Elérhetetlen honlapok és 302-es átirányítás
Egy keresőoptimalizálási szakember alapesetben nyilván keveset tud tenni azzal, hogy egy weboldal mikor elérhető vagy mikor nem, ellenben amennyiben ő a webmester is az adott portálon, akkor igenis érdemes tisztában lennie azzal – a honlap tulajdonosával egyetemben –, hogy miként reagál a Google arra, ha egy bizonyos weboldal átmenetileg elérhetetlen.
Sokszor előfordulhat ugyanis, hogy egy weboldal hosszabb-vagy rövidebb ideig nem elérhető a nagyközönség számára, így például éppen karbantartás zajlik rajta, tönkrement a szerver vagy hackertámadás érte. Mivel a Google a találati listán ilyen esetben is indexeli, avagy felhozza az oldalt, de kattintásra kvázi egy haszontalan és nem létező weboldalt kapunk, ezért sokaknak szöget ütött a fejébe, hogy ez vajon mennyire befolyásolhatja egy portál megítélését. Kaphatunk-e például büntetést, ha néhány órára leállt a szerverünk? Hátrébb kerülhetünk-e a találati listán, ha egy teljes napon át karbantartást végzünk? A Google egy webmestereknek szánt hangout során teret engedett a kérdésnek, és Aaseeh Marina, avagy a cég egyik szakembere megpróbálta szakszerűen megválaszolni a kérdést.
Komoly probléma lehet egy leállás
Noha nagyon sokan csak legyintenek arra, ha weboldaluk ideiglenesen elérhetetlenné válik valamilyen oknál fogva, a keresőóriás szakembere szerint egyértelmű, hogy egy ilyen szituációnak, avagy egy leállásnak súlyosan negatív hatása lehet az érintett oldal rangsorolására. Marina szerint a Google esetében van egy bizonyos türelmi időszak, erre utal legalábbis az, hogy úgy véli „megértik”, hogy néhány oldalnak szüksége van időközönként olyan karbantartásra, ami miatt egy rövid ideig elérhetetlen lesz, ellen van egy bizonyos határ, amit nem érdemes túllépni. A szakember nem igazán akarta, és nem is igazán tudta számszerűsíteni ezt a bizonyos határvonalat, ellenben kiemelte, hogy ha mondjuk egy weboldal hosszabb távon elérhetetlen, így például hónapokig nem üzemelnek a szerverei, akkor az rendkívül negatív hatással lesz rangsorolására, sőt mi több, a weboldal még hasznos és egyedi tartalom esetén is kikerülhet a látótérből.
Szerencsére nem kell kétségbe esni, illetve nem kell hagyni, hogy ez megtörténjen, ha igazán a szívünkön viseljük weboldalunk sorsát. John Mueller például a téma kapcsán úgy véli, hogy amennyiben a Google-nek megadjuk az 503-as http válaszkódot, abban az esetben a kereső még hosszabb idő elteltével sem fog rontani a helyezésen, mert ezzel jelezzük felé, hogy éppen karbantartás zajlik az oldalon. Amennyiben azonban nem történik meg, 404-es hibakódot jelez a kereső, ami viszont igencsak súlyos problémát okozhat már néhány nap elteltével is.
Korábban egyébiránt két-három évvel ezelőtt beszélt a Google határozottan egy honlap elérhetetlenségének hatásáról. Akkor Matt Cutts úgy nyilatkozott, hogy általánosságban egy 24 órás leállás még nem probléma, sőt mi több, a 48 óra is belefér néha a keretbe, de ha ez az időszak ennél is tovább elhúzódik, az már komoly baj, lévén ennyi idő után a honlap url-jei egyszerűen kitörlődnek a Google indexéből, ergo elérhetetlenné válnak egészen addig, amíg a weboldal újra nem indul. Évekkel ezelőtt John Mueller is kijelentette már, hogy egy legalább kéthetes leállásnak már rendkívül komoly következményei és szemmel látható hatásai vannak a találati listán, ami az újraindulás után helyreállhat – mert a Google újratérképezi az oldalt –, de nincs garancia arra, hogy a helyezés és a jó eredmények később is fennmaradnak majd.
Mi a helyzet a 302-es átirányítással?
A honlapok elérhetetlensége mellett a webmesterek jelentős többségét egyre jobban foglalkoztatja a 302-es átirányítás jelentősége is. Mivel átirányításra normális esetben a 301-es átirányítást használják a szakemberek, ezért senki sem merészkedik el a 302-es variánsig, aminek hatása éppen ezért teljesen ismeretlen, nem tudni például azt sem, hogy átadja-e a linkerőt. A keresőoptimalizálási szakemberek között általánosságban elfogadott nézet – és ez elsődlegesen a Moz.com egyik online tananyagának köszönhető –, hogy a 302-es átirányítás nem ad át semmilyen linkerőt, így probléma vagy linkelés esetén nem érdemes, illetve a SEO szempontjából nem is szabad alkalmazni. Amint azonban a Google nemrégiben bejelentette, ez egy téves információ!
A hírt maga John Mueller cáfolta meg egy Google Plus bejegyzésben, a kérdéses közösségi oldalon ugyanis ezzel a kérdéssel támadták le a keresőóriás szakemberét, aki kiemelte, hogy hatalmas tévedés, mi több egy mítosz, hogy a 302-es átirányítás nem adja át a linkerőt, de ennél bővebb részletekkel, esetleg az ellenkezőjének igazolásával vagy bizonyításával nem tudott szolgálni a szakember. Eddig az közismert tény volt, hogy a Google néhány 301-es átirányítást is 302-esként kezel – konkrétan ez indította útjára a kétkedést is –, de azt nem tudni, hogy ha ad is át linkerőt ez a fajta átirányítás, akkor pontosan mennyi a veszteség, mert Matt Cutts korábban arról beszélt, hogy a 301-es variáns esetében valamennyi linkerő elveszik a folyamat során. Következtetéseink ugyanakkor vannak, a Google ugyanis éppen a napokban nyilatkozott – a http és a https váltással kapcsolatban –, hogy akár a 301-es, akár a 302-es átirányítást alkalmazzuk, oldalunk linkereje nem csökken, tehát vélhetően ebből a szempontból nincs különbség a két alternatíva között.