A Google alapos változást hajtott végre a PageRank algoritmuson
A Google nemrégiben rendhagyó formában, egy Google Plus bejegyzés keretein belül erősítette meg a webmesterek számára, hogy a jövőben érdemes lesz jobban odafigyelniük a PageRank-ra, lévén alapjaitól megváltoztatták a hozzá kapcsolódó algoritmust. A bejelentés igencsak hosszú történet előzte meg, amely nem volt mentes a találgatásoktól, a pletykáktól és a fél információktól sem. Mindez 2009-ig nyúlik vissza, amikor Matt Cutts, avagy a Google egyik speciális Webspam csapatának vezére minden apró részletet megosztott a világgal a PageRank algoritmus kapcsán, amihez kapcsolódóan a nofollow linkelés szerepét is először vázolta fel komolyabban – érintve ezzel az aktuális változásokat. Az akkoriban felhozott példa értelmében amennyiben egy weboldal számára adott 10 darab elméleti PageRank pontja, ehhez pedig ugyanennyi kimenő linkje is, amelyek közül 5 a nofollow kategóriába tartozik, akkor a linkerő a következőképpen alakult 2008 előtt: a tíz pontból az 5 követett link 2-2 darab pontot kapott volna, míg a nofollow linkek – amelyeket a Google nem követ – nem jelentettek pontértéket. A szabályokat aztán 2008-ban módosították, ennek értelmében a közelmúltig a következő pontozási rendszer érvényes egy honlap PageRank algoritmusa kapcsán: a nofollow linkek és a nem követett – avagy más néven dofollow linkek – ugyanolyan linkerőt képviselnek, avagy mindegyikért egy-egy pontot osztott a Google, noha a nem követett hivatkozások nyilván a hivatkozott oldal számára nem közvetítettek további linkerőt.
Módosult a számítási módszer
A Google Plus kérdéses bejegyzése alapján azonban a keresőóriás az utóbbi hetekben az alapoktól teljesen újragondolta a PageRank algoritmus számítási módszerét. A hír egy véletlennek köszönhetően bukkant fel a világhálón, méghozzá Andrey Lipattsev egy részben privátnak tekinthető bejegyzése alapján. Emberünk a Google keretein belül a Search Quality Senior Strategist beosztásban munkálkodik, és egy ismeretlen által feltett kérdésre válaszolva vélhetően idő előtt kiszivárogtatott olyan belsős információkat, amelyeknek egyelőre még nem szabadott volna napvilágot látniuk. Nem kizárt ugyanakkor, hogy a kérdező egy kis cselhez folyamodva, tudatosan húzta ki az információt a Google munkatársából, hiszen a kérdést is trükkösen tette fel, ezáltal arra volt kíváncsi, hogy amennyiben egy oldalnak van három linkre, amelyek közül kettő követett, egy pedig nem az, akkor a PageRank miként oszlik meg a követett, avagy dofollow linkek esetén.
Amennyiben a Matt Cutts által korábban – illetve általunk a fentiekben – felvázolt pontrendszert alkalmazzuk, akkor a három linkből a követett példányok egyharmados linkerőt kaptak volna, tehát a két dofollow egyet-egyet, és a nofollow is egyet kapott volna. Andrey Lipattsev azonban egészen mást válaszolt, és az általa felvázolt elképzelés értelmében a nofollow, tehát nem követett linkek nem hoztak volna magukkal linkerőt, vagyis a két követett link vitte volna el a teljes PageRank pontok összességét, ami így egyenként másfél-másfél pontot eredményezett volna a három link miatt. Sőt mi több, a nofollow linkekhez még attól függetlenül sem kerülhetett linkerő Andrey elmondása szerint, hogy azok továbbadták-e esetleges linkerejüket vagy sem.
Még a Google sem érti a PageRank pontrendszerét?
A bejegyzés kapcsán rengeteg sok pro- és kontra vélemény árasztotta el a világhálót, hiszen amennyiben a fentiek valóban igazak, akkor az nem jelent mást, minthogy a Google a közelmúltban teljesen átszabta a PageRank algoritmusát, ami így most egészen más szempontok alapján értékeli a linkeket. Felmerült továbbá az is néhány hozzászóló között, hogy talán még a keresőóriás sincs igazán tisztában azzal, hogy miként, milyen szabályrendszerek alapján működik a PageRank algoritmus, amit tovább erősített, hogy később Andrey kiegészítette véleményét azzal, hogy a kérdésre adott válasz nem teljesen releváns, mert a rangsorolás során nem csak azt nézik, hogy egy link ad-e át linkerőt vagy sem, hanem ezen túlmenően számtalan más szempont is előtérbe kerül. Hogy pontosan mik ezek? Erre a Google munkatársa már nem kívánt válaszolni, ebből kifolyólag nem kizárt, hogy a keresőóriás munkatársa vagy lényeges belsős információkat szivárogtatott ki – nagy valószínűséggel idő előtt –, vagy maga sem tudta pontosan, hogy mit beszél.
A legreálisabb eshetőség ezzel kapcsolatban az, hogy Andrey idő előtt elszólhatta magát, vagy csak szimplán oktalanságból kiszivárogtatott belsős részleteket, mert a Google egyébiránt főként a PageRank algoritmus kapcsán korábban soha, semmilyen körülmények között sem beszélt szívesen. Érdekesség, hogy a vállalat utoljára 2013 decemberében ismerte el, illetve jelentette be hivatalosan, hogy akkor átesett egy jelentősebb frissítésen a weboldalak PageRank értéke, ám erről konkrétabb részletek, így például a pontrendszerrel kapcsolatos dolgok akkor sem szivárogtak ki. Az adatok azóta sem publikusak és nyilvánosak, ellenben a Google továbbra is előszeretettel használja a PageRank rendszert, ami a SEO szempontjából rendkívül fontos, és alaposan megkönnyítené a szakemberek dolgát, amennyiben a szisztémának legalább a pontos alapelvei kitudódnának.