Ezek lesznek 2016 legnagyobb SEO trendjei!
Az újév beköszöntése nem csak a mindennapokban, hanem természetesen a keresőoptimalizálás világában is vadonatúj trendeket jelent, amiket rendszerint mindig a nagyobb külföldi piacok fogalmaznak meg, így például az angol nyelvterületek szakemberei. Habár 2016 során is számtalan irányzat várható majd a SEO tekintetében, a legfontosabb irányelveket, mondhatni iránymutató tanácsokat és tippeket már most összeszedtük annak érdekében, hogy a magyar oldalaknak se kelljen lemaradniuk a nagy versenyben. Lássuk:
1. A helyezés már nem a legfontosabb
A jó SEO mérőszáma évek óta az, hogy egy oldal milyen helyen szerepel a Google találati listáján. Ez azonban idén már messze nem igaz, hiszen a keresőóriás a közelmúltban számtalan olyan újítást vezetett be, amelyek függvényében agy adott kulcsszó felfuttatása, és arra oldalunk jó helyezése még nem jelent feltétlenül egyet azzal, hogy több kattintásunk, ergo hasznos látogatónk is lesz. Hiába vagyunk például az élen az „eladó matrac” szóra az első helyen, mint matracáruház, egy közösségi oldalon vagy aukciós portálon elhelyezett hirdetés, amely a harmadik vagy a negyedik oldalon szerepel, biztosan sokkal több kattintást produkál majd, mert az adott oldalnak presztízse és megbízhatósága van, ergo a látogató tudja, hogy hasznos találatot kap a kattintása után.
A Google ráadásul ma már egészen más találati listákat ad, mint tavaly, így például földrajzilag is szűri kéréseinket, de figyelembe vesz keresési előzményeket, sőt az érdeklődésünk is befolyásoló tényező lehet, hiszen a Google bizony figyel minket ezen a téren is. Előtérbe kerültek továbbá idén a fizetett reklámok és a térképes találatok. Ha mindezt egy mondatban kellene összefoglalni, akkor kijelenthető, hogy 2016 egyik meghatározó SEO trendje az lesz, hogy oldalunkat globálisan és széles körben kell elkezdeni erősíteni, mert csak így érhetünk el további eredményeket.
2. Még soha nem volt ilyen fontos az oldal sebessége
A 2016-os esztendő során rengeteg háborút eldönthet majd néhány nagy rivális oldal között, hogy melyikük gyorsabb, avagy milyen hamar töltődik be teljes egészében a kattintást követően. A sebesség természetesen nagyon tág fogalom, és igencsak érdemes a siker érdekében alaposabban is megvizsgálni, hogy milyen tényezők befolyásolhatják, illetve melyek fontosak ezen a téren. Ilyen például az oldal technikai oldala, hogy a programozás és a háttérben futó technológiák mindegyike megfeleljen a Google SEO követelményeinek. Tavasz óta már nagyon fontos volt, de 2016-ban még kiemelkedőbb szerepet fog kapni, hogy egy oldal mobilbarát legyen, hogy a reszponzív megjelenés mellett kellemes elrendezés, jó elrendezés, kis képernyőn is jó átláthatóság és olvashatóság, egyszóval a maximális felhasználói élmény várjon ránk. Mindez különösen fontos annak fényében, hogy a mobiltelefonos keresések aránya napról-napra növekszik, és ezen a téren nem várható visszaút vagy javulás, legfeljebb stagnálás, ami így is fontossá teszi, hogy odafigyeljünk a mobilos megjelenésre. Röviden tehát idén már nem elég az, ha jó a tartalom és van pár természetes linkünk, ezzel a stratégiával ugyanis garantált bukás lesz a vége.
3. A tartalom még mindig nagyon fontos
Természetesen a Google bizonyos dolgokban azért nem igazán akar változtatni a SEO szempontjából, így 2016 során is kimagaslóan fontos marad majd az, hogy egy weboldalon megfelelő mennyiségű minőségi tartalom kapjon helyet. Ehhez nem árt figyelembe venni, hogy a korábban alkalmazott úgynevezett 8 százalékos kulcsszó mennyiség ma már egyáltalán nem aktuális, az ugyanis eltúlzott, a keresőóriás pedig manipulatív tartalom miatt óriási büntetéssel jutalmazhat minket. Ha tehát olyan tartalmakkal van tele az oldalunk, amelyben minden mondatban kulcsszó van, ráadásul pontosan ugyanaz, akkor ideje új szövegek után nézni.
A szakemberek úgy vélik, hogy a Google 2016-ban már sokkal jobban jutalmazza majd azokat a tartalmakat, amelyek inkább hasznosak, mint kulcsszavakra épülnek, egyszóval olyasmik, mint a Wikipédia. Ez azt jelenti, hogy a tartalom legyen bő, informatív, magyarázó, kiemelkedően hasznos, és legfeljebb természetes környezetben, de nem erőltetetten tartalmazzon kulcsszavakat. Ha százalékos formában szeretnénk gondolkodni, egy tartalmon belül a fél százalékos kulcsszó küszöb elérése már megfelelő, de a maximumok tekintetében ne haladja meg mindez a két és fél százalékot, mert az ennél nagyobb mennyiséget a Google már manipulatívnak tartja. Oldalanként tehát egy kulcsszó bőven elég, ha minőségi és megfelelő körítéssel ellátott hasznos szöveg társul hozzá.
Maradva még a tartalomnál, a szakértők szerint minden korábbinál nagyobb hangsúly helyeződik a hosszabb szövegek tagolására is, amihez a H-tag használatát érdemes használni. Ezekben szintén nem szabad kulcsszavakat halmozni, inkább törekedjünk arra, hogy a valódi tényekre, a szövegre hívja fel a figyelmet, és ne azt sulykolja az olvasóba, hogy itt foggal-körömmel valamilyen szolgáltatást vagy tárgyat akarnak eladni nekünk. Az oldalunk mindig figyelni kell a duplikálásra is, hiszen már nagyon minimális szövegsokszorozás is büntetéssel járhat. Ügyeljünk arra, hogy a tartalmaknak legyen külön leadje, de alkalmazhatunk eltérő címeket is, így a főoldalon rövidebb címekkel ér párszavas bevezetőkkel dolgozhatunk, majd kattintás után bővebb cím és egy teljes lead után fogadja a valós tartalom az olvasókat. Ez 2016-ban az egyik legsikeresebb alternatíva lehet.