják meg beazonosítani utólag az egyes büntetéseket. Ezek korábban egészen megbízhatóak voltak – szintén még az előtt, hogy a Google átállt volna az új őrületre –, de manapság a hatékonyságok jelentős mértékben lecsökkent, és többek között emiatt sem nagyon ajánlják a használatot senkinek. Pláne azért sem, mert az ilyen eszközök hozzáférhetnek olyan oldaladatokhoz is, amelyeket nagyon nem szeretnénk külső kezekbe juttatni.