Google hírek a Pingvinről, a Webmestereszközökről és az App büntetésekről
Rengeteg friss és érdekes hír látta meg a napvilágot a Google háza tájáról rövid időn belül, méghozzá egy keresőmarketing konferenciának köszönhetően, amelynek keretein belül a vállalat beszélt a Pingvinről, a Webmestereszközökről, de az Applikációs büntetésekről is – természetesen többek között. Lássuk alaposabban is a legfrissebb aktualitásokat, amelyek a SEO szempontjából is rendkívül fontosak!
A Pingvin algoritmusról
A konferencia keretein belül Gary Illyés válaszolt a Pingvin algoritmus kapcsán a legfontosabb kérdésekre, és bár a pontos válasz előtt a szokásoknak megfelelően ismét kitért, azt újra megerősítette – immáron nem csak Twitteres, hanem formális keretek között is –, hogy az év vége előtt még lefuttatják a Pingvin algoritmust. Gary azonban nem akart ezzel kapcsolatban bővebben nyilatkozni, így még azt sem volt hajlandó kijelölni, hogy novemberben vagy inkább decemberben számíthatnak rá a rajongók.
Ami ennél is fontosabb téma volt, az a Pingvin folyamatos futása, amint ugyanis ismert, az algoritmus következő frissítése nem egy átlagos frissítés lesz, inkább egy alapjaitól történő megújulás, amellyel az algoritmust átállítanák az állandó futásra, vagyis a jövőben nem kellene manuálisan belenyúlnia a keresőóriásnak semmibe, csak hangolnia kellene az értékeket. Noha hónapok óta mindenki erre készült korábban, Gary Illyés most alaposan meglepte a kérdezőket, miután azt válaszolta, hogy bár a folyamatos futást vették terve, ez a céljuk, de jelenleg még nem igazán tudja garantálni, hogy ezt meg is tudják valósítani a gyakorlatban. Gary szerint kidolgoztak egy vészforgatókönyvet, amely szerint, ha a folyamatos futást még nem is tudják idén elindítani, egy hagyományos adatfrissítésre mindenképpen sor kerül. Amennyiben ez igaz, illetve ez bekövetkezne, az azt jelentené, hogy a Google alapos hátraarcot és visszalépést hajtott végre, ami azért a múltból kiindulva nem lenne túl meglepő, hiszen a vállalat korábban is folytatott már hasonló kommunikációs hintákat. Egyelőre tehát még semmit se vegyünk készpénznek a Pingvin kapcsán!
A Webmestereszközökről
Michael Finket, avagy a Seach Console termékmenedzserét érte az a megtiszteltetés, hogy felvázolhatta és ismertethette a Google terveit a webmestereszközök fejlesztéséről. A keresőóriás tervei szerint ugyanis mindenképpen sor kerül effélére az elkövetkezendő időszakban. Ennek keretein belül az eszközökben a felhasználók a jövőben már egyévnyi adat eredményeit tanulmányozhatják át a forgalom és a kulcsszavak kapcsán, de elérhetővé válik az élő szervermonitorozás lehetősége, valamint az is, hogy figyelmeztetéseket kapjunk, amennyiben oldalunk helyezése váratlanul zuhanni indult. A Google ezen túlmenően garantálja majd a lényegesen pontosabb hibajelentéseket, az alkalmazások számára pedig elérhetővé teszik a Search Console-t.
A fentiek elhangzását követően a SroundTable weboldalán a felhasználók szavazni is tudtak a fenti javaslatok kapcsán, így a szavazóknak több mint a fele leginkább az egyévnyi keresőadat áttekinthetőségének örült a leginkább, de nagyon népszerű volt még a helyezészuhanáshoz köthető figyelmeztetés lehetősége is. Azt természetesen egyelőre még senki sem tudja, hogy ezek közül a fejlesztések közül pontosan mi valósulhat meg, illetve mikor, hiszen a Google kapcsán az utóbbi hónapokban szó szerint minden kiszámíthatatlanná vált, elegendő csak a fentiekben említett Pingvin algoritmus folyamatos futására gondolni, ami egészen mostanáig szinte bizonyos volt, ma viszont már kérdéses, hogy ez ebben a formában megvalósulhat-e.
Elindultak az App installációs büntetések
Szintén friss hír a Google háza tájáról, hogy november elejétől hivatalosan is elindultak az úgynevezett App installációs büntetések, amelyek kapcsán a keresőóriás korábban már alaposan megijesztette felhasználóit. Hogy miről is szól mindez? Mint ismert, rengeteg olyan honlap található, amelyik különféle felugró ablakokat használ annak érdekében, hogy bizonyos alkalmazásokat hirdethessenek, illetve azok letöltésére ösztönözzék a felhasználókat. A Google azonban úgy gondolja – méghozzá nagyon helyesen –, hogy amennyiben valakik a találati listáról, egy tényleges keresőszó által érkeznek egy adott honlapra, ám az embereket a tényleges tartalom helyett csak egy óriási felugró ablak fogad – ami eltakarja a tartalom egy óriási részét –, az a rossz felhasználói élmény miatt büntetést eredményez. Akik tehát ilyen technikát alkalmaznak weboldalukon, azok november elejétől a Google szemében már nem minősülnek mobilbarát honlapoknak, és eszerint büntetésben is részesülnek, amit a keresőóriás mobil algoritmusa alapján osztanak ki.
A büntetés lényege az, hogy az adott honlapot a Google a jövőben már nem fogja többé mobilbarátként kezelni, ami egyben komoly helyezéscsökkenést, avagy forgalomapadást, ezzel pedig hosszabb távon komoly bevételkiesést is eredményez majd – legalábbis ami a mobilos keresések, illetve az onnan érkező forgalmat jelenti, asztali számítógépeken ugyanis a büntetés nem lesz érzékelhető. A Google arra ösztönzi a webmestereket, hogy a felugró ablakok helyett inkább a kevésbé zavaró bannereket alkalmazzák arra, ha fel szeretnék hívni valamire felhasználóik figyelmét.