Egyre fontosabb a rangsorolás tekintetében egy honlap sebessége
A jelek szerint a Google a háttérben egyre komolyabb figyelmet fordít arra is, hogy a kérdéses honlapok a minőségi tartalom mellett milyen struktúrával és programozási módszerekkel készültek el. A legfrissebb eredmények ugyanis azt mutatják, hogy azok a weboldalak, amelyek nem összecsapottak, hanem szerkezetileg optimalizáltak, legyen az WordPress, Joomla, egyéb CMS vagy egyedileg programozott honlap, ezáltal vélhetően gyors oldalbetöltési sebességgel rendelkeznek, sokkal jobb eredményeket értek el az utóbbi időben a kereső találati listáján. A gyorsaság tehát a jelek szerint rangsorolási tényező!
Akár 80 százalékos forgalomnövekedés is elérhető
A keresőoptimalizálás tekintetében a szakemberek eleddig nem igazán tartották fontosnak azt, hogy a struktúra mellett egy adott weboldal milyen gyorsan töltődik be, márpedig ha belegondolunk, mindez rendkívül sokat hozzátesz a felhasználói élmény növeléséhez. Ezt pedig ma már számok is bizonyítják, ezáltal egy nagyobb oldal forgalma nem kevesebb, mint 80 százalékkal növekedett meg azt követően, hogy a programozóknak sikerült optimalizálni a betöltési sebességet, ami ezek alapján valóban rendkívül fontos szemponttá vált a keresőoptimalizálásban.
Érdekesség, hogy bár a Google már 2010-ben bejelentette, hogy algoritmusukban a weboldalak betöltődési sebessége rangsorolási tényezővé vált, azonban ennek konkrét hatásai szinte egyáltalán nem voltak érezhetőek. Az utóbbi hónapokban történt változtatások alapján azonban úgy tűnik, hogy a keresőóriás agresszívebben hozzányúlt mindehhez, amihez határozottan a mobilos weboldalak és az okostelefonok járultak hozzá jelentősebb mértékben, hiszen a mobilinternet sebessége rákényszeríti a honlap-tulajdonosokat a legjobb gyorsaság elérésére. Ezen felül a Google főleg az 2015-ben rendkívül komoly figyelmet kezdett fordítani a mobilos felhasználókra, így elképzelhető, hogy az ezzel kapcsolatos intézkedések hoztak magukkal olyan algoritmusbéli változásokat, amelyek során az oldalsebesség súlya komolyabb tényezővé vált a rangsorolásban.
A legjobb példa
Hogy egy honlap sebessége mennyire fontos a keresőoptimalizálás tekintetében, azt mi sem bizonyítja jobban más, mint a GQ magazin esettanulmánya, akik elképesztő forgalomnövekedést értek el azt követően, hogy javítottak oldaluk sebességén. Az oldal mindezt egyetlen hónap alatt érte el, ezáltal míg júniusban a kérdéses weboldal átlagosan 6 millió egyedi látogatóval rendelkezett egy hónapban, addig a gyorsaságot érintő fejlesztések hatására júliusban ez a számadat 11 millióra emelkedett. Mindezt semmiféle egyéb intézkedés sem támasztotta volna alá, az oldalon ugyanis más változtatás az tavaly egyáltalán nem történt, és ekkor még a Google algoritmusai sem frissültek, hogy egy esetleges büntetést akasztottak volna le a honlap nyakából. További érdekesség, hogy nem csak a látogatók mértéke, hanem az oldalon eltöltött átlagos idő mértéke is jelentősen emelkedett, ezáltal a júniusi átlagosan 5,9 percről közel 8 percre, vagyis kijelenthető, hogy egy gyorsabb oldalon sokkal többet időznek a látogatók.
A kérdéses weboldal egyébiránt korábban igencsak lassú volt még a nagy átlag tekintetében is, így betöltési sebessége mobileszközön elérte átlagosan a 7 másodpercet is ideális internetsebesség mellett. Ez azért is volt különösen nagy probléma, mert a látogatók több mint fele idén már mobilkészülékről kereste fel a weboldalt, így nem kizárt, hogy éppen ez okozhatta a jelentős mértékű növekedést. A fejlesztések hatására egyébiránt 400 százalékkal csökkent le a http lekérések száma, miközben a weboldal átlagosan mobileszközökről is két másodperc alatt betöltődik, amit a növekvő forgalom alapján igencsak értékeltek a látogatók.
A mobilok állhatnak a háttérben
Egy weboldal sebessége néhány hónappal, sőt évvel ezelőtt egyáltalán nem számított fontosnak és rangsorolási tényezőnek, ellenben a szakemberek úgy vélik, hogy a mobilkorszak beköszöntésével ez kiemelkedően fontossá vált. Ezt követően nem meglepő, hogy a legnagyobb híroldalak is elkezdtek azon dolgozni, hogy miként lehetne – ha csak minimálisan is, de – megvalósítani portáluk gyorsítását, mert jelenleg úgy néz ki, hogy azok a weboldalak, amelyek nem fordítanak erre elegendő figyelmet, azok lemaradnak a versenyben.
A fentiekkel kapcsolatos esettanulmányból kiderült egyébiránt néhány további érdekesség is, így például az, hogy bár az összes forgalmi forrás tekintetében növekedés volt tapasztalható a forgalom tekintetében, a legjelentősebb megugrást a közösségi médián lehetett tapasztalni, ezáltal itt jutalmazták leginkább a felhasználók a gyors betöltődési sebességet.
Aki a jövőben szeretne maga is ezen a téren alaposabban hozzányúlni weboldalához, annak érdemes a Google PageSpeed, eszközzel kezdenie a teendőket, hiszen ez rengeteg ötletet biztosít a tulajdonosoknak azzal kapcsolatban, hogy hol lehetne értékes másodperceket, vagy tizedmásodperceket lefaragni a gyorsaságból. Természetesen alkalmasak minderre az ingyenes eszközök is, így a Pingdom Tools, illetve a Gtmetrix is nagyon jól használható erre a célra, de azért ne felejtsük el egy szakemberrel is átnézni weboldalunkat, hiszen vannak extrém esetek, amikor az adott honlap esetében komoly strukturális átalakításra van szükség.
Szeretnéd tudni, a te honlapodról hol folyik el a sebesség? Honlap elemzésünk megmutatja.