Ezek lesznek 2016 legnagyobb kérdései a SEO szempontjából
Azt már nagyon jól tudjuk, hogy mik lesznek 2016 legfontosabb trendjei a keresőoptimalizálásban, mint ahogyan azt is tudjuk, hogy mire kell figyelnünk az idén, ha szeretnénk a csúcson maradni. Ezekkel a tényekkel szemben azonban rengeteg kérdés is van a SEO szempontjából, amelyek alapvetően határozhatják meg az előttünk álló hónapokat. Ez nem véletlen, hiszen a Google mindig szeretett minket kétségek között tartani, éppen ezért összegyűjtöttük, hogy melyek tűnnek jelenleg a legfontosabb kérdéseknek idén a keresőoptimalizálási szegmensben. Lássuk:
Az algoritmusok
Ha valamivel, akkor az algoritmusokkal most már nem igazán tudjuk követni a Google csapatát, hiszen hiába ígérnek, rendszerint annak a fele sem válik valósággá, sőt gyakran olyan meglepetések következnek be, amelyek előtt csak tátott szájjal állunk. Ilyen volt tavaly a minőségi tartalomra koncentráló Fantom algoritmus megjelenése, amely bár jól sült el, alaposan meglepett minket a keresőóriás. Ennél is nagyobb dolog volt azonban, amikor kiderült, hogy a Google RankBrain név alatt egy mesterséges intelligencián alapuló algoritmuson dolgozik, amiről szinte csak annyit tudunk, hogy fut már egy ideje, de hogy mire képes az önálló tanuláson túl, az egyelőre még kérdéses.
Éppen ezért 2016 során óriási, sőt elképzelhetetlen meglepetéseket is okozhat majd számunkra ez, de azért érdemes néhány szóban megemlékezni a jól ismert algoritmusokról is. Ott van rögtön a Panda, ami bár elméletileg hónapok óta fut a háttérben, a gyakorlatban azonban még szinte egyszer sem éreztük jelentősebb hatását, vagy ha volt is mozgolódás, a Google nem kötötte az orrunkra azt, hogy ez most a Pandához kötődött-e vagy sem. Ami még ennél is nagyobb rejtély azonban, az a Pingvin. A kérdéses algoritmus már több mint egy éve nem frissült, és elsődlegesen azért nem, mert a keresőóriás szeretne egy alapjaitól megújult algoritmust leszállítani, ami folyamatos futásra lenne képes. A helyzet azonban úgy áll, hogy a cégnek sokkal több időre van szüksége ehhez, miközben a korábbi büntetések továbbra is állnak, egyre többen mérgelődnek, és egyre nagyobb a bizonytalanság is, hiszen folyamatos futású algoritmussal korábban még soha nem találkozott a SEO-ipar. Ebből a szempontból találhatjuk tehát a legnagyobb kérdéseket.
A SERP
A SERP kapcsán is rengeteg kérdőjeles változás vár majd ránk, hiszen a Google saját felületén kvázi maximálisan saját maga szabja meg a szabályokat, amivel kapcsolatban rendkívül fontos kérdések merülnek fel. Példának okáért a Google bejelentette, hogy már nem három, hanem négy Adwords hirdetés jelenik meg a találati listán. Kérdéses, hogy a jövőben ez bővülhet-e még, vagy stagnálás várható, esetleg valóban megvalósul a legrosszabb forgatókönyv, miszerint az első oldalt már csak fizetett oldalak fogják uralni. Érdekes kérdéseket vet fel az a bejelentés is, miszerint a találati listán megszűnhetnek az oldalak, és helyét egy gördíthető lista venné át, amivel nem lenne lapozás, így beláthatatlan hatások érnénk az átkattintási arányokat. A SERP-hez kapcsolódik a közösségi oldalak térnyerése is, miután ugyanis Amerikában a Google már találati listára tette a releváns Twitter-találatokat, addig ez a Facebook, az Instagram és társaik mellett nem tudni, hogy a jövőben mennyire lesz mindennapos és elfogadott.
SEO mobilon
A mobilos keresések és a mobil SEO kapcsán is fontos kérdéseket vet fel az újév, így biztosak lehetünk benne, hogy már tavasszal nagyon fontos változások jönnek, de egyelőre még nem tudni, hogy ezek mik lesznek. Láthatunk-e majd például megkülönböztető jelzéseket? Vagy lesznek-e új szempontok, amelyek a rangsorolásra hatást gyakorolnak? Milyen hatással lesz továbbá a találati listára az applikációk indexelése? Mindezek az eddig ismert dolgok, és akkor még nem beszéltünk a meglepetésekről, valamint az elemzők spekulációiról, amelyek alapján 2016-ban várnak még ránk meglepetések a mobilos szegmens kapcsán.
Jön a Facebook kereső
Ha a Google keresőjét valami igazán meg tudja majd szorongatni, az alighanem a Facebook lesz. A kérdéses közösségi oldal a háttérben már konkrét lépéseket tett arra vonatkozólag, hogy egy olyan keresőt alkosson meg, amely a portál elképesztő, a Google-lel bőven vetekedő adminisztrációját szabadon kereshetővé és szűrhetővé tenné, így a felhasználóknak nem lenne szükségük arra, hogy kikattintsanak a böngészőből ahhoz, hogy mobilon vagy asztali PC-n rákeressenek valamire. A nagy kérdés csak az, a Facebook vajon képes lesz-e versenytárssá válni ezen a téren? Ha igen, az óriási változásokat, a SEO szempontjából pedig vadonatúj útvonalakat indíthatna el.
Az unió is meglephet minket
Az EU már korábban is éreztette, hogy szeretnék uralmuk alá hajtani a Google-t, akik nyilván erről hallani sem akarnak, így az intézmény egyre radikálisabb lépéseket tesz arra vonatkozólag, hogy borsot törjön a keresőóriás orra alá. Tavaly például alaposan meglepett mindenkit a sütikről szóló törvény elfogadása, aminek ismét a weboldalak tulajdonosai, és végső soron természetesen a felhasználók itták meg a levét. Ha tehát valaki vagy valami, akkor az EU bizony alaposan be tud kavarni a Google-nek, és rengeteg váratlan kérdést vethet fel az idei évben, pláne olyan események után, mint az a per, amelyet Franciaország indított a vállalat ellen még tavaly azzal kapcsolatban, hogy a kereső adja ki nekik belső algoritmusát. Ha ez megtörténne, a Google vélhetően azonnal véget is érne, ami kérdések mellett kétségbeesést is szülne.