Több ezer rangsorolási tényezővel dolgozik a Google!
Évek óta kimagaslóan fontos kérdés a keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek, illetve a téma után érdeklődők köreiben, hogy vajon milyen rangsorolási tényezőket vesz figyelembe a Google, amikor meghatározza, hogy egy adott weboldal hányadik helyen bukkan fel a találati listán. Korábban napvilágot látott olyan vélemény, hogy a keresőóriás legfeljebb néhány ilyen tényezőt vesz figyelembe, ezáltal legfeljebb 10 dologra figyel oda, de sokkal általánosabb és elfogadottabb volt az a nézet, amely szerint több mint 200 rangsorolási szemponttal dolgozik a keresőóriás.
Habár sokak szerint már ez is túlzásnak tekinthető, a Google nemrégiben hivatalos álláspontot fogalmazott meg a témában, ezáltal egy lesajnáló nyilatkozatban adta a SEO szakemberek tudtára, hogy hiába találgatnak, a keresőben való helyezéshez ugyanis több mint 10 ezer tényezőt vesznek figyelembe. Természetesen az információ napvilágra kerülésének megvolt a maga előzménye, ennek megfelelően az egész e a 200 rangsorolási tényező mítoszához vezethető vissza.
Honnan jött a rejtélyes 200-as?
Éveken át, sőt konkrétan egészen a közelmúltig terjengett a keresőoptimalizálással foglalkozó emberek körében egy szám, amely szerint a Google több mint 200 rangsorolási tényezőt vesz figyelembe ahhoz, hogy egy weboldalt megfelelő helyre soroljon be a találati listán. Kevesen tudják azonban, hogy ez a szám egyrészt nem pontos, másrészt pedig, hogy pontosan honnan is eredeztethető! Amennyiben a 200-as szám rejtélyét vizsgáljuk, akkor egészen 10 évvel ezelőttre kell visszautaznunk az időben, azaz 2006-ba, lévén a Google ekkor adott ki első ízben egy sajtóközleményt arról, hogy milyen rangsorolási algoritmusokat is vesz figyelembe egy honlap besorolásakor.
Ebben hangzott el szóról szóra, hogy a keresőóriás több mint 200 tényezőt használ arra, hogy rangsoroljon egy honlapot a találati listán. Ebből a mondatból lett általános és egyben hivatalos tényező a Google 200-as száma, amit később a cég több alkalmazottja is emlegetett, így például még a vállalat akkori vezérigazgatója, Eric Schmidt is megerősítette egy későbbi interjúban. Fontos azonban, hogy ez a Google 2006-os, avagy 10 évvel ezelőtti álláspontja volt, és az idők, de főként a keresőoptimalizálási trendek azóta alaposan megváltoztak, így a rangsorolási algoritmus összetettsége is jelentős mértékben megváltozott.
Ezt azonban sokan nem vették figyelembe az évek során így rendre előkerült még tavaly is a bűvös szám, azonban időközben a keresőpiacra is újabb szereplők érkeztek, amelyek megbolygatták ezt az állóvizet. Miután ugyanis a Bing egyre nagyobb népszerűségre tett szert, és 2010 októberében még a legnépszerűbb közösségi oldallal, avagy a Facebookkal is partneri kapcsolatba lépett, a feltörekvő kereső bejelentette, hogy találati listájuk összeállításánál több mint 1000 szempontot vesznek figyelembe. Ez akárhogyan is vesszük, legalább ötször több mint a Google bűvös kétszázas összege, így jogosan merült fel a keresőoptimalizálást végző szakemberek között, hogy a nagy óriás vajon ennyire le van maradva egy kvázi aprócska keresőhöz mérten?
A Google megalázó kijelentése
Természetesen szó sincs ilyesmiről, csupán a Google nem szereti az emberek orrára kötni az efféle kulisszatitkokat – az algoritmusfrissítések alapján kvázi semmit sem szeretnek mások orrára kötni –, így a Bing bejelentése után a keresőóriás határozottan kijelentette, hogy a rangsorolási tényezők kapcsán ők már bizony tízezer felett járnak. A hírt Matt Cutts hozta nyilvánosságra elsőként a Pubcon névre keresztelt konferencián, ahol bővebben is kifejtette a számok mögött meghúzódó trükköket és praktikákat. Ekkor derült fény arra, hogy bár a 200-as szám részben még mindig releváns, hiszen ennyi szempontot vizsgálnak meg egy weboldal rangsorolása során, azonban ezen szempontok többségének több mint 50 különféle variánsa létezik, vagyis a fő szempontok mellett alárendelt tényezők tudják pontosítani egy honlap rangsorolását. Ha ezeket a számokat összeadjuk és összeszorozzuk, akkor valóban megkapjuk a tízezres összeghatárt, vagyis valóban ennyi szempontot vesz figyelembe a Google akkor, ha éppen felállítja a találati listát.
Hogy mindezt pontosan miként kell értelmezni, azt nyilván senki sem tudja pontosan és biztosan, hiszen a keresőóriás nem ad ki kulisszatitkokat, így az is lehet, hogy a 200 tényezőből csak egyetlen vizsgál bizonyos weboldalakat, és azok alárendelt kategóriái pontosítanak, de az is lehet, hogy a kétszáz tényező mindegyike végigpásztázza a honlapokat, és az alárendelt kritériumok csak azért vannak, hogy pontosítani tudjanak a helyezéseken. Mivel óriási a bizonytalanság, ezért nyilvánvalóan lehetetlenség lenne mind a tízezer rangsorolási tényezőt felállítani, és valójában felesleges is, hiszen amennyiben ismernénk mindet, akkor sem tudnánk mindegyiknek megfelelni. Hovatovább a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia miatt ma már olyan gyorsan változnak a trendek, hogy sokszor maguk a Google szakemberei sem tudják egy-egy oldal esetében, hogy miért pontosan oda rangsorolta a kereső az adott oldalt, és miért nem előrébb vagy hátrébb. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a Google évente akár ezer alkalommal is módosíthat algoritmusán, így bőven elegendő, ha az alapelvekkel tisztában vagyunk.