Ezek a legfontosabb keresőoptimalizálási trükkök
Noha sokan próbálják meg temetni a keresőoptimalizálást, és a háttérbe szorítani fontosságát, összességében a jó Google helyezéshez elengedhetetlen, hogy honlapunkon megfelelő SEO-trükköket vessünk be a siker érdekében. Összességében kismillió lehetőség van, amelyekkel hangolhatjuk és finomíthatjuk helyezésünket, ugyanakkor vannak kiemelkedően fontos lehetőségek, amelyeket soha nem szabad kihagyni. Hogy melyek ezek?
Gary Illyés, avagy a Google egyik ismert munkatársa nemrégiben személyesen jelentette be a Seattle keresőmarketing konferencia keretein belül, hogy a webmestereknek már csak alig néhány hetet kell várniuk arra, hogy a Panda algoritmus újra frissítést kaphasson. A magyar származású szakember a Seattle-i SMX Advanced keretein belül kiemelte, hogy bár konkrét dátummal nem tud még szolgálni, ellenben a jelenlegi számítások szerint legalább kettő, legfeljebb négy héten belül a cég frissíteni fogja a Pandát.
Csak az adatok frissülnek
Gary Illyés a konferencián elhangzottak során egészen pontosan a „data refresh” kifejezést alkalmazta, ami magyarra fordítva „adatfrissítést” jelent. Ebből arra következtethetünk, hogy konkrétan a Panda algoritmus az alapokat és az összetevőket tekintve nem változik meg, ellenben a bemenő adatokat biztosan frissítik. Mindez nem véletlen, hiszen a Panda tulajdonképpen egy folyamatosan futó algoritmus, ami annak ellenére, hogy mindig őrködik az internet felett, bemenő adatai csak nagyon ritkán frissülnek. Ez különösen azért óriási probléma, mert azok a honlapok, amelyek valamilyen büntetést kaptak egy korábbi frissítés során, csak a soron következőnél tudják levenni magukról a béklyót, még annak ellenére is, ha a korábbi frissítés másnapján megoldották a problémát.
Legutóbb egyébiránt október végén frissült a Panda, tehát több mint fél éve, amit ráadásul a Google nem is ismert el hivatalosan, tehát amennyiben az ehhez tartjuk magunkat, tavaly szeptemberben, avagy majdnem egy éve nem végzett frissítést a Google, noha igaz, akkor az algoritmus is frissítésre került.
Gary kiemelte, hogy a jövőben arra törekednek majd a cég keretein belül, hogy az egyes algoritmusok, de főleg a Panda frissítéseit sokkal gyakoribbá tenni, ami azért fontos, mert míg más algoritmusok esetében automatikusan történik az update, addig a Pandánál még mindig manuálisan. A most bejelentette, és heteken belül érkező frissítés egyébiránt különösen azoknak az oldalaknak kiemelten fontos, amelyeket a tavaly októberi, vagy szeptemberi frissülés során negatív büntetést kaptak, hiszen amennyiben javították a problémákat, akkor most végre, közel egy teljes év után mentesülnek a büntetés alól. Noha az algoritmus módosítása a fentiek értelmében most nem történik meg, a tapasztalatok mégis azt mutatják, hogy szimpla adatfrissítések során is rengeteg olyan weboldal kerülhet büntetés alá – főként tartalmi és indexelési problémák okán –, amelyek korábban nem.
Ismét retteghetnek a gyenge minőségű honlapok
Mint azt mindenki tudja, a Panda algoritmust a Google még annak érdekében álmodta meg 2011 februárjában, hogy kiszűrje azokat a weboldalakat, amelyek a keresőóriás megítélése szerint túl gyenge minőségűnek tekinthetők. A Google az évek során egyre szigorúbbá tette az algoritmus szabályait, ezáltal a tavalyi évben már rengeteg magyarországi weboldalt is kellemetlenül érintett, és büntetéssel sújtott – főként bizonyos népszerű webáruházakat.
Hogy a következő Panda algoritmus milyen adatokkal fut majd le, azt egyelőre még nem tudni, tehát kérdőjeles, hogy mi lesz az új időpont, amit a Google majd alapul vesz a bemenő adatokként. Mivel azonban még csak hetek múlva érkezik a frissítés, ezért a weboldalak tulajdonosainak és a webmestereknek elegendő idejük maradt arra, hogy kijavítsák a hibákat, és felkészítsék az adott honlapokat arra, hogy az algoritmus lefutása után ne érhesse büntetés – ha csak a Google nem zárta le sokkal korábban az adatgyűjtési folyamatot.
Mindig ügyeljünk a helyesen megválasztott címsorra, amelynek a lényege, hogy már az elején megtalálható legyen a megfelelő kulcsszó!
Törekedjünk a tiszta, kulcsszavakkal tarkított url-ek alkalmazására, amit a Google egy ideje nagyon fontos rangsorolási szempontként kezel. Felejtsük el a dinamikus címeket, és használjuk kizárólag statikusokat!
Noha a honlap-tulajdonosok többsége valamiért nem szeret kifelé linkelni oldaláról, mert attól tartanak, hogy oldaluk veszít PageRank értékéből, esetleg linkerejéből, ez azonban ma már nem igaz, sőt a SEO szempontjából fontosak, hogy kimutató linkekkel rendelkezzen weboldalunk.
Törekedjünk a minőségi tartalomra. Ne csak arra, hogy legyen valami szöveg a honlapon, hanem legyen minél több szöveg, hozzuk ki a lehető legtöbbet profilunkból az adott témán belül. A rövidebb szövegek alapesetben nem problémásak, de csak egy 1000 karakteres írás összességében nem hoz majd túl sok eredményt. Ha viszont napi rendszerességgel 5-10 ezer karakter teszünk fel az oldalra, méghozzá minőségi, igényes és hasznos tartalommal – természetesen megfelelő kulcsszavakkal – akkor az bizony eredményes lesz.
Sokan nem törődnek vele, márpedig a SEO szempontjából igenis fontos, hogy weboldalunk legyen mindig villámgyors. A rangsorolásnál az oldal sebessége egyáltalán nem elhanyagolható, hiszen ez csökkenti többek között az úgynevezett visszafordulási arányt is.
Ma már egy honlap forgalmának jelentős részét megdöbbentő, de a közösségi média hozza, ebből kifolyólag használjuk ki bátran ezt a felületet, éljünk a megosztásokkal, amelyek akár több ezer új látogatót és potenciális ügyfelet is hozhatnak számunkra.
A fentieken kívül nagyon fontos még, hogy megfelelően optimalizáljuk a honlapunkon megtalálható képeket. Noha a képekből jövő látogatók többnyire nem túl értékesek, ellenben a képekkel jól tudjuk növelni egy cikk helyezését, ha tehát optimalizáljuk, jó fájlnévvel illetjük, az a SEO szempontjából rendkívül fontos lehet.