Fontos mutató lehet a visszafordulási arány
A SEO-szakemberek és a webmesterek körében még ma is gyakori tévhit, hogy a Google Analytics által kimutatott visszafordulási arány egyfajta rangsorolási tényezőnek tekinthető. Ez a gyakorlatban azonban nem igaz, és ezt korábban a Google is többször megcáfolta már, azonban rangsorolás ide vagy oda, mégis nagyon fontos mutatóként tekinthetünk rá.
Nem mindig megbízható
A visszafordulási arány lényege, hogy a Google képes százalékos arányban megmutatni számunkra, hogy a látogatók hány százaléka fordul vissza azonnal honlapunkról, és mennyien vannak azok a látogatók, akik a hasznos tartalom, vagy valami más miatt tovább böngésznek. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy ezek a mutatószámok nem mindig megbízhatók abban a tekintetben, hogy például amennyiben egy látogató eljutott hozzánk, elolvasott egy cikket, tetszett is neki, meg is osztotta, de nem kattintott másra, a negatív statisztikát erősíti, mert bár elégedett volt, több percen át böngészett minket, mégsem ment tovább. Ezt akárhogyan is nézzük, egy nagyon súlyos analitikai hibának tekinthetjük.
Ezeket a számokat nyilván pozitívan befolyásolhatjuk abban az esetben, ha megadjuk az elemzésen belül, hogy csak azokat a látogatókat helyezze ebbe a kategóriába, akik például néhány másodpercet töltöttek az oldalon, így máris nagy arányban javíthatók a visszafordulási számok.
Így sem rangsorolási tényező
A Google korábban már rengeteg helyen és alkalommal kiemelte, hogy a Google Analytics által meghatározott visszafordulási arány legfeljebb számunkra lehet mérvadó és iránymutató azzal kapcsolatban, hogy valamin változtatnunk kell, ellenben a rangsorolás során ezek az adatok nem játszanak szerepet. Mindezt legutóbb Gary Illyés is megerősítette, aki az okot is hangsúlyozta: a visszafordulási arányszám ugyanis nagyon könnyen manipulálható és pozitív irányban módosítható, ezáltal túl sokan tennének szert illegális előnyre.
Vagy mégis?
Fontos azonban ezen a téren megvizsgálni a visszafordulási arány közvetett hatásait is, hiszen ezen a téren már rangsorolási tényezőnek tekinthetjük. Itt érdemes megismerkedni a long click fogalmával, ami ebből következik, és bár nem publikus információ, de a Google ezt az adatot már méri a rangsorolás alatt. A lényege, hogy miután egy felhasználó egy kereső-kifejezést használ, majd a találati listán rákattint egy adott honlapra, akkor mennyi idő után tér vissza oda, és ha visszajön, megnézi-e ugyanazon keresés másik találatát vagy sem.
Ez konkrétan nem a visszafordulási arány mérőszámát mutatja meg, és valóban nem is azt méri a Google, de közvetetten mégis a visszaforduláshoz van köze annak, hogy egy felhasználó mennyi időt tölt a honlapunkon. Ebből következik, hogy ezt a mérőszámot érdemes minimalizálni, illetve alacsonyan tartani, hiszen minél magasabb, vélhetően annál nagyobb lesz az esélyünk a long clickre is, ami viszont már negatívan befolyásol minket a rangsorolásnál. Nyilván a keresőóriás azt is nézi, hogy melyek azok a kifejezések, amelyekre alacsony a visszafordulási arány, így az euró aktuális árfolyamát biztosan senki sem fogja olyan sokáig böngészni, mint Kafka valamelyik regényének elemzését.
A fentiek azonban így is tökéletesen bebizonyítják, hogy a Google számára mindennél fontosabb a hasznos, minőségi tartalom, amit az emberek szívesen olvasnak, könnyen átlátnak, és amennyiben ez a tartalom még keresőbarát formában is került megfogalmazásra, akkor az csak jót tehet honlapunkkal a rangsorolás szempontjából.