Egyre különösebb tapasztalatok érkeznek a Panda 4.2-es frissítéséről
Rendkívül komoly várakozás előzte meg a Google Panda algoritmusának legújabb frissítését, ami maximálisan érthető volt azok után, hogy a keresőóriás közel egy teljes évig állni hagyta algoritmusát, ebből kifolyólag nem érkeztek újítások, ami több okból kifolyólag is aggasztó volt.
A találati listák ugyanis kis túlzással beálltak, befagyasztásra kerültek, és mindeközben a korábban büntetéssel sújtott oldalak hiába javították hibáikat, a frissítés elmaradásával nem tudták levetkőzni magukról a problémát, így akiket lemosott a Panda utolsó intézkedése, azok hónapokon át komoly problémáktól szenvedtek. Ez bizonyos oldalak esetében igencsak komoly bevételkiesést jelentett, bizonyos online vállalkozásokat a csőd szélére is sodort, de mostanra normalizálódott a helyzet – legalábbis ami a frissítéseket illeti.
2015. július 19-e ugyanis piros betűs ünnepnappá vált azok számára, akiket a Panda korábban megbüntetett, hiszen befutott a hónapok óta várt 4.2-es frissítés, ami azonnal komoly mozgolódásokat produkált a Google találati listáján. Július vége óta azonban egyre furcsább visszajelzések és tapasztalatok érkeznek a webmesterektől a Pandával kapcsolatos anomáliák és egyéb furcsaságok kapcsán.
Már a kivitelezés is szokatlan
Amiben már a Panda 4.2 lefutásakor is biztosak lehetünk, hogy az adott frissítés rendkívül komoly változásokkal szolgál majd, ezen felül pedig maga az algoritmus még mindig nem futott le teljesen, a teljes lefutás ugyanis akár hónapokig is eltarthat. Ennek a vállalat szerint elsődlegesen technikai okai vannak, és mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy akár még jövőre is belefuthatunk olyan módosulásba, amelyet a kérdéses frissítés idézett elő. Sokak szerint a Google egyébiránt ezzel is szerette volna bevédeni magát azzal kapcsolatban, hogy most közel egy teljes évig ismételten nem szeretnének újabb frissítéssel bajlódni.
Ami már rögtön a Panda 4.2 lefutása után érdekes volt, hogy a honlap-tulajdonosok jelentős része semmiféle változást sem tapasztalt, legalábbis említésre méltót garantáltan nem. Természetesen akinek korábban büntetése volt, az rögtön érezhette az enyhülést, így például Barry Schwartz, a Search Engine Rountable vezető szerkesztője is rögtön jelezte, hogy miután elindult az algoritmus, rögtön helyre is álltak a hónapok óta stagnáló vagy romló értékek. A jelek szerint azonban hiába ment minden megfelelően, több nagyobb oldal tulajdonosa is felhívta a webmesterek figyelmét arra, hogy az ideiglenes helyreállás után augusztus közepétől ismét hanyatlani kezdett a látogatottság, méghozzá közel olyan szintre, mint amilyen a Panda előtti időben volt.
Visszahívta volna a Pandát a Google?
A visszahanyatlás jelenségét számtalan tulajdonos azonnal érzékelte, és a legnagyobb és legismertebb webmesteri fórumokon is bejegyzések százai jelentek meg ehhez hasonló jelenségeket taglalva, de az említett magazin szerkesztőjének cikkéhez is nagyon sok olyan hozzászólás érkezett, amelyek a weboldalak látogatottságának gyors hanyatlásáról szóltak. Ezek a bejegyzések és vélemények egytől egyig arról szóltak, hogy miután a 4.2-es frissítés megérkezett, és végre ismét növekedésnek indult az oldal látogatottsága, addig augusztus közepén minden változás és előjel dacára visszacsökkent a korábban megtapasztalt szintre. Magyarán tehát az történt, hogy a Google a jelek szerint visszahívta a Panda algoritmus legutóbbi frissítését, ami ha nem is történt meg ebben a formában, valamilyen módosítás és változás biztosan életbe lépett a háttérben.
A világ egyik legismertebb és legnagyobb Panda szakértője, Glenn Gabe egyébiránt saját maga is hasonló megfigyelésekről számolt, azonban konkrét okokat ő sem tudott felhozni a témában, csak azt, amit a fentiekben már taglaltunk, vagyis azért tapasztalhatta nagyon sok honlap-tulajdonos a visszaesést, mert a Google visszaállíthatta a Panda algoritmust a kiindulási helyzetbe.
A lehetséges okok
Természetesen számtalan lehetséges oka lehet annak, hogy a Google miért is hozta meg ezt a döntést, de hivatalos álláspont még nem született a témában. A legvalószínűbb az, hogy a Panda legújabb frissítése ahogyan halad előre a frissítési folyamattal, úgy értékeli újra az egyes domaineket is az indexelt oldalak számának növekedésével. Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy sok oldal időszakosan a Panda algoritmus hatálya, ezáltal büntetése alá kerülhet, majd csakhamar automatikusan fel is szabadulhat alóla.
Nyilván ez csak egy a lehetséges okok közül, ellenben vélhetően a Google soha nem fogja megindokolni vagy elmondani, hogy mi is történt valójában, illetve mit is tapasztalhattunk. Ami tény, hogy a Panda 4.2-es algoritmusának frissítése még mindig rendkívül korlátozottnak tekinthető, így Magyarországon például a legtöbb oldal még mindig nem érzékelt semmit sem a történtekből, így sem negatív, sem pozitív hatásait sem látták. Ami biztos, hogy a kérdéses algoritmus legújabb frissítése még hosszú hónapokig téma marad majd a webmesterek körében, hiszen korábban még soha nem volt példa arra, hogy a Google esetleg ilyen hosszú lefutású frissítéssel szolgált volna, ezen túlmenően pedig ennyire különféle vélemények láttak volna napvilágot róla.